Policija i demonstranti sukobili su se u francuskom gradu Marseilleu dok se zemlja petu noć zaredom bori s nemirima nakon smrti tinejdžera kojeg je policija ustrijelila iz neposredne blizine.
Videosnimke pokazuju kako policija koristi suzavac, dok policijski dužnosnici kažu da je najmanje 56 osoba uhićeno u tom gradu, prenosi BBC.
No čini se da je velika prisutnost policije u središtu Pariza spriječila prosvjede. Veliki broj ljudi okupio se na sprovodu Nahela M. (17) koji je ubijen nakon prometne kontrole.
Francuski ministar unutarnjih poslova Gérald Darmanin na Twitteru je pohvalio policiju za njihovu "odlučnu akciju" koja je dovela do "mirnije noći". Oko 45.000 policajaca bilo je raspoređeno diljem zemlje drugu noć sukoba.
U noći na nedjelju uhićeno je 719 osoba tijekom pete večeri nasilja, objavilo je ministarstvo unutarnjih poslova u privremenom izvješću. Ozlijeđeno je 45 policajaca i žandara, zapaljeno je 577 vozila i 74 objekta, dok je na javnim cestama zabilježen 871 požar, dodaju iz ministarstva.
U Marseilleu su tijekom subote navečer trajali teški sukobi između policije i izgrednika, a na internetskim snimkama vidi se kako policija koristi i suzavac. Francuski mediji izvještavali su da su se borbe između velike skupine izgrednika i policije vodile više od sat vremena.
U Parizu je veliki broj policajaca viđen duž legendarne Champs-Élysées. Na društvenim mrežama bilo je poziva prosvjednicima da se tamo okupe, ali čini se da ih je prisutnost policije većinu udaljila. Policija glavnog grada priopćila je da je uhitila 126 osoba. Pariška regija zaustavila je sve autobuse i tramvaje nakon 21 sat drugu noć zaredom.
Francuska premijerka Elisabeth Borne navodno je prisustvovala zapovjednoj sobi nacionalne policije u Parizu kako bi promatrala napore u održavanju reda.
U sjevernom gradu Lilleu specijalnesu policijske snage pak viđene kako izlaze na ulice. U gradu Lyonu uhićena je 21 osoba, a sukobi su zabilježeni i u Nici i Strasbourgu.
U Nanterreu je jučer održan pogreb 17-godišnejg Nahela, a nakon službe u džamiji u pariškom predgrađu, njegovo je tijelo trebalo prenijeti na mjesno groblje. Medijima je poručemno da se drže podalje, a ožalošćenima je bilo zabranjeno snimati, uz napomenu: ‘Nema Snapchata, nema Instagrama.‘
Podsjetimo, Nahel je upucan nakon što se odbio zaustaviti tijekom prometne kontrole, a preminuo je nakon što je hitna pomoć došla na mjesto događaja. Policajac koji je ispalio smrtonosni hitac u međuvremenu je optužen za svojevoljno ubojstvo i ispričao se obitelji. Njegov odvjetnik rekao je da je shrvan.
Nahelova smrt ponovno je pokrenula raspravu o stanju francuske policije, uključujući kontroverzni zakon o vatrenom oružju iz 2017. koji policajcima dopušta pucanje kada vozač ignorira naredbu da stane.
Šire gledano, to je dovelo do pitanja rasizma u policiji. UN-ov ured za ljudska prava rekao je da su nemiri prilika za Francusku "da se pozabavi dubokim problemima rasizma u provedbi zakona".
Francuski predsjednik Emmanuel Macron optužio je prosvjednike da su iskorištavali Nahelovu smrt kako bi opravdali svoje nasilje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....