Pregovori o iranskom nuklearnom programu na kojima je postignut pomak, ali je izostao konačan rezultat, uskoro će ući u osmi dan u Lausanni, a da nije utvrđen novi rok za dogovor, dok pregovarači počinju davati znakove nestrpljenja.
Nakon tjedan dana "veoma teških i veoma složenih" pregovora koji su zbog postavljena roka 31. ožujka, sada već isteklog, bili izloženi pritisku, kod nekih pregovarača vidljiv je zamor.
"Vrijeme je da naši partneri u pregovorima iskoriste trenutak i priliku (za dogovor) koja se možda neće ponoviti", rekao je u srijedu iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif.
Više zapadnih diplomata pozvalo je pak Teheran zadnjih sati da "donese odluke", a neki su ocijenili da napokon mora "reći 'da' ili 'ne'".
No, to nije spriječilo američkog državnog tajnika Johna Kerryja da izjavi kako će u Lausanni ostati "barem do četvrtka ujutro".
"I dalje napredujemo, ali još nismo postigli politički dogovor. Kerry će zato ostati u Lausanni barem do četvrtka ujutro kako bi nastavio pregovore", rekla je njegova glasnogovornica.
Pregovori i dalje zapinju oko iste dvije točke, premda je ostvaren stanovit pomak, rekli su zapadni i iranski diplomati.
Te dvije točke su: sankcije te istraživanje i razvoj koji bi Iranu omogućili da konstruira bolje centrifuge.
U središtu problema su centrifuge za obogaćivanje uranija. Uranij obogaćen do 90 posto koristi se u proizvodnji atomske bombe pa međunarodna zajednica sumnja da Teheran želi proizvesti to oružje, što Iran i dalje niječe.
Velesile SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija, Kina i Njemačka žele zaustaviti iranski nuklearni program i pomno ga nadzirati kako bi bile sigurne da Teheran neće nikada imati bombu, u zamjenu za ukidanje međunarodnih sankcija koje guše njegovo gospodarstvo.
Zarif je u srijedu napomenuo da Iran pregovara "istodobno sa šest zemalja koje imaju različite interese, različita stajališta i različite odnose s Islamskom Republikom, a gdjekad i međusobno različita stajališta".
U srijedu su u Lausanni bili samo američki državni tajnik Kerry, britanski ministar vanjskih poslova Philip Hammond, njemački Frank-Walter Steinmeier i njihov iranski kolega Zarif.
Tijekom večeri trebaju im se pridružiti francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius koji je u srijedu rano ujutro otputovao u Pariz, upozorivši da će se vratiti kada to bude "korisno".
Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je u Berlinu kako "vjeruje da je prevaljen velik dio puta".
Slično se čulo u Bijeloj kući: "Mislimo da su pregovori i dalje produktivni", rekao je Josh Earnest, glasnogovornik Bijele kuće, dodavši da je predsjednik Barack Obama u srijedu ujutro obaviješten o napretku u pregovorima.
No, nesigurnost o ishodu pregovora potaknula je izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, žestokog protivnika bilo kakva dogovora s Iranom, da upozori na mogućnost "lošeg dogovora koji može ugroziti Izrael, Bliski istok i mir u svijetu".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....