Ekskluzivnost na Svetom Stefanu i Miločeru u Crnoj Gori više ne postoji. Zamijenio ju je masovni turizam koji je stigao sa "slobodnim" plažama, kaže mještanin Dragan za Radio slobodna Europa (RSE).
"A oni koji su 'oslobađali' te plaže, na njima se ne kupaju. Samo mali podsjetnik: mi mještani nikad se nismo kupali na plažama za goste, one su unazad 40 godina, kao što im i ime kaže, uvijek bile za goste naših ekskluzivnih hotela", dodaje Dragan, a prenosi portal B92.
Nakon što su zakupac Adriatic Properties i hotelski operater Aman Resorts najavili da ove sezone neće otvarati hotele Sveti Stefan i Miločer, ulaz na tim hotelskim plažama je slobodan, plaže su neuređene, bez pokretne imovine, a u njihovu zaleđu su zatvoreni spa objekti, restorani, kafići i drugi prateći sadržaji hotelske ponude.
Riječ je o ekskluzivnim kupalištima na Budvanskoj rivijeri koja su desetljećima bila namijenjena hotelskim gostima, koji su za jedno noćenje spremni platiti više tisuća eura. Ulaz je bio dozvoljen i drugima, ali uz astronomske cijene, pa je komplet ležaljki sa suncobranom dnevno stajao i 120 eura.
Odluci zakupaca da zatvore hotele prethodilo je nekoliko protesta dijela mještana početkom godine, podržanih od strane čelnika budvanske lokalne vlasti, koju predvodi prosrpski Demokratski front, kad su uklonjene ograde na prilazu hotelima i plažama. Oni su se protivili izgradnji nekretnina u okviru novog hotela Kraljičina plaža investitora Adriatic Properties, a tražili su i bezuvjetan pristup zakupljenim hotelskim plažama.
Taj zahtjev jedan je od razloga koje su iz tvrtke Adriatic Properties naveli za zatvaranje Sv. Stefana i Miločera jer, kako kažu, ne mogu svojim gostima garantirati mir i diskreciju kao osnovu svoje turističke ponude.
Pivo i ćevapi za jedan euro
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović rekao je da je samo apsolutno neodgovorna vlast mogla napraviti da reprezentativni dio turističke ponude, Kraljičina plaža, bude ravan ruglu i da Crna Gora, kako je izjavio, izgubi investitora: “Vjerujemo da ste vidjeli na društvenim mrežama čemu sliči najreprezentativniji dio obale - Kraljičina plaža. Prodaja piva i ćevapa za jedan euro”, ocijenio je Đukanović.
“Ovo je novi sumrak Svetog Stefana, treći u posljednjih 30 godina”, kaže povodom zatvorenih hotela i neuređenih plaža za RSE dekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi, Rade Ratković.
Podsjeća da je otvaranjem Svetog Stefana 1960. godine počela nova era razvoja crnogorskog turizma, jer je grad-hotel stekao svjetsku slavu i bio preteča onoga što danas označavaju butik hoteli - luksuzno mjesto za odmor u kojem se posebno njeguje privatnost gostiju i posvećenost svakom turistu ponaosob.
Ratković dodaje da je Sveti Stefan poslovao rentabilno sve do 1990., kad je zbog ratova i sankcija ostao bez turističke elite kojoj je i bio namijenjen.
“To je prvi sumrak Svetog Stefana, a drugi je kad je ubrzo potom dat u zakup ‘sivom’ biznismenu, vlasniku štedionice Jugoskandik Jezdimiru Vasiljeviću, koji je ojadio štediše i u Crnoj Gori i u Srbiji. Sad je ovaj treći sumrak, kad je tužno gledati zatvorene hotele i plaže koje počinju sličiti sajmištima”, kaže Ratković, a prenosi B92.
Većina mještana koje je RSE zamolio za razgovor ne želi javno govoriti o tome treba li elitne plaže namijeniti samo onima koji ih mogu skupo platiti. Kako neslužbeno objašnjavaju, većina vlasnika nekretnina tu ima vlastite apartmane za iznajmljivanje, pa i osobne interese u zahtjevu za bezuvjetan pristup hotelskim plažama.
Dragan smatra kako bi se problem mogao riješiti ako bi o turizmu odlučivali oni koji poznaju turizam, a na pitanje zašto mještani nerado govore o ovom problemu, kaže da je riječ o sindromu malog mjesta gde se svi poznaju.
“Misle da će se time zamjeriti jedan drugome, vidiš da su svi podijeljeni, svakome je više dosta svađe i prepirki”, kaže ovaj mještanin.
Marija ipak smatra da sadašnja slika tog dijela rivijere neće nauditi njegovu imidžu.
“Ja sam mještanka i ne mogu biti ni na jednoj, ni na drugoj strani. Vidjet ćemo što će biti do kraja, ali mislim da sve ovo neće utjecati na imidž Svetog Stefana i njegovo ime”, uvjerena je.
'Treba naći mjeru'
Veljko, koji je 40 godina radio u grad-hotelu, podsjeća da su u Svetom Stefanu i Miločeru oduvijek vrijedila pravila kojima se osiguravao visok standard turističkog boravka i usluge. Ali smatra da je nakon zabrane pristupa plažama od tvrtke Adriatic Properties potrebno naći kompromis između ekskluzive i zahtjeva dijela građana.
