Jednaku njegu svome tijelu trebali bi posvetiti i žene i muškarci.
 Foto: iStock
Ispravna njega

Ova 4 savjeta primijenite kod svakog tuširanja

Bez obzira koliko se često tuširali i u koje doba dana, ovih biste se savjete trebali pridržavati svaki puta kad izađete ispod tuša...

I kada se vodi briga o njezi tijela i kože, ponekad se događa da se ne postupi ispravno, a posljedica može biti da koža izgubi mekoću, ispuca i postane nadražena. Evo nekoliko najčešćih pogrešaka i savjeta kako da ih ispravite i što duže sačuvate meku i nježnu kožu.

1. Izbjegavajte prevruću vodu

Temperatura vode za kupanje ne smije biti viša od 38 stupnjeva jer vrućina isušuje kožu, širi kapilare i usporava cirkulaciju, što dodatno pogoršava problem celulita i opuštanosti kože. Ako se baš nikako ne možete odreći užitka u vreloj kupki, zadržite se u vodi samo deset minuta, a zatim stanite pod mlaz hladne vode kako biste potaknuli cirkulaciju.

2. Dobro se obrišite

Često se događa da žene nakon kupanja ili tuširanja premalo pažnje posvećuju brisanju tijela. U žurbi se često samo površno obrišemo, a voda koja ostaje na površini kože isparavajući oštećuje zaštitni hidrolipidni film te pospješuje isušivanje kože. Stoga se brišite temeljito tako da mekanim ručnikom više puta prebrišite tijelo, posebno na pregibima.

Želite li stimulirati gornji sloj kože (epidermu) i pripremiti ga da što bolje upije proizvode za njegu, upotrijebite nešto grublji ručnik i njime se dobro istrljajte.

3. Ne zaboravite nanijeti hidratantno mlijeko

Vlaga akumulirana u koži u kontaktu s vodom brže isparava: nanošenje hidratantnog proizvoda neposredno nakon kupanja i tuširanja zaustavlja isparavanje i na taj način pomaže koži da zadrži vlažnost i mekoću. Osim toga, voda reducira i količinu lipida u koži, posebno kod dužeg zadržavanja u vodi (primjerice kod kupanja), a nanošenje hidratantnog mlijeka može ublažiti taj gubitak jer opskrbljuje kožu mastima i drugim tvarima koje joj vraćaju mekoću i vlagu te je održavaju kompaktnom i elastičnom.

4. Nakon pilinga temeljito isperite kožu

Ponekad se smatra da je nadraženost kože posljedica pilinga, no pravi uzrok često je nedovoljno ispiranje proizvoda s tijela. Sredstva za piling trebaju biti u dodiru s kožom samo kratko vrijeme te, ako ih zbog površnog ispiranja dulje ostavimo na koži, to može izazvati nadraženost. Stoga, nakon svakog pilinga temeljito isperite kožu mlazom mlake vode i zatim je istrljajte mekanom spužvom. Na kraju dobro obrišite kožu i obavezno nanesite hidratantno, njegujuće mlijeko ili losion.

1 ½ šalica skuhanog graha
½ šalice prženih lješnjaka, samljevenih
½ šalice agavinog sirupa
¼ šalice maslinovog ulja
½ žličice himalajske soli
½ do 1 žličice praha vanilije
1 žlica melase (nije obavezno)
½ šalice rižinog brašna
4 žlice kakaa
½ žličice praška za pecivo
½ žličice sode bikarbone
½ žličice biljne ili instant kave
1 šalica komadića čokolade (ja sam narezala 1 čokoladu od 50 grama)
1 šalica zobenog mlijeka (ili nekog drugog) sa ½ žličice jabučnog octa

Postupak:

  1. Dobro operite i posušite shuhani grah.
  2. Stavite ga u sjeckalicu (food processor) sa agavinim sirupom, solju i vanilijom, pa blendajte dok ne dobijete glatku kremu.
  3. Dodajte samljevene lješnjake, kakao, melasu, kavu razmućenu u žlici vode i ulje. Još malo izblendajte.
  4. Sad dodajte brašno, soda bikarbonu i prašak za pecivo. Lagano promiješajte žlicom ili kuhačom i dodajte mlijeko. Još pažljivo promiješajte i umiješajte ⅔čokolade. Smjesa treba biti dosta gusta no takva da je možete izliti te uz pomoć kuhače izravnati površinu. Pospite ostatak čokolade po vrhu. Ja sam koristila kalup dimenzija 24x34 obložen masnim papirom.
  5. Pecite 18-20 minuta na 175°C. Testirajte čačkalicom je li gotov.
  6. Pustite da se ohladi 15-tak minuta prije nego ga razrežete i navalite.

Napomene:
Melasu možete preskočiti, ali onda dodajte još malo sirupa od agave, kokosovog šećera ili javorova sirupa. Melasa kao i kava "produbljuje" čokoladni okus.

I to bi bilo to! Nije preteško, zar ne?!

Puno vas sve pozdravljam i želim vam sladak ostatak vikenda!

Maja

Linker
21. studeni 2024 01:57