Dosad neviđene fotografije iz nacističkog koncentracijskog logora Sobibor, koji se nalazio na okupiranom teritoriju Poljske, razotkrile su i jednog notornog SS-ovog čuvara, piše BBC.
Naime, čini se da se na dvije fotografije nalazi John Demjanjuk, za kojeg mnogi tvrde da je bio monstruozni SS-ov čuvar u logorima Sobibor i Treblinki, a kojeg su neki od preživjelih logoraša zapamtili po nadimku "Ivan Grozni".
Ukrajinac Demjanjuk nakon Drugog svjetskog rata otišao je u SAD i tamo godinama radio kao automehaničar u Fordovoj tvornici. Krajem 80-ih godina izručen je Izraelu pod sumnjom da je upravo on notorni "Ivan Grozni" te je tamo i osuđen na smrt 1988. godine. No, pet godina kasnije Vrhovni sud Izraela poništio je tu presudu i oslobodio Demjanjuka zato što nisu bili sto posto sigurni u njegov identitet.
Neki drugi nisu bili toliko uvjereni u njegovu nevinost te je 2009. godine Demjanjuk ponovno izručen da mu se sudi za ratne zločine, ali ovaj put u Njemačkoj. U Münchenu je i 2011. godine osuđen prvostupanjskom presudom zbog sudjelovanja u ubojstvu 28.000 Židova. Preminuo je godinu dana kasnije, u 91. godini, tijekom žalbenog postupka. Cijelog života nijekao je krivnju i tvrdio da nema veze s koncentracijskim logorima.
Njegov lik sada je iskrsnuo na dvije od 361 fotografije iz Sobibora i koncentracijskih logora Treblinka i Belzec, a u kojima je samo između 1941. i 1943. ubijeno oko 1,7 milijuna Židova. Da je na fotografijama zaista Demjanjuk, smatraju u njemačkom Centru za istraživanje holokausta.
Dosad je bilo poznato vrlo malo fotografija iz Sobibora, a ove novo otkrivene, koje su upravo prikazane u muzeju "Topografija terora" u Berlinu, pripadale su bivšem SS-ovom časniku Johannu Niemannu, koje je vlastima 2015. predao njegov unuk.
Neke od fotografija prikazuju SS-ove čuvare kako se opuštaju uz alkohol u Sobiboru, nedaleko od mjesta gdje su Židovi masovno ubijani u plinskim komorama. Fotografije su zapravo prilično detaljna kronologija Niemannove nacističke karijere, te uz Sobibor sadrže i prizore iz kampova Sachsenhausen i Belzec.
Sam Niemann skončao je svoj život tijekom ustanka logoraša u Sobiboru, kad ga je sjekirom ubio jedan od židovskih zatvorenika. SS je kasnije cijeli kamp sravnio sa zemljom kako bi izbrisa bilo kakav trag o koncentracijskom logoru.
Inače, u ponedjeljak je obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, tijekom kojeg je u Drugom svjetskom ratu ubijeno 6 milijuna Židova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....