“Vidjeli smo prošlih godina te plaže s malo gostiju, a ove godine odjedanput navala, ne vrijedi ni to. Znači, treba naći neku mjeru koja bi regulirala taj prostor. A mislim da je to jednostavno, jer rješenja već postoje drugdje i samo ih treba primijeniti. Ali normalno, treba netko stati iza toga”, kaže Veljko.
Sandra iz Beograda ljetuje u Budvi, ali otkad je čula da je besplatan ulaz na Kraljevoj plaži u Miločeru, s obitelji ondje dolazi na kupanje.
“Ja sam i prošle godine bila ovdje i ležaljke su bile oko 100 eura i to u vrijeme korone. Nadam se da će se hoteli opet otvoriti i da će ovo ponovno biti ekskluzivno, jer Sveti Stefan i Miločer to stvarno zaslužuju”, kaže.
Za Ratka iz Bosne i Hercegovine besplatan ulaz na plaže dobra je vijest.
“Kad je nešto besplatno, onda se ekskluzivnost gubi, ali s druge strane, dobiva se na popularnosti. Jer dolazit će gomila turista koji će opet potrošiti neki cent”, kaže on.
Mladi ukrajinski par Elena i Aleksandar u Crnoj Gori već su treći put i kažu da su iznenađeni što mogu besplatno ući na miločerske plaže.
“To za nas je dobra stvar jer ne moramo platiti 100 eura, ali to znači i da bi ovdje mogla postati prevelika gužva na malom prostoru. Po mom mišljenju, može jedna plaža biti slobodna za ulaz, a na drugoj se mogu ostaviti visoke cijene i to bi bilo u redu”, predlaže Elena.
“Slažem se sa svojom ženom, ali ne sviđa mi se koliko se izgradilo u okolini tijekom posljednjih pet godina, koliko ovdje dolazimo. Ako se tako nastavi, ovaj dragulj svakako će biti izgubljen”, dodaje Aleksandar, a prenosi portal B92.
Od otvaranja su na Svetom Stefanu i Miločeru boravila svjetski poznata imena, od predsjednika država do javnih ličnosti poput Sophije Loren, Carla Pontija, Elizabeth Taylor, Bobbyja Fischera, Borisa Spaskog, Claudije Schiffer, Andree Bocellija, Kirka Douglasa, Silvestera Stallonea, Roberta De Nira... Ljeto prije pandemije tu je odmarala obitelj Davida i Victorije Beckham, a 2014. srpski tenisač Novak Đoković vjenčao se na Kraljičinoj plaži.
Doktor turističke ekonomije Rade Ratković ocjenjuje da će biti teško nadoknaditi štetu koju će posljedice zatvaranje hotela nanijeti brendu crnogorskog turizma. Optimistična opcija je, dodaje, da nakon sezone dođe do dogovora i hoteli opet budu otvoreni sljedeće godine.
“Međutim, ja se bojim da sve može rezultirati sudskim sporom, arbitražom. Na sudu nitko ništa nije riješio, jer se na sudu proglašava krivac i traži naknada štete, a ne riješava se problem. A nama je interes da su hoteli otvoreni i da za naše ljude tamo i dalje bude radnih mjesta”, kaže Ratković.
Nepouzdan partner
Inače, Aman Resorts i Adriatic Properties razmatraju odlazak iz Crne Gore, a pokretanje arbitraže nagovijestio je u travnju predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, koji je rekao da bi u tom slučaju državi prijetila odšteta od najmanje 100 milijuna eura.
Prema riječima Ratkovića, zatvaranjem Svetog Stefana i Miločera izgubila je turistička privreda, država Crne Gora, lokalna zajednica i zaposleni radinici, a destinacija će oslabiti svoju poziciju pred stranim investitorima.
“Može oslabiti njihovo povjerenje u Crnu Goru kao destinaciju, time drugi investitori neće doći, ili će još neki otići. Jednostavno, postajete nepouzdan partner”, zaključuje sugovornik RSE.
Najpoznatiji crnogorski turistički brend s hotelima Sveti Stefan, Miločer i Kraljičina plaža dan je u zakup 2007. godine singapurskoj hotelskoj tvrtki Aman Resorts na 30 godina, što je kasnije produženo na 42 godine. Posao je sklopljen u vrijeme kad je državnu i lokalnu vlast predvodila Demokratska partija socijalista.
Taj ugovor kasnije preuzima kompanija Adriatic Properties grčkog biznismena Petrosa Stathisa, a Aman Resorts ostaje u poslu kao hotelski operater. Hoteli su u većinskom vlasništvu vlade, a uknjiženi su na dioničko društvo “Sveti Stefan hoteli“.
Lokalna vlast u prethodnom i sadašnjem sazivu, predvođena Demokratskim frontom, Demokratima i građanskim pokretom URA, ugovor o zakupu smatra štetnim po lokalne i državne interese.
Nedavno je iz JP Morsko dobro, koje gospodari obalom, najavljeno da će biti preispitan ugovor o dugogodišnjem zakupu hotelskih plaža koji je s Adriatic properties potpisan 2007. godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....