Turšija je važan dio dio balkanske i bliskoistočne kuhinje o čemu najbolje govori činjenica da ju je turski putopisac Evlija Čelebija spominjao još u 17. stoljeću. Radi se, kako vjerojatno znate, o ukiseljenom povrću i voću ili kombinaciji to dvoje, uz dodatak aromatičnog bilja i plodova koji potiču fermentaciju. Najčešće se za turšiju, koja je izvrstan kiseli prilog uz zimska jela, koriste paprike, krastavci, zelena rajčica te cvjetača, kako bismo dobili savršenu kombinaciju ukiseljenog povrća.
S obzirom na to da je izrada zimnice već u punom jeku, odlučili smo se napraviti jednostavnu i ukusnu domaću turšiju od cvjetače, krastavaca, paprike, mrkve, luka, kupusa i zelene rajčice.
Prvo smo skuhali rasol. Na tri litre vode stavili smo 1 litru alkoholnog octa te dodali 15 dag soli i 25 dag šećera, 2 žlice papra u zrnu i nekoliko listova lovora.
Prokuhali smo nekoliko minuta i ostavili rasol da se ohladi prije nego što smo u njega dodali jedan Vinobran (količina je dovoljna za 3, 4 kilograma povrća).
Povrće smo potom oprali. Kupus smo naribali, papriku narezali po duljini, mrkvu na kolutove, a cvjetaču usitnili na cvijetiće. Krastavce, zelenu rajčicu i luk ostavili smo u komadu.
Sterilizirali smo staklenke, a o najboljim načinima sterilizacije staklenki pisali smo ranije.
U staklenke smo zatim slagali red po red povrća, izmjenjujući vrstu dok nismo došli do vrha.
Kada smo to napravili, prelili smo svaku staklenku napunjenu povrćem s ukuhanom tekućinom, koja treba u potpunosti prektriti povrće prije nego što zatvorite staklenke.
Zatvorene staklenke smo spremili na hladno i tamno mjesto, a sada nam je ostalo samo biti strpljivi tri tjedna kada će turšija biti spremna za konzumaciju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....