ZAGREB - Izvještavanje o utrošenim sredstvima bez dokumentacije, milijunska ulaganja u uređenja nekretnina, višemilijunske isplate za marketinške usluge bez ikakve specifikacije troškova – sve su to samo neke od nepravilnosti koje su poreznim nadzorom zatečene u poslovanju neprofitnih organizacija u 2012. godini, piše Globus u novom broju.
Riječ je o primjerima nekih od najtajnijih poslovanja različitih udruga koje prema svojim statutima ne bi trebale stjecati profit, ali su u dugi niz godina na računima nagomilale pozamašne ušteđevine, oročene štednje, vlasništvo nad dionicama – i sve drugo što im nikako nije spadalo u opis djelovanja.
Prema podacima do kojih je ekskluzivno došao Globus iz nekoliko izvora, hrvatske udruge na kraju 2012. godine raspolagale su pozamašnim bilancama.
Njih 50.900 udruga i 25.481 neprofitna organizacija u vlasništvu su krajem 2012. godine imale 1,4 milijarde kuna građevinskih te 101 milijun stambenih objekata.
Vrijednost njihovih poslovnih objekata procijenjena je na 987 milijuna kuna, a udruge i neprofitne organizacije u vlasništvu imaju i vozni park ukupne vrijednosti nešto malo iznad pola milijarde kuna.
Najveći iznosi otkriveni su na računima udruga. One u bankama i blagajnama danas imaju 798 milijuna kuna od čega se 717 milijuna nalazi na računima u tuzemnim bankama.
Organizacije kojima cilj nije profit stekle su i značajna vlasništva u dionicama.
Točnije, udruge u dionicama imaju 120 milijuna kuna, a na bankama su oročile 405 milijuna, od čega se dobar dio odnosi na novac koji su udruge dobile iz državnog proračuna.
Na oročavanje novca većina udruga odlučivala se zbog viškova.
Naime, poreznim nadzorom utvrđeno je da su udruge i neprofitne organizacije, nakon što se oduzmu manjkovi iz prijašnjih godina, u 2012. ostvarile višak prihoda od čak 830 milijuna kuna za koji su potom kupovale dionice, otvarale štednje ili ga oročavale na bankovnim računima.
Oročavanje. Za neke udruge, doznaje Globus, utvrđeno je kako su oročavale čak i novac koji su dobivale iz državnog proračuna, a bilo je primjera u kojima je nadzorom utvrđeno kako su udruge oročavale iznose u visini kompletnog godišnjeg financijskog plana – dakle, novac uopće nisu ulagale u osnovnu djelatnost!
Štoviše, neke od njih rado su kreditirale gospodarstvo pa je tako utvrđeno da su privatni poduzetnici od različitih udruga i organizacija primili 230 milijuna kuna kroz kreditiranje.
Neke u vlasništvu imaju i cijela trgovačka društva.
...
NAJVEĆI BUDŽETI: Udruge s prihodima višim od 10 milijuna kuna
GNK Dinamo
Hrvatski nogometni savez
Hrvatski olimpijski odbor
Hrvatski autoklub
Zagrebački športski savez
Posmrtna pripomoć
Hrvatski skijaški savez
Hrvatski liječnički zbor
Hrvatski crveni križ
Hrvatski nogometni klub 'Šibenik'
KK 'Cedevita'
Caritas Zagrebačke nadbiskupije
Košarkaški klub 'Zagreb'
Hrvatsko društvo skladatelja
Rukometni klub 'Zagreb'
Unione Italiana
Hrvatska udruga za zaštitu izvođačkih prava
Hrvatski rukometni savez
ZAPRAF
NAJVEĆI PROFITI: 20 udruga s prodajom roba i prihodima iznad 5 milijuna kuna
Hrvatski nogometni savez
Hrvatski skijaški savez
KK 'Cedevita'
ZAPRAF
Društvo prijatelja dubrovačke starine
Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika
GNK 'Dinamo'
Autoklub Rijeka
Nogometni klub 'Slaven' Koprivnica
Hrvatski ferijalni i hostelski savez
Hrvatski liječnički zbor
Hrvatski crveni križ
Caritas Zagrebačke nadbiskupije
NK 'Zagreb'
Hrvatski rukometni savez
Gradsko društvo crvenog križa Zagreb
Hrvatsko društvo skladatelja
Rukometni klub 'Zagreb'
Nogometni klub 'Inter-Zaprešić'
Hrvatski autoklub temeljni autoklub Varaždin
ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU GLOBUSA
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....