Poznato je da puno sjedenja šteti ukupnom zdravlju, uključujući kardiovaskularno, a neka su istraživanja sugerirala da se ti štetni utjecaji mogu poništiti određenim periodima stajanja. No, nova studija Sveučilišta u Sydneyju, objavljena u International Journal of Epidemiology, tvrdi da više stajanja neće poboljšati srčano zdravlje u usporedbi s predugim sjedenjem te da ono može povećati rizike za probleme povezane s cirkulacijom, kao što su proširene vene i duboka venska tromboza. Navodi se i da sjedenje dulje od deset sati moguće podiže rizik i za kardiovaskularne i za ortostatske bolesti cirkulacije.
Za studiju su istraživači analizirali podatke iz akcelerometara - nosivih uređaja za praćenje kretanja - koje je nosilo 83.000 odraslih osoba iz dugoročne studije U.K. Biobank. Po njima su procijenili koliko su dugo tijekom dana ljudi sjedili i stajali, a tražili su kod sudionika i pojavu glavnih kardiovaskularnih bolesti tj. koronarnih bolesti srca, zatajenja srca i moždanog udara, kao i učestalost ortostatskih bolesti cirkulacije, kao što su ortostatska hipotenzija, proširene vene, kronična venska insuficijencija i venski ulkusi.
Bolje je stajati, ali...
Pokazalo se da vrijeme koje su sudionici proveli stojeći nije bilo povezano s rizikom od kardiovaskularnih bolesti, no nije ni dugoročno poboljšalo zdravlje kardiovaskularnog sustava u usporedbi sa sjedenjem. Ali, znanstveni je tim otkrio da se rizik od ortostatskih cirkulacijskih bolesti povećava u prosjeku 11 posto svakih dodatnih 30 minuta nakon stajanja duljeg od dva sata dnevno.
- Slično sjedenju, dugo stajanje može uzrokovati skupljanje krvi u nogama. Kad mirno stojite, mišići ne pomažu aktivno pumpati krv iz nogu u srce. To može dovesti do problema poput proširenih vena i duboke venske tromboze. Zato je stajanje važno kombinirati s hodanjem i drugim oblicima kretanja - kaže dr. Matthew Ahmadi, glavni autor studije.
Što više kretanja
Kod sjedenja se rizik od ortostatskih cirkulacijskih bolesti povećava u prosjeku 26 posto sa svakim satom sjedenja nakon deset sati sjedenja u danu. Rizik od kardiovaskularnih bolesti povećava se u prosjeku 15 posto za svaki dodatni sat sjedenja nakon što je osoba sjedila deset sati.
- Stajanje je bolje od sjedenja, no kako bismo poboljšali zdravlje srca i spriječili poremećaje cirkulacije, važno je uvrstiti u svakodnevicu fizičku aktivnost. Trebali bismo kombinirati stajanje s razdobljima hodanja i aktivnosti poput razgibavanja ili uspinjanja stubama - predlaže dr. Ahmadi te najavljuje kako slijedi proučavanje učinaka prekida dugih razdoblja sjedenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....