I recept i štorija

Za ovo posebno ukusno dalmatinsko jelo malo tko zna reći po čemu je drugačije od gregade

Ako mislite da su brujet, gregada i popara isto jelo, niste baš u pravu. Koje su razlike, a koje sličnosti, doznati možete i u novom broju magazina Dobra hrana

Dalmatinsko riblje trojstvo iz jedne teće čine brudet (brujet), gregada i popara. Još bi se tu mogla dodati riba na lešo. Sva ta jela neizostavno izazivaju prijepore kako ih treba pripremiti, koji je pravi recept, pa i definicije što je gregada i popara te koja je razlika. Razmimoilaženja su veća nego kada se počne pričati o “pravoj” pašticadi ili šalši.

Gregada i popara su zapravo dva slična jela odnosno načina spremanja ribe u teći (loncu) gdje se uz ribu obavezno dodaje krumpir. Razliku između popare i gregade je teško definirati, ali prema nekim kuharima kod popare se riba zapravo laganije kuha, pa se poklopi kako bi se sastojci podušili, omekšali, na neki način poparili. Drugi kažu da je popara zapravo gregada na crveno gdje se dodaje koncentrat rajčice (konšerva) i kuha se na jako (primjerice tako je pripremaju u Blatu na Korčuli), ali na Lastovu je spremaju na bijelo i kuhaju na lagano odnosno “na polako”.

Nekako najispravnije se čini da razliku čini jaka vatra i manje krumpira kod gregade. Školjke su također dobrodošle u oba jela, ali ih neki znaju zamijeniti mekušcima jer su po okusu i strukturi slični školjkašima.

image

Chef Ognjen Vukelić i kuhar Andrej Cvetko

Neja Markičević/Cropix

Nakon brudeta, razliku između popare i gregade naš suradnik Zoran Šimunić Šime podrobnije objašnjava u novom broju magazina Dobra hrana. Za tu je prigodu s kuharskom ekipom zagrebačkog Kulturnog kruga, okupljališta umjetnika i gurmana, značajnim dijelom južnjačke provenijencije, krenuo u nabavu ribe na zagrebački Dolac. A kad su je nabavili, podijelili su zadatke. Glavni chef kuhinje Kulturnog kruga Ognjen Vukelić upravljao je operacijom i bio zadužen za poparu, njegov sous chef Andrej Cvitko radio je gregadu, a brujet je pripao našem Šimi. U nastavku vam donosimo i treći recept iz ovog serijala.

image
Neja Markičević/Cropix

Popara

Trebat će vam:

1,5 kg miješane ribe (škarpina, škarpoč, grdobina, veći pauk…)
1 šaka školjaka (dagnje, brbavice)
3 jadranske lignje
4 škampa
5-6 kanoća (rak zezavac)
1,5 kg krumpira
2 mrkve
1 korijen peršina
5 režnjeva češnjaka
1 mac peršina
200 ml maslinova ulja
400 ml bijelog suhog vina
400 ml ribljeg temeljca
1 grančica majčine dušice
2 lista lovora
sol, papar

Priprema:

Luk, peršin i češnjak narežite na sitno, ribu izrežite na krupnije te posolite i popaprite.

Lignje očistite i narežite na krupnije, jednu lignju (ako ste sigurni da je baš svježa) ostavite cijelu.

Školjke proberite, otvorene bacite.

Krumpir narežite na tanje ploške.

U prikladnoj teći zagrijte ulje, dodajte luk, lovor i grančicu majčine dušice - kada luk počne žutiti, podlijte s malo temeljca, smanjite vatru i poklopite kako bi ga podušili.

Teću maknite s vatre i slažite red krumpira, red ribe, podlijte uljem i vinom. U drugom sloju dodajte cijelu lignju i narezane komade. Na vrh stavite kanoće.

Podlijte temeljcem i stavite kuhati na lagano s time da kada se ugrije (taman prije vrenja) smanjite vatru i poklopite (ali ne potpuno, kako bi lagano isparavalo dok se kuha).

Pred kraj, kad je krumpir skoro kuhan, dodajte školjke i škampe, provjerite i uskladite okuse prema potrebi, a kada se školjke otvore, popara je gotova. Podlijte s još malo ulja, malo popaprite i poslužite.

image

Cover magazina Dobra hrana, zima 2023.

Fotografija: Berislava Picek, Art Direkcija: Vesna Veselić/

Cijelu priču i povijest spomenuta tri jela, kao i savjete u čemu ih kuhati, ali i mnoge druge recepte s ribom, čitajte u novom broju magazina Dobra hrana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. ožujak 2024 14:58