Prije samo deset godina u Londonu i New Yorku otvoreno su tvrdili da je euro na umoru, otpisan, da je pitanje trenutka kad će mu doći na pogreb.
"Mislim da će euro dodatno ojačati i, da upravljam valutnim rezervama, kupio bih što više eura", rekao je Kit Juckes, makro strateg u banci Société Générale za The Wall Street Journal (WSJ).
"Paneuropski vrijednosni papiri s rejtingom AAA vrlo su atraktivni", dodao je. Europska komisija je u srijedu izdala prve socijalne obveznice, obveznice koje jamče da će pribavljeni novac biti upotrijebljen u društveno korisne svrhe, u vrijednosti od 17 milijardi eura u okviru instrumenta EU SURE radi zaštite radnih mjesta i zadržavanja zaposlenika, o čemu smo izvijestili. Za Hrvatsku je predviđeno nešto više od milijardu eura povoljnih zajmova.
13 puta veća potražnja
Ulagači su za 10-godišnju i 20-godišnju obveznicu EU dostavili ponude ukupne vrijednosti veće od 233 milijarde eura, što je 13 puta više od ponuđenog. WSJ je objavio da su među najvećim kupcima europskih obveznica bile središnje banke. Koje su kupile gotovo 40 posto 10-godišnjih obveznica, što je više nego dvostruko u odnosu na ranije kupovine drugih vrsta obveznica. Te su banke kupile i 13 posto 20-godišnjih obveznica.
Vasileios Gkionakis, čelnik odjela za strategiju međunarodne valutne trgovine u tvrtki Lombard Odier, za WSJ je o tome rekao kako "ulagači sada dobivaju pozitivne signale iz Europe.
"Obnova povjerenja će svakako potaknuti menadžere rezervi na dodatnu potražnju (za eurom i obveznicama). Imaju veći rejting i veći prinos, pravi su sveti gral za ulagače", rekao je James Athey, menadžer za ulaganja u tvrtki Aberdeen Standard Investments za WSJ.
Središnje banke, dakle, smatraju da je euro pouzdana valuta u kojoj se mogu držati rezerve. Što je vijest koja budi dodatni optimizam u budućnost eura iako ni u jednom trenutku ne smijemo zaboraviti sve mane koje ga prate, primarno postojanje jedinstvene monetarne politike uz zasebne fiskalne politike.
Unatoč tome, ulagači su mu skloni. Što znači da bi s vremenom, uz vjerojatno postupno okretanje leđa dolaru, euro mogao još čvršće zauzet poziciju druge globalne valute po snazi. I na toj se poziciji učvrstiti kako ga kineski renminbi, koji jača, ne bi bacio na treće mjesto. Treba imati na umu da su prve tri svjetske ekonomske sile pacifičke: SAD, Kina i Japan. A vijesti s financijskih tržišta ovog tjedna su bile više nego jasne: dolar je oslabio jer se i dalje čeka dogovor demokrata i republikanaca o novom fiskalnom stimulansu ekonomiji i paketu pomoći građanstvu.
Euro je ojačao, premda mnoge europske zemlje bilježe rekordan rast broja novozaraženih. Tako je u petak analitička kuća Markit objavila da je indeks menadžera nabave (PMI) u privatnom sektoru eurozone u listopadu pao jedan bod u odnosu na prethodni mjesec, na 49,4 boda, što ukazuje na slabljenje aktivnosti.
"Istraživanje je razotkrilo priču o dvije ekonomije - industrija bilježi najsnažniji rast od početka 2018. zahvaljujući valu novih narudžbi koji odražava rast globalne potražnje. Uslužni sektor, pak, sve teže pogađaju postrožena ograničenja povezana s covidom-19, koja slabe potražnju u teško pogođenom ugostiteljstvu", objašnjava Chris Williamson, glavni ekonomist Markita.
"PMI podaci nisu dobri, ali nisu ni tako loši kao što se očekivalo. Dobri kvartalni poslovni rezultati niza europskih kompanija podržali su sklonost ulagača prema riziku i na valutnim tržištima", kaže Marshall Gittler, direktor investicijskog istraživanja u BDSwiss Group.
Ukupno 1800 milijardi
To ne utječe negativno na ulagače jer je EU ove godine ostvario povijesni dogovor: u srpnju je definiran Višegodišnji financijski okvir (VFO) za razdoblje 2021.-2027. u iznosu od 1074,3 milijarde eura te Fond za pomoć od 750 milijardi eura koji se sastoji od većinom bespovratnih sredstava i vrlo povoljnih zajmova.
Ovaj potonji će se većinom financirati izdavanjem obveznica i tržišta ne mogu dočekati da se pojave. Posebno zeleni.
Sve ovo je pokazatelj da eurozona ima izglednu pozitivnu budućnost te da bi euro relativno brzo mogao konačno nadići svoje trajno ograničenje: kompozitni indeks međunarodne uloge eura već je godinama nešto malo niže od 20 posto.
Dodatni zamah ovom financijskom uzletu gotovo će sigurno dati i predviđeni koraci EK. "Prioritet će nam i dalje biti spašavanje života i osiguravanje izvora prihoda ugroženih pandemijom koronavirusa", poručila je u ponedjeljak predsjednica EK Ursula von der Leyen u povodu predstavljanja programa rada EK za 2021.
Dodala je da će EK nastaviti pomagati našim gospodarstvima da se oporave u okviru zelene i digitalne tranzicije. Ova dva posljednja pridjeva, "zeleno" i "digitalno" trenutno su mamac za ulagače na svim stranama svijeta jer je pitanje borbe protiv klimatskih promjena iskočilo u prvi plan što su osjetile naftne kompanije. I ujedno jamstvo da će EU, koja time gradi svoju stratešku autonomiju i jača otpornost, i dalje biti u fokusu njihovih interesa.
Dogovorena i poljoprivreda
Ministri poljoprivrede EU uspjeli su u srijedu dogovoriti platformu o novim pravilima za Zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP), koja će poljoprivrednike poticati na ekološki prihvatljiviju proizvodnju.
"Današnji sporazum prekretnica je za europsku poljoprivrednu politiku. Države članice pokazale su svoju ambiciju za višim ekološkim standardima u poljoprivredi i istodobno podržale potrebnu fleksibilnost u osiguranju konkurentnosti poljoprivrednika. Ovaj sporazum ispunjava težnju k zelenijoj, pravednijoj i jednostavnijoj ZPP", izjavila je njemačka ministrica poljoprivrede Julia Kloeckner, koja je predsjedavala sastankom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....