Nije bilo nereda, nije bilo gnjevnih, nije bilo suza, samo nije bilo ljudi. Na Trešnjevačkoj je tržnici u nedjelju prije podne, točno u vrijeme kada su jutarnje mise završile, bilo malo ljudi. Ili su znali da je neradna nedjelja pa su odustali od šopinga ili su već na godišnjim odmorima.
- Da, puno je manje ljudi - rekla je prodavačica kod koje je glavica salate koštala euro i pol, kilogram četiri eura. Ribarnica je bila zatvorena. Mesnica pored nje, isto tako. Cijeli red dućana u kioscima nije jučer otvorio vrata. Kupci su uglavnom pročitali vijesti, znali su da je prvi dan kada počinje djelovanje novog Zakona o trgovini prema kojemu dućani mogu raditi 16 nedjelja u godini. Trgovci s time ne mogu biti zadovoljni, past će im prodaja, država će uprihoditi manje PDV-a, ali su makar zadovoljni predstavnici sindikata trgovine. Oni desetljećima žele ovakav zakon.
- Jučer sam se pitao imamo li doma mlijeka, bitno nam je radi djeteta - kaže Jurica Meić dok su mu u rukama vrećice s povrćem. Jasenka, njegova supruga, odbila je ponudu da kupi trešnje po sedam eura. Otišla je do druge tezge i pronašla one po 4. Da, naravno da će se prilagoditi novom ritmu rada dućana.
- Nama, naravno, nije problem, snaći ćemo se. Ali, ovakav zakon će zeznuti obrte, male trgovce kojima je nedjelja bila prilika da nešto prodaju, a sada su ostali bez toga - kaže Jurica nemoćno sliježući ramenima na spomen cijena. Paradajz i mahune su jučer bili po 4, peršin 5 eura, kelj 3,5. Nektarine i breskve iz Srbije su se prodavale po 5 eura za dva kilograma.
- Što biste vi htjeli, nabavna cijena je visoka - govore kada im se spomene da uz svu ljubav prema prirodi i ritualu kupovina na placu, djeluje skupo prošlogodišnji grah platiti 3,30 eura.
- Svjestan sam da su cijene malo visoke, ali važno mi je da je domaće pa pokušavam ne misliti na to. Imam svoju "slonovsku stazu", kupujem kod istih trgovaca - kaže Mladen Domazetović dok utrpava krumpir u torbu na biciklu. - Jučer smo zaboravili kupiti neke stvari i zato sam ovdje - govori dok mu zvoni mobitel. Supruga ga podsjeća da nabavi kruh prije dolaska kući. Željko Potočnjak, nekadašnji sudac Ustavnog suda, bio je u onom sastavu koje je prije rušilo odredbe zabrane rada nedjeljom kao neustavne. Danas je došao po jabuke i marelice.
- Organizirat ću se drugačije - kaže o novim odredbama, ali se ne upušta u procjenu njihove ustavnosti. Ana Brajković je dovela Runi na plac, namjerava kupiti pet kilograma marelica jer želi napraviti svoj, poseban pekmez čija će slatkoća i kiselost biti baš po njenom ukusu. Namjerava platiti 2 ili 3 eura po kilogramu. I ona će se prilagoditi novom rasporedu neradne nedjelje, nema izbora. Zlatko Šimić u prolazu dobaci da je obližnji Studenac otvoren i da je danas gužva. Gabrijela Karaica nije uopće računala da će plac biti otvoren pa je u prolazu kupila buču i shvatila da joj treba vrhnje za kolač. Zato veli da je sreća da je Studenac, pred kojim ju je vjerno čekao pas, otvoren, ali podržava zabranu rada nedjeljom.
- Drugačije ću se organizirati - kazala je po izlasku iz dućana u kojem je bio neočekivano dugačak red od petnaestak kupaca, što se inače ne događa nedjeljom.
Perpaim Shatri je krenuo u Arenu s prijateljem iako je, kako kaže, znao da je neradna nedjelja i da rade samo restorani s hranom, kina i kafići. S Kosova je, već nekoliko godina s obitelji živi u Hrvatskoj i ne smeta mu što će dućani biti zatvoreni nedjeljom. Dubravku Vukiću će faliti mogućnost da kupuje nedjeljom jer tako godinama živi. Plodine su dućan gdje se najčešće opskrbljuje hranom, a do Arene je stigao iz Sigeta jer su one u Zapruđu zatvorene pa se nadao da će barem Spar u Areni raditi. Prevario se, isto kao i Ivan koji je prateći informacije na Googleu došao do Plodina i shvatio da je dućan zatvoren i da mora tragati i dalje, po drugim lokacijama u gradu. Možda ode do Bauhausa, njihovi su dućani jučer bili otvoreni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....