Tko kelj varivo radi bolje, Hrvati ili Talijani? Imamo dva recepta za omiljena jela na žlicu i faširance
Toskanska juha s grahom, keljem i starim kruhom ili klasično kelj varivo s faširancima? I zašto ne oboje?
Piše:
Dobra hrana
Objavljeno: 06. veljača 2024. 06:00
Glavice kelja već nas neko vrijeme gledaju s klupa na tržnicama, a sada smo ih napokon odlučili ubaciti u našu platnenu vrećicu i radimo, ne jedno, već dva jela na žlicu. Toskanska ribollita koja se radi od graha, kelja i starog kruha odlična je ideja kada se zaželite toplog, utješnog jela na žlicu, a iz kutije za kruh baš vas gleda nekoliko starih kriški koje nikako da bacite.
S druge strane, klasično kelj varivo uvijek je dobra ideja i uvijek se može prilagoditi željama i ukusima onih za stolom. Dodati mu tako možete slaninu, kobasice (a neki vole i teleće hrenovke), ali ga poslužiti možete i uz meke, slasne faširance.
Budući da se nismo mogli odlučiti koja od ova dva klasika kuhati ovog tjedna, na kraju smo kupili dvije manje glavice kelja i odlučili napraviti obje. U slučaju da ste i vi neodlučni ili smo vam upravo dali dobru ideju za ručak usred tjedna, naše provjerene recepte potražite u nastavku.
KAKO TO RADE TALIJANI?
Ribollita je oduvijek bila siromašno jelo, Talijani su je radili u velikim količinama, jela se nekoliko dana u tjednu, a nastala je iz potrebe da se potroši stari kruh, povrće i začinsko bilje koji su rasli u vrtu.
Tradicionalna ribollita sadrži i, između ostalog, toskanski kelj, posebnu vrstu kelja zanimljivog oblika, no pripremate li je kod kuće, poslužit će i klasični kelj. Dodaje se i grah, a posebnu ulogu igra stari kruh koji jelo čini zasitnim pa mu nije potrebno dodavati baš nikakav mesni prilog.
Još jedna od posebnosti ribollite jest i u tome da se, kako kažu Talijani, prije posluživanja mora dobro ohladiti, a potom ponovno zagrijati kako bi poprimila još dublji i bolji okus. Također, važno je dodati, kod samog posluživanja ribollitu nemojte zaboraviti poprskati s malo maslinova ulja i dodatno začiniti svježe mljevenim paprom.
Za pripremu graha trebat će vam:
150 g cannellini graha, preko noći namočenog u hladnoj vodi
½ očišćenog i prerezanog na pola luka
4 režnja češnjaka
2 lovorova lista
2 grančice timijana
sol
Za ribollitu:
maslinovo ulje
1 žličica sjemenki komorača
1 prstohvat čilija
1 luk
1 mrkva
2 stabljike celera
3 režnja češnjaka
3 veće rajčice
2 srednja krumpira
3 veća lista kelja
2 lista blitve
1 lovorov listopad
1 grančica ružmarina
1 grančica timijana
100 g starog kruha
sol i papar
Priprema:
Najprije u slanoj vodi skuhajte grah s lukom, češnjakom, lovorovim listom, timijanom i soli. Kuhajte oko 45 minuta ili dok grah nije skoro gotov. Ocijedite i sačuvajte vodu od kuhanja, ali luk, češnjak i začinsko bilje bacite. U većoj posudi najprije zagrijte maslinovo ulje. Dodajte sitno sjeckani luk, zatim češnjak, mrkvu i celer. Dodajte i začinsko bilje, čili, sjemenke komorača i prstohvat soli. Pirjajte sve zajedno oko 10 minuta. Dodajte rajčicu i kuhajte nekoliko minuta miješajući. Zatim dodajte grah i vodu u kojoj se kuhao grah. Dodajte još vode po potrebi i kuhajte 30 minuta. Nakon toga, dodajte sitno sjeckani krumpir, kelj i blitvu pa dodajte i kruh koji ste nasjeckali na komadiće veličine 3 centimetra. Kuhajte još 15 minuta ili dok krumpir ne omekša. Dodatno začinite soli i paprom. Juhu poslužite toplu ili pustite da se ohladi pa je poslužite idući dan.
VARIVO KOJE PAMTIMO IZ DJETINJSTVA (PLUS FAŠIRANCI)
Dok smo ribollitu otkrili tek u odrasloj dobi, za kelj varivo znamo odavno. U djetinjstvu možda i ne toliko obožavano, danas je to jelo kojem se zbilja rado vraćamo, a dodatan plus je i to što je prilično jednostavno za pripremu. Luk, mrkva, krumpir, kelj i taman dovoljno krčkanja da zamutimo i faširance. U nastavku vam ostavljamo video i pisani recept za oboje.
Za varivo:
1 glavica kelja
2 mrkve
5 češnjeva češnjaka
2 luka
3 manja krumpira
1 korijen peršina
maslinovo ulje
peršin
100 grama slanine
sol i papar
Za zapršku:
suncokretovo ulje
2 žlice brašna
1 žlica crvene slatke paprike
Za faširance:
500 g miješanog mljevenog mesa
1 jaje
peršin
sol i papar
maslinovo ulje
1 mala glavica luka
1 stara žemlje namočena u mlijeko
Priprema:
U veliku posudu ulijte ulje. Dodajte nasjeckani luk, češnjak, korijen peršina, mrkvu i slaninu te sve posolite i popaprite. Pustite da se dinsta dok povrće ne omekša. Zatim dodajte na veće komade narezanu glavicu kelja. Zalijte vodom da prekrijete sve povrće i kelj. Dodajte na kocke narezan krumpir. Dodatno posolite i popaprite. Kuhajte na srednjoj vatri oko sat vremena. Za zapršku, zagrijte suncokretovo ulje. Dodajte brašno i lagano ga popržite da se skuha. Ubacite žlicu paprike, ali posudu maknite s vatre kako paprika ne bi izgorjela i postala gorka. Ubacite u varivo te kuhajte sa zaprškom još 20-ak minuta. Za faširance, u mljeveno meso dodajte sol, papar, sjeckani luk, peršin, natopljenu žemlju, maslinovo ulje i jaje. Sve dobro promiješajte. Pecite ih na srednjoj vatri nekoliko minuta i s jedne i s druge strane dok ne dobiju lijepu zlatno-smeđu koricu. Poslužite s kukuruznim kruhom i varivom od kelja.