NORVEŠKA - HRVATSKA 2:0

Očajni Vatreni: Hrvatskoj visi Euro! Norveška očitala lekciju Kovačevoj bezidejnoj vojsci

Piše: Dražen KrušeljObjavljeno: 06. rujan 2015. 18:52

Karta za Euro 2016 u džepu Nike Kovača do daljnjeg čeka na ovjeru nakon što je hrvatska reprezentacija u nedjelju potonula u Oslu protiv suparnika kojeg je prije nepunih šest mjeseci rezultatski masakrirala u Maksimiru. Norveška je nokautirala uzdrmanu Hrvatsku i iz rujanskog kvalifikacijskog paketa utakmica izlazi kao apsolutni pobjednik. Momčad Per Mathiasa Hogma je sa šest bodova sinoć čak privremeno preuzela vodstvo u skupini, dok su "vatreni" zaronili na treće mjesto i polako traže slobodne termine u natjecateljskom kalendaru, jer smiješi im se play-off...

Razvodnjena utakmica u prvom poluvremenu riješena je na startu druge dionice u mini-sudaru dvojice igrača; u lijevom kutu Jo Inge Berget, robusni i naizgled ležerni 25-godišnjak hipsterske vanjštine, u desnom kutu Darijo Srna, posustali 33-godišnji kapetan i rekorder brojem nastupa u dresu naše nacionalne momčadi. Dva puta je Berget frontalno nasrnuo na Srnu i dva puta ga najjednostavnijim od svih malonoglmetnih lažnjaka "poslao po ćevape" prije nego što je matirao Danijela Subašića. U 51. minuti je nakon Johansenova ubačaja iz skraćenog kornera Forren tukao prema vratima, a Berget prihvatio loptu na rubu peterca i mangupski se narugao Srni prije nego što je zakucao loptu u bliži kut za 1-0. U 69. minuti spustio se s ruba kaznenog prostora prema hrvatskom kapetanu, još jednom premjestio loptu na ljevicu i uz pomoć Ćorluke, koji je skrenuo loptu, pogodio za 2-0. Priliku da se eventualno vrati u utakmicu Hrvatska je propustila u 76. minuti kada je Mario Mandžukić promašio okvir s ruba peterca nakon upotrebljiva Olićeva ubačaja.

Bez Srne na terenu, Mario Mandžukić ponovno bi ponio epitet tragičara utakmice kao i prije tri dana u Bakuu. Premda generalno nije igrao loše, premda je zablistao fenomenalnim škaricama sredinom drugog dijela i jednom je s gol-crte spašavao već matiranog Subašića, prvi Kovačev napadač na koncu se ispromašivao. U finišu prvog poluvremena nakon jedine ozbiljne akcije dočekao je Ćorlukinu povratnu loptu i glavom tukao sa sedam metara. Razvukao je vratara Nylanda koji je vršcima prstiju zaustavio loptu.

Kasnije je Mandžukić promašio Perišićevu loptu u neposrednoj blizini gola poslije 50-metarskog bijega krilnog igrača te ubrzo zatim propustio još jednu priliku. Bez čovjeka koji bi momčadi dobacio pojas za spašavanje, "vatreni" su kako je meč odmicao počeli sve očitije tonuti i na koncu je stvar mogla završiti rezultatskom havarijom. Modrić je, za ilustraciju, perfektnim pasom u dubinu počastio Skjelbreda u 62. minuti, a sudac Kasai progledao kroz prste Vrsaljku koji je s leđa potegnuo suparnika u gol-prilici. Onda je i Berget nakon prekida priredio još neke trenutke panike Subašiću i užoj obrani, tako da 0-2 na koncu izgleda i kao prihvatljiva kazna za mediokritetsku izvedbu reprezentacije.

Bugarska - Azerbajdžan, Italija - Norveška, Malta - HRVATSKA

NORVEŠKA - HRVATSKA 2:0 (Berget 51', 69')

NORVEŠKA: Nyland - Elabdellaoui, Hovland, Forren, Hogli - Skjelbred (Nielsen, 90), Tettey, Johansen (Nordveidt, 90+2), Henriksen, Berget - Soderlund (Berisha, 90+4)

HRVATSKA: Subašić - Srna, Ćorluka, Vida, Vrsaljko - Modrić, Brozović, Rakitić (Kalinić, 72), Perišić, Pjaca (Olić, 63)- Mandžukić

KRAJ UTAKMICE

80. minuta - Nakon ubačaja iz kuta Soderlund je pucao glavom, a Mandžukić izbio s crte

77. minuta - Olić je odlično uposlio Mandžukića, ali njegov udarac petom s pet metara otišao je pored vratnice

GOOL 69. minuta - Berget je ponovno na isti način slomio Darija Srnu i pogodio donji lijevi kut za povećanje vodstva

67. minuta - Modrić je izgubio loptu na centru kao posljednji igrač, a potom se Soderlund sjutio prema vratima, ali u konačnici ga je zaustavio Vrsaljko. Izgledalo je i kao prekršaj našeg beka, ali sudac je odlučio pokazati žuti karton napadaču Norveške

63. minuta - Norvežani su već počeli polako krasti vrijeme, ali da stvar bude gora za Vatrene, odlično su zatvorili sve prilazi prema svojim vratima

48. minuta - Mandžukić je pokušao škaricama, ali Nyland brani. Dobar pokušaj Mandže

48. minuta - Na odličan ubačaj Srne glavom je pucao Mandžukić, ali lopta je otišla malo pored lijeve vratnice. Mora se priznati kako je Rakitić malo i zasmetao napadaču Vatrenih

47. minuta - Perišić je prošao odlično po desnoj strani, dao poluvisoku loptu za Mandžukića, ali ovaj nije uspio reagirati na željeni način

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

44. minuta - Rakitić je ubacio u kazneni prostor, a potom je Ćorluka glavom prebacio za Mandžukića čiji udarac brani Nyland. Najbolja prilika za Vatrene

37. minuta - Mučenje i dalje traje

23. minuta - Hrvatska ne uspijeva vać dvadeset minuta stvoriti niti jednu opasniju situaciju pred vratima Nylanda. Također valja istaknuti kako u Oslu nema nekog navijanje s obzirom da se može čuti i razgovor između igrača

15. minuta - Perišić je pucao s dvadesetak metara, ali njegov udarac bio je preslab

10. minuta - Nakon uvodnih nekoliko minuta Norvežani su se ipak malo oslobodili i sve češće ulaze u polovicu Vatrenih

2. minuta - Hrvatska se otpočetka postavila kao favorit, ali prva prilika pripala je domaćinima. Henriksen je pucao s dvadesetak metara, ali lopta se od bloka odbila u korner

1. minuta - Utakmica je počela!

23. rujan 2024 02:25