Tri osobe poginule su danas u strašnoj, nezapamćenoj oluji koja je oko 16 sati zahvatila Zagreb i okolicu, da bi se kasnije preselila na istok zemlje.
Olujni vjetar koji je čupao i lomio stabla i krovove, bio je koban za 50-godišnjeg pješaka u Ulici Svetog Mateja u zagrebačkim Dugavama, a dvije godine mlađi muškarac poginuo je u automobilu na Žitnjaku kada se drvo odlomilo i palo na njegovo vozilo.
U toj jezivoj situaciji, njegova suputnica sa suvozačeva mjesta je uspjela napustiti auto, međutim, vozaču nažalost nije bilo spasa.
Treća žrtva stravičnog nevremena bio je 40-godišnji muškarac koji je stradao u večernjim satima u Cerničkoj Šagovini, nedaleko od Nove Gradiške. Poginuo je nakon što je na kombi palo stablo koje je iščupala oluja.
Nakon nezapamćenog nevremena mnogi su se zapitali zašto Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) nije poslao upozorenje građanima. Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite, kazao je večeras za RTL kako sustav ne šalje poruku za narančasto upozorenje.
‘Ovo je narančasto upozorenje za ovu oluju, mi smo postupali sukladno svim propisima za narančasto upozorenje. Već dva dana upozoravamo javnost kroz društvene mreže, kad pogledate stranicu Ravnateljstva civilne zaštite, Facebook ili Twitter ili različite portale koji su prenosili naša upozorenja‘, rekao je.
Trut je također izrazio sućut obitelji dvojice poginulih u nevremenu i kazao da je šteta ogromna.
U Dugavama ogromna tuga zbog poginulog.
- Vidite ova stabla koliko su debela, ova koja su popucala. Dakle, nikada nisam vidjela da se stabla debela jedan metar savijaju do pola, odnosno preko 90 stupnjeva - rekla nam je jedan gospođa koja je iz svojega stana promatrala park u Dugavama u kojemu je, kako će se to tek kasnije doznati, život izgubio jedan njihov susjed.
Susjedi kažu kako je nastradali čovjek bio teško pokretan.
- Znao je tu sjediti u parku svaki dan, mislim da je nedavno preživio moždani udar, pa se nije mogao kretati - kažu nam stanari Vijenca Frane Gotovca koji su danas nijemo promatrali policijski očevid oko tijela prekrivenoga žutim najlonom koji se nazirao kroz gomilu srušenih stabala.
Jedan od strašnijih prizora bio je i pad građevinskog krana na Prilazu baruna Filipovića. Muškarac (36) koji je bio u kranu, čudom je preživio, a zadobio je prijelom ruke, te je na liječenju u KB Sveti Duh. Radi se o radniku iz Indije.
Sve zagrebačke bolnice tijekom poslijepodneva i večeri zbrinjavali su ozlijeđene. Prema zbirnim procjenama više od 60 ljudi tražilo je liječničku pomoć, a onih deset najteže ozlijeđenih dovezla je hitna pomoć. Tako se u KBC Zagreb pregledavalo gotovo 30 osoba, u KB Sestre Milosrdnice desetak te 19 u KB Sveti Duh, od kojih je troje teže ozlijeđenih, a jedan na intenzivnoj skrbi, no svi su stabilno.
- Srećom nemamo životno ugroženih, neki imaju povrede koje se mogu smatrati težima, ali srećom nema veće ugroze za život - kaže Milivoj Novak, pomoćnik ravnatelja KBC Zagreb. Dodaje i kako je na Rebru poplavila kuhinja, otpao velik dio fasade s jedne od zgrada, srušena su neka stabla, ali u srećom bez žrtava.
I u ostalim bolnicama nema životno ugroženih, ali ima teže ozlijeđenih.
- Imamo jednog teže ozlijeđenog pacijenta na Klinici za traumatologiji, a na lokaciji Vinogradska je troje teže ozlijeđenih,no svi su izvan životne opasnosti - kazao je Davor Vagić, ravnatelj Vinogradske.
