Posebni savjetnik premijera za ekonomiju Zvonimir Savić u programu N1 televizije komentirao je povećanje plaća i najavljene štrajkove, kao i ekonomsku analizu Vlade, koja tvrdi da situacija izgleda idealno.
Pogledi su iznimno različiti i dok iz usta predsjednika Vlade Andreja Plenkovića ili poduzetnika i gospodarstvenika izlaze samo pozitivne stvari, građani se žale da ne pamte kad su si mogli priuštiti tako malo kao što si mogu priuštiti trenutno. Oporba je također iznimno negativna po tom pitanju. Očito, stvar je u perspektivi.
“Kad se postavi pitanje o situaciji, pokazatelj ekonomskog sentimenta najbolji je pokazatelj jer se kreira anketiranjem potrošača i poduzetnika u svim državama Europske unije. Anketa se provodi jednom mjesečno i vidimo da je Hrvatska u 11 od 22 posljednja mjeseca bila prva u Europskoj uniji, što znači da se najveći broj anketiranih pozitivno izjasnio u smislu gospodarskog rasta. Više je optimizma nego negativnih stavova. Hoću reći, cijeli niz pokazatelja je pozitivan i Hrvatska je uvijek bila u pet najboljih država”, kaže Savić.
Ali, kad se priča s poduzetnicima i građanima žale se. Plaće se ne dižu “jer se nema novca”, a istovremeno zaposleni izražavaju nezadovoljstvo jer im postojeće nisu dovoljne u situaciji silnih poskupljenja i općenito rasta životnog standarda.
“Idemo redom. Naravno da postoji određenih poteškoća, uvijek se može bolje. Međutim, kad se pogleda odnos s drugim državama EU-a, podaci kojima svjedočimo su optimistični. Ako pak pogledamo prosjek za 2023., 2024. i 2025., Hrvatska bi bila treća. Ako gledamo tri posljednje godine, Hrvatska je druga po brzini gospodarskog rasta. U našem nacionalnom planu oporavka otpornosti, cijeli je niz reformi koji doprinosi rasterećenju poduzetnika”, objasnio je posebni savjetnik premijera za ekonomiju.
Oporba pak tvrdi da se Vlada oslanja na europski novac pa zato može provoditi reforme i “biti kreativna”.
“Nije to kreativnost. Morate imati gospodarski potencijal da može doprinijeti rastu plaća. Iako je izborna godina, naš proračunski deficit je najmanji u cijeloj Europskoj uniji. A kad spominjemo EU, da biste dobili njen novac, morate ga nekako priskrbiti. Morate imati sustav upravljanja i kontrole. Koliko smo bili uspješni, govori podatak da je Hrvatska trenutno u plusu 13,5 milijardi eura po pitanju novca koji uplaćujemo i povlačimo. To su ogromna sredstva koja ulažemo u gospodarski rast i razvoj. Bez obzira na europski novac, mi bismo provodili reforme”, kaže Savić.
Ova će godina biti izazovna, neovisno o situaciji u Hrvatskoj jer najjača zemlja Europske unije – Njemačka – nalazi se u iznimnoj krizi.
“Surađujemo i s drugim zemljama. Točno je da određene poteškoće u Njemačkoj mogu utjecati na neke naše sektore, međutim Hrvatska je mala, ali otvorena ekonomija.”
Zvonimir Savić je na kraju objasnio i što nakon završetka postojećih mjera u travnju, ali i što s najavljenim štrajkovima sudaca i liječnika.
“Nadamo se da neće biti potrebe donositi posebne pakete. Stopa inflacija je znatno usporila, trenutno je ispod pet posto i vjerojatno neće biti nikakve potrebe za mjerama. Hrvatska bi ove godine trebala imati prosječnu stopu financije nižu od svih u Europskoj uniji osim Švedske i Finske. To nije slučajno. Što se štrajkova tiče, nije točno da im je inflacija “pojela” povećanje plaća. Postoje neki limiti koji su proračunski i zakonski, neke stvari koje su dogovorne… Ako gledamo od kraja 2016. do danas, inflacija je bila oko 29 posto, prosječno su plaće rasle 57 posto. Realna kupovna moć je porasla za gotovo 25 posto. Od desetog mjeseca 2016. prosječno povećanje plaća za liječnike bilo je 63 posto, 69 posto za medicinske sestre i tehničare. Ne želim reći da ćemo tu stati, ali takvo povećanje nikad nije zabilježeno”, piše N1.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....