FOTOGRAFIJE: SHUTTERSTOCK
složena tema

Kako pomoći djeci u razumijevanju vijesti o ratu u Ukrajini?

Sama ideja rata za dijete može biti uznemirujuća, a ako ste roditelj mlađeg djeteta moguće je i da ste se sami našli u situaciji u kojoj djetetu morate objasniti ovu mračnu i složenu temu


Ako mislite da je izvještavanje o ratu u Ukrajini putem vijesti zastrašujuće, zamislite tek kako se osjećaju djeca kada vide snimke tenkova, vojnika i bombardiranja zgrada.

TikTok, Instagram, podcasti i drugi mediji i platforme koje djeca i adolescenti često koriste u zadnje su vrijeme puni informacija o ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Sama ideja rata za dijete može biti uznemirujuća, a ako ste roditelj mlađeg djeteta moguće je i da ste se sami našli u situaciji u kojoj djetetu morate objasniti ovu mračnu i složenu temu.


Otvoren razgovor

Stručnjaci za medije i dječji psiholozi kažu da djeca u dobi do 10 godina teško mogu razumjeti probleme odraslih bez pomoći starijih osoba pa savjetuju da im se svakako pruži potpora kako bi se uspjeli nositi s nedavnim događanjima.

Neki mediji nastoje plasirati vijesti koje su posebno prilagođene djeci i informiraju ih o sukobu na način da se osjećaju uključeno u rasprave o ratu umjesto da se osjećaju preplašeno. No nije dovoljno samo tražiti medijske izvore prilagođene djeci. Medijski stručnjaci preporučuju da roditelji ne skrivaju svoje mišljenje od djeteta - važno je da praćenje vijesti postane vrijeme za druženje i otvoren razgovor s djecom o onome što se u vijestima prenosi.

Istodobno stručnjaci koji se bave razvojem djece u sklopu njemačke kampanje Schau-Hin, čija je svrha omogućiti odgovornu konzumaciju medija među djecom kažu da se roditelji ne bi trebali previše zanositi vlastitim osjećajima.

To će samo dodatno uplašiti djecu, posebice ako shvate da odrasli koji bi se trebali brinuti o njima ni sami ne znaju kako se nositi s onime što se događa. Stručnjaci za dječju psihologiju britanske nacionalne zdravstvene službe (NHS) kažu da je, kada odrasli objašnjavaju ratna zbivanja djetetu, važno da ostanu smireni i iskreni. Bez obzira na to koliko imaju godina, djeca žele da ih se ozbiljno shvati. Umjesto da ih samo utješe kada osjećaju tugu ili strah, roditelji bi ih trebali upitati: "Što te točno rastužuje?“

Samo postavljanje ovog pitanja djetetu će donijeti utjehu. Djeci u ovim teškim vremenima treba osigurati prostor za sigurno procesuiranje emocija i misli.


Stručnjaci roditeljima preporučuju i da djecu potiču da svoje osjećaje izraze kroz priču ili crtež

"Djeca svoje osjećaje izdržavaju kroz igru, ali i riječima“, stoji u NHS-ovim smjernicama za roditelje koji žele pomoći djeci da se nose s osjećajima.

"Puno toga o dječjim osjećajima možete otkriti jednostavno kroz druženje i dok ih promatrate kako se igraju.“

Ako se dijete igra tako da oponaša nasilje ili rat, to može značiti da je pod stresom ili da je uzrujano. U tom ih slučaju možete potaknuti na razgovor i reći im da svaki sukob može biti strašan. Britanska zaklada za mentalno zdravlje roditeljima savjetuje da u svojem domu ne pokušavaju u potpunosti ignorirati vijesti o ratu.

Gašenje televizora ili laptopa u trenutku prikazivanja vijesti samo će pobuditi još više znatiželje kod djece.

Ako im nitko ne objasni što se događa "proradit će njihova mašta“, kažu stručnjaci za mentalno zdravlje.

Linker
22. studeni 2024 05:53