POTRES U SDP-u

SVRSTAVANJE UOČI KONAČNOG OBRAČUNA Tko je u vrhu SDP-a za Linića, a tko za Milanovića?

Dio SDP-ovaca neslužbeno objašnjava da bi bilo kakvo potezanje pitanja Linićeva isključenja iz SDP-a smijenjenom ministru priskrbilo status žrtve i dodatno oslabilo Milanovićevu poziciju u stranci
 CROPIX

ZAGREB - Predsjedništvo SDP-a na sutrašnjoj bi sjednici trebalo analizirati rezultate proteklih izbora za Europski parlament, a očekuje se da će biti i govora o optužbama koje je na račun predsjednika Vlade i SDP-a Zorana Milanovića iznio smijenjeni ministar financija Slavko Linić.

Iako su SOA i policija odbacile dio Linićevih optužbi, one da je Milanović zloupotrijebio obavještajni aparat i policiju kako bi se obračunao s njim, malo tko u SDP-u vjeruje da će Linić zbog toga u ovom trenutku biti isključen iz stranke.

Dio SDP-ovaca neslužbeno objašnjava da bi bilo kakvo potezanje pitanja Linićeva isključenja iz SDP-a smijenjenom ministru priskrbilo status žrtve i dodatno oslabilo Milanovićevu poziciju u stranci.

Zbog toga ne očekuju da će Milanović sutra Predsjedništvu predložiti Linićevo isključenje, a napominju i da Predsjedništvo nije ovlašteno samostalno donijeti takvu odluku, koju bi morao potvrditi Glavni odbor SDP-a, koji se sastaje u subotu.

U krug onih koji bi se usprotivili prijedlogu Linićeva izbacivanja, ako do njega dođe, danas se javno svrstao i član Glavnog odbora stranke Igor Rađenović.

"O tome će se razgovarati na tijelima SDP-a, ali u svakom slučaju, Slavko Linić je ikona stranke, kao što reče netko prije mene, i ja mislim da u SDP-u još uvijek ima mjesta za njega, ako to želi", rekao je Rađenović novinarima u Saboru.

Prije Rađenovića, izbacivanju Linića iz stranke usprotivili su se i potpredsjednici SDP-a Zlatko Komadina i Rajko Ostojić, a na suprotnoj su strani članovi stranačkog Predsjedništva i ministri Željko Jovanović i Ranko Ostojić, koji smatraju da Linić, ako se njegove optužbe pokažu netočnima, nema što dalje tražiti u SDP-u.

Iako nije eksplicitno kazao kako će glasati, iz dosadašnjih se javnih istupa ministra Gordana Marasa također može iščitati da ne drži Linićevu stranu.

Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić nije htjela precizirati kakvo će biti njezino stajalište u slučaju stranačkog izjašnjavanja o Linićevoj sudbini.

"Drago mi je da su službe odradile svoje, to je moj jedini komentar", rekla je Opačić te dodala da će svoje stajalište o slučaju Linić reći na Predsjedništvu i Glavnom odboru SDP-a.

Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Branko Grčić na upit što, nakon ovoga izvješća, očekuje na sutrašnjoj sjednici Predsjedništva SDP-a rekao da ne želi ništa prejudicirati.

Ne znam, u ovom trenutku ne bih htio prejudicirati bilo što, pričekajmo sjednicu Predsjedništva i Glavnog odbora u subotu, rekao je Grčić.

Ranije se i predsjednik Sabora te prvi čovjek SDP-ovog Glavnog odbora Josip Leko nije htio konkretno izjašnjavati o tome kako će se na stranačkim tijelima postaviti u slučaju Linić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. rujan 2024 23:28