Svatko od nas ima mjesto uz koje je vezan na poseban način. Ako mene pitate, kad je Hrvatska u pitanju, onda je to Nacionalni park Krka, gdje se nedirnuta ljepota prirode mijenja na svakom uglu.
Iako svaki nacionalni park u zemlji pruža nešto jedinstveno i neotkriveno, ako dobro ne isplanirate rutu na Krki, puno ćete propustiti. Stoga sam pripremila ponešto savjeta, trikova i tajni za sve koji žele Krku obići sad u proljeće kad još nema gužve. Mnogi Krku poistovjećuju s prekrasnim vodopadom Skradinski Buk, koji će vam svakako oduzeti dah. Najbolji put do njega iz sela Skradin, a slap je odlična početna točka za istraživanje čak 109 četvornih kilometara parka. Buk je najveći od šest slapova i može ga obići u šetnji koja će vam oduzeti oko 20 minuta. Usput bacite oko na mlinice koje još uvijek rade i pritiskom vode stvaraju brašno.
Odmah niže parkirani su brodovi i toplo preporučujem vožnju njima do otoka Visovca sa samostanom koji datira iz 1445 godine. U vrtu samostana naći ćete voćke iz cijelog svijeta, čak i drvo banane. U samom zdanju čuva se vrijedna arheološka zbirka, a ako imate sreće, naletjet ćete na svećenika koji će vas počastiti svojom domaćom rakijom. Nadalje Ozidana pećina sljedeća je stvar koju morate obići. Stara je oko 5000 godina prije Krista, a sada vam je omogućeno da ušetate duboko u nju i istražite tragove koji datiraju još u neolitik.
Nešto niže su i stepenice koje vas vode do Roškog slapa, sa spektakularnim pogledom. Što dalje? Sjednite u auto i odvezite se na sjajni vidikovac Rogovo koji gleda na Visovac i rijeku Krku koja vijuga kroz kanjon. Samostan na Visovcu je inače posebno mjesto, ali još me više iznenadio Manastir Krka, ortodoksni pravoslavni samostan u kojem se proizvodi domaće pivo!
Nakon okrepe produžite do najvišeg vodopada Manojlovac s kojeg voda pada s 59,6 metara. Možda ne znate, ali nekad je ovdje usred parka bila stacionirana rimska vojska, imali su bazu čije tragove i danas možete vidjeti. U njemu je ponekad boravilo i po 15 tisuća vojnika. Zašto baš sada otići tamo? Krka je divna zimi i na proljeće jer su usput blizu i Šibenik, Zadar pa čak i Split, gužve nema, a priroda je čudesna. Rutu o kojoj vam pišem snimila sam i videokamerom i možete pogledati isječak na http://ashleycolburnscroatia.com. Ah, da. Detaljnije informacije o prirodi i povijesti parka možete pronaći i na edukacijskim panelima raspoređenim po pješačkoj ruti.
Ashley Colburn pratite na društvenim mrežama:
Instagram: @ashley_colburn
Twitter: @ashleycolburn
Facebook: Ashley Colburn Productions
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....