Često govorim da nema mjesta na svijetu koje je ponosnije na svoju tradiciju od Hrvatske. Ali tek kad sam prvi put otputovala u Sinj, shvatila sam koliko je ta tvrdnja točna. Kao stranoj turistici trebalo mi je malo vremena da uopće shvatim razliku između Sinja i Senja, ali nakon upornih lekcija mojih hrvatskih prijatelja, naučila sam pravilni izgovor obje riječi. To jedno slovo doista čini razliku.
Sinj je u srcu Dalmacije, u unutrašnjosti, blizu Splita, ali lokacija je dovoljno blizu mora i zbog rijeke Cetine koja ovuda prolazi pruža najbolje od oba svijeta. Većina ljudi Sinj najbolje poznaje po dva velika događaja svake godine - blagdanu Velike Gospe i Sinjskoj alci. Ponosna sam što mogu reći da sam prošle godine uživo svjedočila objema proslavama, ali i da sam Sinj posjetila na “običan dan” i zaključila da je mjesto jednako šarmantno.
Prošlu sam Alku odlučila snimiti i u jednom sam danu naučila cijelu tu bogatu povijest. Dulje od 300 godina mladi ovdje su inspirirani da kad odrastu postanu alkari i budu dio ovog konjičkog natjecanja. Stvar je u tome da, a to sigurno znate, ne možete postati alkar ako niste rođeni u Sinju, a oni koji jesu od malenih nogu uče tu vještinu. Potom kad navrše 18., oni koji su po tradiciji odrasli u marljive, moralno ispravne, odrasle ljude, vične konjičkim vještinama, postupno ulaze u natjecanje.
Odlučila sam ih upoznati i oduševilo me kako jedni o drugima govore s respektom. Pozdravljaju se uvijek s dva poljupca u obraz, hrabre se međusobno i jedni drugima požele sreću. U grad sam stigla prvi dan, na Baru, i pratila sam u stopu dvostrukog pobjednika. Kad god bi pričali o Alci, u očima bi mu se pojavio plamen, a njegovo oduševljenje bilo je zarazno i prenosilo se na nas.
I preporučujem svima, iako se ta prva dva dana u Sinju ne pojavljuju ni predsjednica ni premijer, da ipak dođu na Baru i Čoju. Cijeli grad kliče konjanicima dok defiliraju uskim uličicama. Najbolji savjet je da pokušate izbjeći gužvu, da odaberete svojeg favorita i zdušno za njega navijate dok na konju juri pored vas brzinom munje. A ako se odmarate na obali uoči same Alke, znajte da se dva tjedna prije održavaju brojne probe odora pa navratite jer ćete se osjećati kao da ste na privatnoj priredbi.
A kad je jednom stigao treći, taj glavni dan, nikad ga više nisam zaboravila. Stigla sam tri sata prije kako bih našla parking i u miru promatrala svoje nove prijatelje na konjima kako prolaze gradom.
Ali ne brinite, ako niste bili na Alci, a zanima vas 302 godine duga tradicija natjecanja, muzej u gradu stalno je otvoren i može ga se istraživati. To je divna šetnja kroz prošlost koja otkriva svu važnost tog dana.
A jednako je važna i Velika Gospa, kad se u grad ponovno slijeva velika rijeka ljudi. Tisuće vjernika pješice hodočasti iz Splita, Solina, Dugopolja i BiH kako bi Majka Božja saslušala njihove molitve.
I sad se vraćamo na početak: Sinj je zbog bogate povijesti grad koji turistima mnogo pruža tijekom cijele godine, ne samo na ova dva dana. Lokacija mu je idilična, uz Cetinu, koja nudi mogućnost ribolova, a turisti, posebno Amerikanci, to obožavaju. Posjetite hipodrom, prođite kroz muzej i galerije te se popnite na jednu od tri planine koje Sinj okružuju. Kušajte lokalnu kuhinju.
Želite li si ispuniti jednu od onih velikih životnih želja, okušajte se u skokovima s padobranom na sportskom aerodromu. Dakle, kad vidite Sinj na karti, svakako skrenite prema njemu, čak i ako je zbog običnog ručka ili brzog piknika. Da, i po zimi jer čak i tada je u Dalmaciji - sunčano.
Video iz Sinja potražite na www.ashleycolburnscroatia.com i pratite me na društvenim mrežama:
Instagram: @ashley_colburn
Twitter: @ashleycolburn
Facebook: Ashley Colburn Productions
Komentari (0)
Komentiraj