Jednom kad naiđete na polje srijemuša dok šećete šumom, to ćete mjesto zapamtiti i vraćati mu se idućih godina. Jer srijemuš raste u velikim skupinama i lako je za samo desetak minuta nabrati punu košaru lišća krasne zelene boje. Svake godine u ožujku, kad se pojavi na tržnicama, znam da imam još barem tjedan ili dva za berbu jer naše je nalazište na nešto višoj nadmorskoj visini, na zapadnoj Medvednici, i opet ćemo brati još sasvim mlade listove, kakvi su i najbolji.
Odaje ga jak miris po češnjaku, što je velika sreća jer ga to bitno razlikuje od nekih drugih biljaka vrlo sličnog lišća, poput đurđica i mrazovca, koje je otrovno. Stoga je potreban velik oprez pri branju.
Srijemuš raste od ožujka do svibnja na vlažnim mjestima u listopadnim šumama, najčešće bukovim (smrtonosni mrazovac uvijek je na sunčanim livadama ili uz rub šume), a svoje drugo narodno ime, medvjeđi luk (Allium ursinum), dobio je po tome što su njegove lukovice omiljena hrana medvjedima nakon zimskog sna, jer niču među prvima, a i snažan su detoksikant, pa čak i medvjeđi organizam čiste od nakupljenih toksina. Srijemuš je divlji, samonikli rođak luka i češnjaka, ali još bogatiji zdravim nutrijentima, vitaminima, mineralima i elementima u tragovima. Samo vitamina C ima 14 puta više od limuna. I, naravno, s obzirom na stanište, nije izložen pesticidima.
Može ga se jesti sirova, samog ili, ako vam je takav prejak, pomiješanog s drugim salatama. Može ga se umiješati u rižota, dodavati umacima za tjestenine, pečenom ili kuhanom mesu, juhama ili od njega napraviti pesto koji se, dobro zatvoren, u hladnjaku može čuvati dulje vrijeme. Treba imati na umu da će nakon dulje termičke obrade ipak izgubiti okus i miris.
Dobra je ideja nasjeckani srijemuš pomiješati s maslinovim uljem i maslacem te formirati kuglice koje možete smrznuti pa po potrebi pojedinačno vaditi iz zamrzivača i ubacivati da se rastopi u npr. rižotu.
Srijemuš raste u listopadnim šumama diljem Europe i u nekim dijelovima Azije. Ovog je proljeća točno 30 godina otkako ga je Društvo za zaštitu i istraživanje europskih ljekovitih biljaka (Association for the Protection and Research on European Medicinal Plants) proglasilo europskom biljkom godine. Jubilej ovog više nego zasluženog naslova, jer srijemuš je i vrlo ukusna biljka, obilježili smo uz nekoliko jela koja smo pripremili odmah nakon berbe - iz šume ravno u kuhinju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....