Jučer stranci, danas susjedi, naziv je crowdfunding kampanje koju danas pokreće JRS - Isusovačka služba za izbjeglice, a čiji je cilj prikupljanje dodatnih financijskih sredstava za djelovanje njihova Centra za integraciju izbjeglica SOL.
Sama ideja centra je pružanje potpore osobama i obiteljima koje su u Hrvatskoj dobile međunarodnu zaštitu, osnažiti ih u njihovoj integraciji, ali i upoznati i povezati s lokalnom zajednicom.
Tako će 554 osobe koje su u Hrvatskoj dobile status izbjeglica u samom centru moći učiti hrvatski jezik uz profesora hrvatskog jezika, a onima koji se žele zaposliti ili prekvalificirati za određena zanimanja omogućit će se susreti s potencijalnim poslodavcima.
Žene za žene
Osim toga, nastavit će se projekt Žene za žene, posebno osmišljene radionice koje su se dosad nudile samo tražiteljicama azila u prihvatilištu Porin, a čiji je cilj posvetiti se ženama izbjeglicama, poticati ih da izraze svoje kvalitete, pripremiti ih za samostalan život u novoj sredini te ponovno ih osvijestiti o vlastitoj vrijednosti i važnosti.
Velika pozornost u Centru poklonit će se i mladima.
Djeca koja su dobila status izbjeglice imat će ciljane radionice ovisno o uzrastu, stupnju znanja hrvatskog jezika te vremenu boravka u Hrvatskoj, a kroz edukacije i kreativan pristup pokušat će im se približiti hrvatski jezik, kulturu i običaje, odlazit će na izlete i predstave, a imat će i podršku u školskim i društvenim izazovima.
Kristina Samardžić iz JRS-a kaže da im je intencija kroz niz edukativnih i kreativnih radionica i aktivnosti uključiti i pozvati lokalnu zajednicu na interakciju s izbjeglicama u ovom interkulturalnom centru kako bi se stvorio uzajamni odnos povjerenja, razmjena iskustava te buduće prijateljske i poslovne suradnje.
U SOL stoga žele dovesti Siriju, Iran, Irak i druge daleke zemlje te njihovu kulturu, tradiciju i ljude koji će sa Zagrepčanima podijeliti svoja iskustva, priče i znanja, a želja je i da se pod vodstvom kulturalnih medijatora održavaju glazbene radionice budući da, vjeruju u JRS-u, glazba može koristiti kao medij upoznavanja, prihvaćanja te povezivanja kultura i ljudi.
Centar će biti i mjesto formacije u STEM području, gdje će izbjeglice stjecati temelje kompjutorske pismenosti, ali i napredne radionice poput programiranja - za starije kao i za djecu.
Učenje jezika
- Zahvalni na zaštiti koju su dobili u našoj zemlji, oni žele naučiti hrvatski jezik, vlastitim rukama zarađivati i brinuti se za svoje obitelji te se s novim prijateljima nasmijati od srca. Oni trebaju našu podršku i upravo zato Isusovačka služba za izbjeglice, koja se već 25 godina brine za izbjeglice, napokon je ostvarila ono što je dugo priželjkivala: pokrenuti Centar za integraciju izbjeglica SOL - susret običnih ljudi – objašnjava nam Kristina.
Trebaju podršku
Sam centar pokrenut je početkom ove godine s ciljem pružanja potpore obiteljima koje su u Hrvatskoj dobile međunarodnu zaštitu u njihovu integracijskom procesu, no isto tako, napominje Kristina Samardžić, Centar je otvoren i poziva sve građane RH koje žele upoznati druge kulture, volontirati i iskazati dobrodošlicu svojim novim sugrađanima.
- Oni trebaju našu podršku jer je prihvaćanje izbjeglica presudno za integraciju. Čovjek se može ostvariti kao čovjek samo ako sebe pronađe kod drugoga- kaže Kristina.
Crowdfunding kampanja bit će na platformi Indiegogo, trajat će do 26. travnja, a cilj im je prikupiti 25 tisuća dolara kako bi ove programe mogli pokrenuti. Oni koji budu financijski podržali ovaj projekt dobit će i svojevrsne nagrade.
- Pa neke od nagrada, odnosno znakova pažnje za podršku bit će besplatna kava s izbjeglicama u centru, učenje arapskog jezika ili pak CD s glazbom afričkog bećarca - uz osmijeh opisuje Kristina i poziva sve u Maksimirsku 286.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....