getty images
HRVATSKA - KINA 0-3

Kineskinje su ipak neki drugi svijet, Hrvatice bez izgleda za prolaz dalje!

Unatoč porazu naše su opet ostavile vrlo dobar dojam i potvrdile su da dosadašnji rezultati nisu bili slučajni te da su izrasle u svjetski respektabilnu ekipu
Piše: Mladen PlešeObjavljeno: 03. listopad 2014. 00:32

Hrvatska je pred više od tri i pol tisuće bučnih hrvatskih i kineskih navijača u dvorani Palatrieste u Trstu, u drugom krugu Svjetskog prvenstva, nakon solidne igre izgubila protiv reprezentacije Kine s 0-3 (12, 15, 15).

Unatoč porazu naše su opet ostavile vrlo dobar dojam i potvrdile su da dosadašnji rezultati nisu bili slučajni te da su izrasle u svjetski respektabilnu ekipu. Dok su Kineskinje prethodnog dana za samo jedan i pol sat lako dobile Njemice s 3-0, naša dva i polsatna teška bitka s Japankama ipak je ostavila traga na našim reprezentativkama.

Dok smo prije susreta s Kinom promatrali utakmicu Japana i Njemačke, ponovno smo se uvjerili kakve su dvije izvanredne ekipe pobijedile naše odbojkašice. Bio je to sjajan meč prepun izvanrednih poteza, a na kraju su pobijedile Japanke s 3-2.

Inače, Kineskinje, jedna od vodećih svjetskih odbojkaških velesila, u dosadašnjem dijelu natjecanja bile su i jedna od najuspješnija ekipa prvenstva. Osim što su dobile svih prethodnih šest utakmica, a pri tomu su izgubile samo dva seta protiv Japanki, na terenu su provele čak tri sata manje od naših igračica. Hrvatskoj je trebalo 11,5 sati da izbore četiri pobjede, dok je Kineskinjama bilo dovoljno samo nešto više od 8,5 sati da pobijede šest protivnica. Kineskinje su trenutno pete na svjetskoj ranglisti, a u svojoj kolekciji imaju, među ostalim, dvije zlatne medalje s Olimpijskih igara u Los Angelesu i Ateni, tri puta su trijumfirale u Svjetskom kupu, a jednom su pobijedile i u Grand Champions Cupu.

Već na zagrijavanju vidjelo se da je Kina doista savršeno ukomponirana ekipa. Ima čak šest igračica viših od 190 centimetara, sjajne libere i tehničarke i nije čudno da im se do sada na Svjetskom prvenstvu nitko nije uspio ozbiljnije suprotstaviti. Protiv takve ekipe teško je osvojiti poen, a nekmoli set. Postoji još jedna bitna razlika između hrvatskih i kineskih igračica: dok naše sve igraju u inozemnim klubovima, dotle Kineskinje igraju isključivo u vlastitoj ligi.

Premda su naše u prvom setu igrale vrlo solidno, ipak se nisu mogle nositi s nevjerojatno brzim i snažnim kineskim igračicama koje su dobile set s 25-12. Posebno je impresionirala igra kineskih tehničarki koje su tako brzo i precizno dijelile lopte svojih suigračicama da naše često nisu stizale postaviti blok na vrijeme.

U drugom setu Kineskinje su uz sjajnu igru u napadu znatno poboljšale igru u obrani tako da su gotovo potpuno blokirale naš napad. Tada je u igru ušla Samanta Fabris koja je nekoliko puta sjajno probila kinesku obranu, ali to nije bilo dovoljno za preokret pa su naše izgubile set s 15-25.

Trener Vercesi pokušao je u drugom i trećem setu, koji su izgubile s 15-25, izmjenama osvježiti našu reprezentaciju, u igru su ušle uz Fabris, Nikolina Jelić, Bernarda Ćutuk, Ana Grbac koje su sasvim solidno zamijenile najbolje igračice. Na kraju naše su igračice doživjele prave ovacije publike koja ih je unatoč poraza nagradila za veliku borbenost i sasvim solidan otpor.

Nakon slobodnog dana Hrvatsku očekuju dva iznimno teška meča protiv Azerbajdžana (subota) i Belgije (nedjelja) u kojima će, premda je riječ odličnim momčadima, biti u posve novoj situaciji. Naime, prije početka prvenstva nitko od naših igračica ne bi očekivao pobjedu. Međutim, nakon dosadašnjih igara na Svjetskom prvenstvu svi ih sada doživljavaju kao favorite i naše reprezentativke morat će se znati nositi s tom ulogom.

Hrvatska: Senna Ušić Jogunica, Ana Grbac, Nikolina Jelić, Antonija Kaleb, Bernarda Ćutuk, Mia Jerkov, Ivana Miloš, Sanja Popović, Samanta Fabris, Karla Klarić, Bernarda Brčić, Jelena Alajbeg, Maja Poljak, Marija Ušić

Kina:Yuan, Zhu, Yang, Shen, Yang, Wei, Zeng, Liu, Shan, Xu, Hui, Chen, Wang, Wang.