Fond za obnovu početkom ožujka isplatio je prva 2,4 milijuna kuna namijenjenih konstruktivnom ojačanju višestambene zgrade koja je prije dvije godine oštećena u zagrebačkom potresu, a početkom travnja, najavljuju, trebala bi početi konstruktivna obnova jedne višestambene zgrade u organizaciji države. Proteklog je vikenda srušena i zgrada na uglu Đorđićeve i Petrinjske ulice, simbol potresa koji je snagom od 5,5 stupnjeva po Richteru pogodio Zagreb 22. ožujka 2020. godine u 6 sati i 24 minute.
Prva isplata iz državnog računa, namijenjena samoobnovi konstrukcije zgrade u Zagrebu, sjela je na račun kuće u Boškovićevoj ulici 28. Njihovom upravitelju novac je isplaćen 4. ožujka ove godine, samo 19 dana prije druge godišnjice potresa koji je pogodio metropolu.
Iznos bez PDV-a
Suvlasnici zgrade nadaju se, kaže predstavnik stanara Vibor Jelić, da bi radovi mogli uskoro početi te da će do kraja godine biti u obnovljenoj zgradi. Potreban novac isplaćen im je prije radova, odnosno na račun takozvane samoobnove, koja još nije počela jer je riječ o prevelikom iznosu pa za njega isprva nisu mogli dobiti bankovni kredit, a u međuvremenu se zakon izmijenio i otvorila se ova mogućnost prijevremene isplate.
Jelić, astrofizičar, kaže da ih od početka radova dijeli još nekoliko koraka koje će, nada se, uskoro premostiti.
- Sve to predugo traje, zahtjev smo podnijeli u ožujku 2021. godine i prošlo je točno godinu dana do trenutka kada smo dobili novac. U međuvremenu smo napravili brojne korake. Primjerice, zaključak o obnovi dobili smo 5. svibnja 2021. godine, prema kojem je Ministarstvo naredilo Fondu da provjeri elaborat postojećeg stanja te da provede tehničko-financijsku kontrolu projekta, potom smo odluku o obnovi dobili 8. prosinca 2021., a isplatu, evo, ovaj mjesec - nabraja Jelić i dodaje da je riječ o isplati iznosa bez PDV-a, čiji povrat će moći zatražiti po okončanju radova.
Prema nekim procjenama svi bi radovi trebali stajati oko 3,1 milijun kuna, bez PDV-a.
- To je cijena konstruktivne obnove do druge razine. Iako smo isprva željeli ići na razinu tri, ona bi prema prvim procjenama stajala oko šest milijuna kuna, bez PDV-a, što nam se učinilo ipak neisplativo - kaže Jelić.
Novac za takozvane hitne radove, koji su uključivali sanaciju krova, dimnjaka i nabavu te ugradnju kondenzacijskih bojlera, također im je većim dijelom vratila država, a te su radove obavili još u proljeće 2020. godine.
- Riječ je o povratu 144 tisuće kuna, koliko nas je otprilike stajala sanacija krova i dimnjaka - priča Jelić i dodaje da su u zgradi svi bili prilično složni te da nikada nisu imali problema međusobno se dogovoriti.
Zgrada ima devet suvlasnika, koji će za ostatak radova podići kredit.
- Iako smo isprva dobili zelenu naljepnicu s preporukom da saniramo urušen dimnjak i krovište te odvajanje zabatnog zida, elaborat postojećeg stanja je pokazao da smo zapravo 'žuti' i otada smo paralelno počeli raditi na projektu konstruktivne obnove, a i na svim ostalim potrebnim papirima - kaže Jelić i dodaje da su mu od pomoći bili i drugi suvlasnici, među kojima ima arhitekata i pravnika.
- Zajedničkim snagama smo preko egrađanina te ostalih servisa uspjeli obaviti većinu toga, a ni papirologija se nije pokazala toliko nedostižnom, no vrijeme za njezinu obradu je uistinu predugo - priča Jelić.
Prespor tempo obnove
I dok je dinamika političkog života - promjene na čelu Fonda za obnovu i Ministarstva graditeljstva - intenzivna, tempo obnove nalikuje gmizanju iz dana u dan. Čelni ljudi dolaze, odlaze, zakoni se mijenjaju, a ruševne zgrade diljem Zagreba stoje iste, kao i onog potresnog jutra.
Osim isplate za konstruktivnu samoobnovu s početka priče, u ožujku je potpisan, kažu u Fondu, i ugovor o sufinanciranju, odnosno isplata novčane pomoći za opravdane troškove tijekom konstrukcijske obnove, za obiteljsku kuću u Zagrebu. Tim povodom je 18. ožujka izvršena isplata po prvom dostavljenom računu u iznosu od 17.580,29 kuna.
Tijekom 2021. godine ugovoreno je usluga i radova u vrijednosti 3,950.798,77 kuna, dok je u siječnju i veljači 2022. godine ugovoreno 11,915.498,98 kuna, odnosno ukupno 15,866.297,75 kuna. Ukupna vrijednost nabava koje se pripremaju i traju iznosi 30,043.004,53 kune.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....