NUSA DUA - Američki državni tajnik John Kerry u ponedjeljak je ocijenio da je Sirija počela u rekordnom roku uništavati kemijsko oružje, te da se radi o pozitivnom početku.
"Proces je počeo u rekordnom roku i zahvalni smo Rusiji na suradnji, ali i Siriji na pristanku", rekao je Kerry na konferenciji za novinare održanoj zajedno s njegovim ruskim kolegom Sergejom Lavrovim.
"Smatram da je iznimno važno da je jučer, u nedjelju, tjedan dana nakon usvajanja rezolucije UN-a, uništavano kemijsko oružje. Smatramo da za to treba dati kredit Damasku, iskreno. Radi se o pozitivnom početku", rekao je Kerry na indonezijskom otoku Baliju.
STRUČNJACI ZA RAZORUŽANJE STIGLI U SIRIJU Ne znaju kako do kemijskog oružja kad se oko njih puca
Kerry i Lavrov sastali su se na marginama azijsko-pacifičkog summita u Indoneziji.
Stručnjaci za kemijsko oružje počeli su u nedjelju uništavati sirijski arsenal, u skladu s rezolucijom UN-a, prvom izglasanom rezolucijom o sirijskom sukobu, zahvaljujući rusko-američkom dogovoru koji predviđa uništenje kemijskog oružja do polovice 2014.
Kerry je kazao da su se on i Lavrov složili da rješenje u Siriji ne treba biti vojno.
"Rusija će učiniti sve što je u njezinoj moći da Damask nastavi suradnju, bez ikakvih promjena", rekao je Lavrov.
Rusija i SAD dogovorili su se da će učiniti pritisak u UN-u kako bi se datum mirovne koferencije o Siriji dogovorio za drugi tjedan u studenom, rekao je Kerry. "Tražit ćemo da se utvrdi datum što je prije moguće".
"Naša zajednička nada je da se to može odigrati u studenom.. Konačni datum i modaliteti sudjelovanja morat će biti određeni od strane UN-a", dodao je.
Što se tiče Libije, gdje su američke specijalne snage izvršile napad usmjeren na islamističke vođe te uhitili jednog od čelnika Al-Kaide, Kerry je akciju nazvao "primjerenom i legalnom" dok Tripoli hvatanje Abua Anasa al-Libija smatra "otmicom".
Specijalne američke snage izvršile su dva napada, jedan u Somaliji, drugi u Libiji, usmjerene na dvojicu islamističkih vođa osumnjičenih za terorizam.
Glasnogovornik Pentagona George Little potvrdio je u subotu navečer u Washingtonu da su specijalne američke snage zarobile u Libiji Abua Anasa al-Libija, jednog od navodnih čelnika Al-Kaide, kojega SAD traži zbog uloge u napadima iz 1998. na američka veleposlanstva u Tanzaniji i Keniji. U rukama je američke vojske na "sigurnom mjestu, izvan Libije", istaknuo je glasnogovornik. Abu Anas al-Libi, pravog imena Nazih Abdul Hamed al-Raghie (49), bio je član Libijske islamske borbene skupine prije nego se pridružio mreži Al-Kaide.
Sjedinjene Države čine "sve što je u njihovoj moći i što je primjereno i legalno" kako bi stale na kraj teroristima, rekao je Kerry.
Glede Irana, Kerry je pozvao tu zemlju da predstavi nove prijedloge u pregovorima o svom kontroverznom nuklearnom programu. "Skupina šestorke dala je prijedlog na stol...i ne mislim da je Iran odgovorio na taj prijedlog", rekao je.
Ono što nam treba je serija prijedloga od stranke Irana koji bi "pokazali svijetu da je njegov program mirnodopski", rekao je Kerry.
On je rekao da je ohrabren govorom na otvaranju Opće skupštine UN-a koji je održao iranski predsjednik Hasan Rohani, a kojim se distancirao do svog prethodnika Mahmuda Ahmadinedžada. Ipak, rekao je da "riječi treba opravdati djelima.
Dvije strane trebaju nastaviti pregovore 15. i 16. listopada u Ženevi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....