Iz Ravnateljstva civilne zaštite kazali su kako je županijski centar 112 Zagreb zaprimio oko 1000 poziva, a na području Zagreba i Zagrebačke županije za sada je bilo preko 1300 intervencija žurnih i komunalnih službi.
Održana je i sjednica Stožera civilne zaštite grada Zagreba te je radi sanacije posljedica nevremena angažirano 50-ak pripadnika Postrojbe opće namjene civilne zaštite Grada Zagreba.
Zaprimljeno je i više stotina poziva zbog srušenog drveća i prometne signalizacije po prometnicama i javnim površinama, oštećenja telefonskih i vodova električne energije, a jaki vjetar oštetio je krovove kuća, zgrada i gospodarskih objekata.
Nevrijeme je zahvatilo i Požeško-slavonsku županiju, a uslijed olujnog vjetra odnesen krov na zgradi PU Požega. Većina naselja na području grada Pakraca i Lipika ostalo je bez električne energije zbog kvarova na električnoj mreži. U Brestovcu je došlo do curenja plina – obaviješten HEP plin.
Ministar Vili Beroš predvečer je bio u obilasku Svetog duha i Vinogradske, te je naglasio kako bi vidio kolika šteta je nastala, ali i obišao ozlijeđene.
S obzirom na to da se oluja događala u vrijeme kada su građani mahom bili na putu s posla, unatoč dva izgubljena života, zapravo se može reći da su mnogi imali sreću.
Naime, apokaliptične slike diljem Zagreba šokirali su građane. Brojne snimke nezapamćene oluje preplavile su društvene mreže, a jedna od posebno dramatičnih je video čitatelja Jutarnjeg Marka Horvata koji je zabilježio trenutak rušenja krova njegove zgrade na automobile u ulici Gustava Krkleca u Španskom.
Strašno su nastradale i Pionirove zgrade Španskom, gdje je krovište odletjelo na ulicu, i samim čudom nije bilo ozlijeđenih.
Što se tiče materijalne štete, ona će se tek utvrditi. naime, broj oštećenih kuća, zgrada, automobila i ostale imovine tek se zbraja.
A kako su hitne službe apelirale da se pozivaju samo u krajnjoj nuždi građani su uzeli stvar u svoje ruke i motornim pilama rješavali drveće koje je prekrilo automobile, te oslobađali prometnice.
Da je riječ o nezapamćenom prizoru potvrdio je i poznati klimatolog, sada u mirovini, Zvonimir Katušin, koji je za 24 sata rekao kako ovakvu oluju, kakva je poharala Zagreb, nikada nije vidio.
- Već danima najavljuju veliku oluju, očekivao sam ovako nešto, ali opet je strašno za vidjeti. Dugo ovo radim i proučavam, ali ovako nešto nikad nisam vidio. Razbacane grane na sve strane, enormna šteta, automobili, teški kontejneri posvuda... Strašno. Priroda je pokazala svu svoju razornu snagu i moć - kaže Katušin te je dodao da su slične oluje zabilježene u 19. stoljeću na području Novske, no on sam nikada tako nešto nije doživio.
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević popodne je zamolio građane da ostanu u svojim domovima ili uredima jer javni prijevoz ne funkcionira i 85 posto tramvajskih linija je u prekidu.
- Mobilizirali smo Civilnu zaštitu i sve pripadnike molim da se jave u zbirne centre i da pomognu u raščišćavanju kvartova", apelirao je gradonačelnik.
- Trebat će neko vrijeme da se utvrdi cijela šteta i kao grad ćemo izaći u susret svima koji su pretrpjeli štetu. Imamo i police osiguranja za to i tražit ćemo da se proglasi elementarna nepogoda, ali i iz proračuna ćemo pomagati građanima - zaključio je Tomašević.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....