Iako to nije česta praksa, Europski parlament je danas podnio i formalno tužbu protiv Europske komisije zbog toga što smatra da je propustila djelovati u zaštiti načela uvjetovanosti. Već dugo parlament najavljuje ovu tužbu iako pravni stručnjaci ne vjeruju da ima previše šansi za pobjedu na sudu. Tužbom želi dokazati političku moć i poslati poruku sa neće samo stajati po strani i gledati kako Europska komisija, u pokušaju balansiranja između država članica, ne čini ništa.
U priopćenju predsjednika Europskog parlamenta Davida Sasollija se navodi da je pravna služba sukladno zahtjevu predsjednika parlamenta, predala sudsku tužbu Sudu Europske Unije protiv Europske komisije jer je propustila primijeniti regulative o uvjetovanosti.
Ova regulativa je usvojena u prosincu prošle godine i ona omogućava Europskoj komisiji da suspendira plaćanja iz proračuna EU državi članici u kojoj je vladavina prava ugrožena. Parlament smatra da se Komisija “suzdržavala do sada koristiti ovu mogućnost” zbog čega je Odbor za pravne poslove parlamenta preporučio pravne korake protiv komisije.
- Očekujemo od Europske komisije da djeluje konzistentno i da ostvari ono što je predsjednica Ursula von der Leyen rekla tijekom rasprave na plenarnoj sjednici po ovom pitanju. Riječi treba pretvoriti u djela, rekao je Sasolli.
Iako se u priopćenju Europskog parlamenta se ne navodi Poljska imenom, jasno je da se ovaj postupak odnosi na tu državu.
Tijekom rasprave o vladavini pava došlo je do oštrog sukoba upravo između predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen i poljskog premijera Mateusza Morawieckog.
Dok je šefica Komisija upozorila da je načelo primata prava Europske Unije nad nacionalnim zakonima jasna poljski premijer je govorio kako se u ovom slučaju radi o "prekoračenju ovlati EU institucija ».
Poljska je u četvrtak kažnjena od Suda Europske unije kaznom od milijun eura dnevno jer nije suspendirala disciplinsku komisiju za suce koja je, prema mišljenju Suda EU, nezakonita. Komisija je jučer rekla da Poljska mora platiti tu kaznu i da obično Komisija šalje "periodične zahtjeve za plaćanje". U slučaju da država članica odbije platiti kaznu Komisija može te novce prebaciti u EU proračun iz sredstava koja su dodijeljena toj državi.
Europska komisija i dalje u slučaju Poljske drži sve opcije otvorenima. Iako preferira dijalog, ne odbacuje niti novu tužbu protiv Poljske pred Sudom EU, niti pokretanje postupka o uskraćivanju prava glasa u Vijeću. Zato će parlamentu biti teško dokazati da Komisija nije poduzela mjere koje su joj u nadležnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....