Hrvatska Vlada u idućih nekoliko mjeseci neće doživjeti rekonstrukciju, kao što je to prije nekoliko dana predložio Ivan Jakovčić, ali u javnosti se pojavljuje sve više prijedloga koji bi trebali popraviti vrlo lošu situaciju u kojoj se nalaze Zoran Milanović i njegov kabinet.
Slavko Goldstein, poznati publicist i posebni savjetnik predsjednika Vlade, idući će tjedan objaviti prijedlog novog razvojnog plana u pet točaka s kojim bi Zoran Milanović trebao izići pred javnost i vlastitim premijerskim autoritetom jamčiti njegovo izvršenje do kraja mandata.
Za sada još nije moguće dobiti popis pet programskih točaka čija bi realizacija osigurala brzi razvoj Hrvatske, ali riječ je o svojevrsnom spoju konkretnih ekonomskih projekata i Milanovićeva aktivnijeg vođenja Vlade, koji treba doživjeti metamorfozu u predvodnika promjena koji je do idućih parlamentarnih izbora 2015. sposoban pokrenuti gospodarski rast i vratiti optimizam.
Loša pozicija
Prema mišljenju Slavka Goldsteina, Plan 21 na kojemu se bazira sadašnja Vladina politika jednostavno je preglomazan i neoperativan. Usto, stanje u Hrvatskoj danas je teže nego u jesen 2011., kada je napisan Plan 21. Zato Vlada treba kudikamo sažetiji, ali plan koji se može realizirati u iduće dvije godine i istovremeno osigurati razvoj poduzetništva, ekonomski rast, baš kao i vraćanje vjere najširim slojevima stanovništva da se u Hrvatskoj može normalno i dobro živjeti.
Premijer bi, na primjer, garantirao realizaciju strateški važne željezničke pruge Zagreb - Rijeka ili da će u tom roku ukinuti veliki broj općina i gradova koji ni na koji način nemaju ekonomsko opravdanje.
Milanović bi morao osobno jamčiti provedbu tih pet točaka i bilo bi to u neku ruku direktno premijersko obećanje hrvatskim građanima te poziv na dodatni napor u izlasku iz krize.
Do izbora bi se vidjelo je li Milanović ispunio dana obećanja.
- To treba biti pet konkretnih točaka napisanih na karticu i pol kako bi ih svi lako razumjeli. Ali kao premijerov savjetnik imam moralnu obavezu prvo njemu iznijeti detalje ovog plana, a tek zatim javno istupiti - kratko je objasnio Slavko Goldstein.
Već na početku premijerskog mandata Milanović je za posebne savjetnike imenovao Slavka Goldsteina, Sinišu Petrovića i Nevena Budaka.
Goldsteinova inicijativa reakcija je na lošu poziciju u kojoj se nalazi Milanovićeva Vlada.
Još prije godinu dana gotovo da nije bilo člana Vlade, od Milanovića do zadnjeg ministra, koji nije vjerovao da će u 2013. doći do gospodarskog oporavka, otvaranja barem nekoliko kapitalnih projekata, a onda i rasta zaposlenosti. Najnoviji podaci pokazuju da od toga još neko vrijeme neće biti ništa, a posljedica je sve manja potpra Vladi, čiju politiku ne podržavaju tri četvrtine građana.
Premijerov rejting
Sve su češći pozivi na demonstracije i građanski neposluh, na što je u petak upozorio i premijer Milanović.
U takvim okolnostima, Goldsteinova inicijativa znači prijedlog da se Milanović direktnije involvira u rješavanje krize.
Goldstein je uvjeren da Milanović i dalje ima politički autoritet nad Vladom, ali i u javnosti kao pošten i nekorumpiran političar koji pokušava uvesti red u državi.
Drugim riječima, Milanović ima veći rejting od svoje Vlade i to bi trebao iskoristiti u direktnoj komunikaciji s građanima. Pritom nije isključena ni varijanta s rekonstrukcijom Vlade, iako to nema veze s nedavnom inicijativom koju je iznio Ivan Jakovčić. Uostalom, i Ivica Račan se u drugoj polovici mandata našao u situaciji da je bio prisiljen provesti djelomičnu rekonstrukciju svoje vlade.
Kada Hrvatska uđe u EU, Vladu će napustiti potpredsjednik Neven Mimica, koji će postati član Europske komisije, a u slučaju pobjede u Zagrebu, otići će i ministar zdravlja Rajko Ostojić. U posljednje vrijeme već se i unutar vladajuće koalicije sve otvorenije razmišlja o rekonstrukciji Vlade.
Nova inicijativa Slavka Goldsteina nije povezana s time, nego joj je cilj da pomogne Milanoviću da precizno formulira strateške prioritete iza kojih stoji i o kojima ovisi njegova politička sudbina.
Plan Deset točaka iz osamdesetih
U drugoj polovici 80-ih Slavko Goldstein je s ekonomistom Marijanom Korošićem iznio program nazvan “Deset točaka” u kojemu se zahtijevalo uvođenje tržišne privrede i slobodnog poduzetništva, ali i političkog višestranačja. Taj prijedlog je otvarao raspravu o uvođenju kapitalističkog tržišnog sustava, konfederalizmu, novim oblicima političkog pluralizma. Velike dijelove programa usvojio je posljednji jugoslavenski premijer Ante Marković, međutim uskoro je počeo rat i Jugoslavija se raspala.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....