Glaukom je progresivna bolest vidnog živca koja, ako se ne liječi, može dovesti do sužavanja vidnoga polja, propadanja vidnog živca i znatnog, pa i trajnog gubitka vida.
Riječ je o bolesti koja se pokazala drugim uzrokom sljepoće u svijetu.
Studije pokazuju da otprilike 2 do 3% populacije starije od 40 godina boluje od neke vrste glaukoma, a pretpostavlja se da je čak 50% slučajeva neprepoznato.
S druge, pak, strane, rezultati prospektivne studije pokazuju da je 2010. godine broj oboljelih od glaukoma u svijetu iznosio 65,8 milijuna, a predviđanja su da će 2020. taj broj biti 78,6 milijuna, dok bi se do 2040. godine mogao popeti na 111,8 milijuna oboljelih. Trenutno, u svijetu je slijepu više od 6 milijuna ljudi kao posljedica glaukoma.
Vodeći uzročnici
Povišeni očni tlak smatra se glavnim čimbenikom rizika za razvoj glaukoma. Normalne vrijednosti očnog tlaka kreće se u rasponu od 8-21 mmHg. No, po nekim statistikama kao gornja normalna vrijednost uzima se i 22 mmhg ili čak 24 mmHg.
Bitno je napomenuti da svako povišenje očnog tlaka ne znači nužno da osoba ima glaukom.
Primjerice, osobe s okularnom hipertenzijom imaju vrijednosti očnog tlaka više od 21 mmHg bez vidljivih glaukomskih oštećenja vidnog živca ili promjena u vidnom polju, ali imaju nešto veći rizik za razvoj glaukomske bolesti. Ali promjene na očnom živcu i vidnom polju mogu nastati i kod normalnih i kod sniženih vrijednosti očnoga tlaka.
Tada govorimo o normotenzivnom i hipotenzivnom glaukomu. Glaukom je sindrom što znači da osim vrijednosti očnoga tlaka, moraju biti prisutne i promjene na očnom živcu i vidnom polju.
Rizični faktori u nastanku glaukoma su i:
- Životna dob preko 45 godina
- Obiteljska anamneza (prisustvo glaukoma u obitelji)
- Visoka kratkovidnost
- Povišeni krvni tlak, hipotireoza, dijabetes
- Česte i/li dugotrajna terapija kortikosteroidima
- Ozljeda oka
ČITAJTE I:
- Može li se glaukom spriječiti?
- Je li glaukom u početnom stupnju trudnoće razlog za zabrinutost?
Nije svaki isti
Postoji nekoliko vrsta glaukoma, a osnovni su: glaukom otvorenog kuta (koji je nepoznatog uzroka), glaukom zatvorenog kuta (očni kut je uzak ili sasvim zatvoren), infantilni glaukom (može se javiti rođenjem, te između treće i šesnaeste godine života), i konačno - sekundarni glaukom (može nastati nakon operativnog zahvata na oku ili ozljede oka, ponavljanih kompliciranih upala oka, dugotrajnog uzimanja kortikosteroida, sistemskih bolesti poput dijabetesa ili katarakte.
Za glaukom se kaže kako je "tihi kradljivac", odnosno "tihi ubojica" vida, jer su simptomi uglavnom neprepoznatljivi (asimptomatski) do specijalističkog, odnosno detaljnijeg oftalmološkog pregleda. Međutim, tako je kod glaukoma otvorenog kuta, no kod onog zatvorenog kuta, simptomi mogu biti vrlo burni. Manifestiraju se izrazito visokim očnim tlakom, znatnim padom vidne oštrine, bolovima u predjelu oka, glavoboljama, mučninom i povraćanjem.
Na kraju, recimo i kako prevencija glaukoma nije moguća, ali je moguće rano otkrivanje bolesti i njeno znatno usporavanje. Zašto se ne biste naručili na pregled već danas?
Dijelom, ovaj je tekst preuzet sa stranica Klinike Svjetlost.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....