Marin Sušić / fotoaccord.com / CROPIX
ZAGREPČANI U FINALU

Cedevita prekinula dominaciju Partizana: 'Nema slavlja, Maccabi je izazov!'

Košarkaši Cedevite plasirali su se u finale ABA lige. U polufinalnoj utakmici odigranoj u Nokia Areni u Tel Avivu Anzulovićevi igrači pobijedili su Partizan s 68-56
Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 28. travanj 2012. 21:42

Peti put će hrvatski klub igrati u finalu Regionalne lige. Nakon Zadra, jedinog koji je osvojio ovo natjecanje, te tri puta Cibone, u Tel Avivu će za titulu igrati Cedevita. Koja je na taj način prekinula dominaciju Partizana, peterostrukog uzastopnog prvaka...

Teško je pronaći riječi za ono što su Cedevita i Partizan odigrali u prvoj četvrtini. S izuzetkom posljednje minute, prvih devet je ponudilo trećeligašku košarku. Cedevita je, naime, do prvog vodstva došla u sedmoj minuti - Marko Car stavio je oba bacanja za 7:6 - a da pritom nijednom nije pogodila iz igre. Sedam i pol minuta je trebalo Anzulovićevim košarkašima za koš, ubacio je Miro Bilan, najbolji u prvom poluvremenu, za 9:6.

Makar je atmosfera u dvorani bila mlaka, Nokia Arena se počela puniti tek tijekom drugog poluvremena, igrači su na parketu djelovali uspavano. A za tako nešto u polufinalu bilo čega, nema opravdanja. Osim uvodnih 5:1, Partizan je u prvom poluvremenu došao do nekakve prednosti, Raduljica je pogađao za 19:16 i 21:18, dok je na drugoj strani egal držao Bilan. A pomagao mu je Chris Owens. Cedevitu su u igri držali centri, što je u utakmici protiv Partizana - senzacija. I onda su u posljednjih minutu i pol prvog poluvremena po tricu stavili Opačak, Owens i Draper sa sirenom. Ali Dušan Kecman sa sedam poena za redom nije dozvolio da se Zagrepčani odvoje...

Što su napravili na startu drugog poluvremena kojeg je tricom otvorio Owens, a na isti način je Draper u 25. minuti zaključio seriju 9-2 za ozbiljnih 43:34. Da bi, nakon što je Partizan to poništio sa 7-0, u seriju ušao Marko Car. Trica, dva bacanja i koš-faul, sve u dvije minute, donijele su Cedeviti 51:44.

Priča ove utakmice se još jednom ponovila. Cedevita je nanizala nekoliko izgubljenih lopti, kao puno puta do tada, u mini-seriju je ušao Milosavljević, tricu je pogodio Anđušić i devet minuta prije kraja smo opet bili praktički na početku, kod 51:49 za Cedevitu. Srećom, Partizan je sve promašivao, pa i slobodna bacanja, po dva uzastopna promašaja s crte su nanizali Mačvan i Raduljica. Da bi u 34. minuti Vedran Vukušić povukao dva velika poteza. Odbio je loptu nakon promašenog Owensovog bacanja, izašao iz reketa i pogodio tricu, što je Warrenu otvorilo mogućnost da bacanjima Cedevitu odvede još jednom na +9, ovog puta 59:50, pet minuta prije kraja utakmice.

Tu je zapravo sve bilo gotovo, iako je Partizan još uvijek prijetio. No, nakon što je Draper ukrao loptu Raduljici između dva Owensova ubačaja s pet metara za dvoznamenkastu prednost, krenula je ona stara 'došao je i taj dan, umro je Partizan...'

U drugoj polufinalnoj utakmici Maccabi je pobijedio Budućnost s 82-60.

Vukušić: Više neću imati traume od Kecmanovog koša

Trener Dražen Anzulović je bio ponosan na igrače, a otkrio nam je što je govorio igračima prije nego što su svi zajedno s parketa mahnuli raspjevanim navijačima koji su pobjedu slavili do zore opijeni i mirisom mediteranske plaže.

- Rekao sam da nas u finalu očekuje novi izazov i da im čestitam što preostala dva dana ovdje nećemo biti na praznicima.

U moru sretnih Hrvata poslije utakmice bio je i Vedran Vukušić koji je s Owensom i suigračima prekinuo protok lopte prema Mačvanu. S Cibonom je izgubio dva finala od Partizana, uključujući i “Kecmanovih 0.6 sekundi”.

- Ovo mi je veliko zadovoljstvo jer imam traume od toga koša.

CEDEVITA - PARTIZAN 68-56

(14:15, 20:17, 17:14, 17:10)

TEL AVIV - Nokia Arena. Gledatelja 3.000. Suci: Pukl, Boltauzer (oba Slovenija) i Rutešić (Crna Gora).

CEDEVITA: Draper 8, Opačak 5, Mustapić, Petrović, Vukušić 5 (2-2), Bagarić, Bilan 15 (7-12), Princ, Owens 18 (6-10), Warren 4 (4-4), Car 10 (3-3), Baždarić 3.

PARTIZAN: Kecman 7, Raduljica 15 (5-8), Lučić 8 (2-3), Milosavljević 8 (4-5), Bogdanović, Katić 2 (0-4), Bešović, Božić 3, Čakarević, James 4, Mačvan 6 (0-2), Anđušić 3.

SLOBODNA BACANJA: Cedevita 22-31 (71%), Partizan 11-22 (50%). OSOBNE POGREŠKE: Cedevita 30, Partizan 27. PET OSOBNIH POGREŠAKA: Lučić (34), Kecman (37), Bilan (38).

ŠUT: Cedevita 19-48 (40%), Partizan 21-55 (%). SKOK: Cedevita 38 (27+11), Partizan 34 (23+11).

TRI POENA: Cedevita 8-19 (42%) Draper 2, Owens 2, Opačak 1, Car 1, Baždarić 1; Partizan 3-10 (30%) Kecman 1, Božić 1, Anđušić 1.

24. rujan 2024 21:20