Mlinci su jedan od simbola domaće zagorske, ali i hrvatske kuhinje. Tjestenina izrađena od brašna, vode i soli nezaobilazna je uz puricu, patku, kokoš ili pile za svaki blagdanski ili nedjeljni ručak. Za proizvodnju mlinaca na tradicionalan, starinski način odlučila se obitelj Gulija koja je 2009. godine osnovala tvrtku Zebrano. Proizvode dvije vrste mlinaca, izvorne zagorske i one sa špinatom.
– Naše mlince radimo od brašna provjerene kvalitete. Važne su nam izvorne sirovine kako bismo ljudima ponudili domaći proizvod bez umjetnih dodataka i bojila – objašnjava Matija Gulija, direktor Zebrana. Ta mala tvrtka, smještena u srcu Zagorja, u Brestovcu Orehovičkom, zapošljava osam ljudi, od kojih njih šestero izrađuje mlince, odnosno ručno razvlači tijesto, reže ga i peče, kao nekada, na tablama. Naziv tvrtke na izvornom kajkavskom znači da im je cilj bio “zbrati”, odnosno izabrati najbolje zagorske proizvode.
Obitelj je prvo željela proizvoditi zdravu hranu u obliku sušenog voća i povrća, no htjeli su i nešto svoje, autohtono, nešto što je oduvijek prisutno u kuhinji toga kraja. Iako je tvrtku osnovao Matijin otac Dragutin, Matija, informatičar po struci, preuzeo je na sebe svu brigu o tvrtki i mlincima, ali kada je puno posla, kao u ovo predblagdansko vrijeme, u pomoć uskaču i mama i sestra. Razmišljaju o tome da prošire asortiman pekarskih proizvoda, a uz trud koji ulažu u proizvodnju i pažnju koju posvećuju mlincima i njezi tradicije, sigurni smo da će nam Zebrano zamijesiti još nešto ukusno i zagorsko.
Mlinci će biti i na blagdanskom stolu obitelji Gulija, za puricu je zadužena baka, a za mlince unuk Matija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....