Kako je riječ o predjelu Hrvatske koji je najbliži Italiji, nije nikakvo čudo da mnogima na spomen Istre prvo padne na pamet dobar tanjur pašte. I maslinovo ulje, naravno. Pljukanci, fuži, šurlice, pasutice, tajadele, fidelini, makaruni, ravioli, rigatoni … u kremastom umaku od škampa, šparoga, gljiva, s tartufima, žgvacetom ili gulašom, samo s domaćim sirom, pršutom ili pancetom... mnogima su omiljeno jelo bez obzira na kuhinju na kojoj su odrasli. Ipak, jedna vrsta tjestenine, za koju, usput rečeno, mnogi nisu čuli, a karakteristična je za Istru, a posebno Labinštinu jesu labinjonski krafi.
I prije nego što pomislite kako je riječ o još jednom nazivu za krafne, da vas zaustavimo - nije riječ o krafnama već o posebnoj lokalnoj labinskoj recepturi za tjesteninu punjenu sirom, ali pripremljenoj "na slatko". Krafi su dakle tjestenina oblikom pomalo nalik na raviole, koja se puni svježim sirom i grožđicama te raznim dodacima. Kao slastica može se pržiti u ulju ili se skuhati i preliti umakom od karamela s vrhnjem koji se flambira rakijom. Međutim, labinski ili labinjonski krafi, kršonski, ćepljonski ili plominski, svoje mjesto nerijetko imaju na kraju svečanog ručka, a obavezno za blagdane ili obiteljske fešte.
"Nekad su se krafi jeli u specijalnim prilikama, na slavljima poput vjenčanja kada su se uvijek služili između juhe i glavnog jela. Zamastili bi se umakom od kokošjeg pečenja, a u bogatijoj varijanti služili su se sa žgvacetom od kokoši. Slatki krafi odlično se spajaju s blagim mesom peradi i slatkastom mrkvom, a taj recept su i mene naučile moje mama i nona", objasnila je svojevremeno Za Dobru hranu Jasna Pušec, chefica labinskog restorana Velo kafe.
Ova kavana i restoran smještena na centralnom labinskom trgu, od 1985. na svom jelovniku ima i krafe, koji se ovdje pripremaju i kao slastica. Kada ih tako rade, to znači da su flambirani u karamel umaku ili prženi u ulju. Upravo ih je takve na jelovnik "stavila" Jasna koja i danas drži do običaja i hrane uz koju je odrasla.
"Krafi su naš ponos, to su oduvijek radile naše none, mame, tete...Svi ugostitelji u Labinštini rade na tome da oni ne padnu u zaborav", rekla nam je tada Jasna otkrivši kako je karafi prate od djetinjstva kada su uvijek bili na stolu za Uskrs i Božić, a tako i danas.
Premda se nerijetko jedu kao desert, Labinjani krafe punjene sirom priređuju i kao glavno jelo, najčešće preliveno šugom od domaće kokoši.
RECEPT ZA DOMAĆE LABINJONSKE KRAFE
SAVJET VIŠE!
U nadjev za pečene krafe dodaje se rum ili rakija.
Krafe je važno prije prženja probušiti vilicom da se ne bi napuhali.
Tehnika zamatanja: razvući tijesto, žlicom staviti kuglice nadjeva po dužini tijesta, pokriti ih drugim dijelom tijesta i čašom izrezati krafe, pa ih spojiti vrhom vilice.
Kuhanje krafa: Vodu za kuhanje posoliti. Kad su kuhani, krafi će isplivati na površinu.
Pečenje krafa: Krafi za prženje stavljaju se u vruće ulje, a prije serviranja mogu se posuti šećerom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....