Selo Štikovo podno planine Svilaje, u okolici Drniša, posljednjih se dana suočava s najezdom skakavaca! Cijeli rojevi opsjedaju polja, okućnice i putove te uništavaju mlade sadnice povrća. Mještani su očajni, a stručnjaci kažu - riječ je o prirodnoj pojavi i skakavcu koji se udomaćio u Hrvatskoj. Svakih nekoliko godina razvijaju iznimno velike populacije i stvaraju rojeve.
U Štikovu ih je vjerojatno na milijune! Vraćaju se u ovo doba već četvrtu godinu, piše HRT.
- Ove godine posebno! I lani ih je bilo, a ove godine još više! Svake godine sve više i više, kaže Đuro Nenadić iz Štikova.
Milo im je sve što je mlado i zeleno.
- Samo se bojim toga, da mi uđu u vrt. Ako uđu u vrt, gotovo je, kaže Marta Knežević.
- Pojeli su mi sav cvijet! Krumpir mi je bio dva dana u cvatu - trećeg dana ni cvata ni ničega! Sad će krenuti u napad na krastavce, kaže Vida Knežević.
Iako im je podrijetlo afričko, ovi se skakavci ne smatraju invazivnom vrstom - kaže struka.
- Riječ je o marokanskom skakavcu, koji je već duži niz godina prisutan i u Hrvatskoj. Tek u pojedinim godinama, kada dođe do njihova pretjeranog namnožavanja, kada se razviju u vrlo velikim rojevima - tada ih opažamo, pojašnjava Aleksandar Mešić, predstojnik Zavoda za poljoprivrednu zoologiju Agronomskog fakulteta u Zagrebu.
Grad Drniš već je zbog lanjske najezde kontaktirao s tvrtkom s kojom ima ugovor za tretiranje nametnika.
- I oni su nam rekli da bude najčešće privremena najezda uslijed velikih kiša, što smo sad imali. Oni imaju svoje neke rute i ako se zadrže kratko tu, zapravo nemamo što napraviti, kaže Šime Cigić, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo, komunalno gospodarstvo i zaštitu okoliša grada Drniša.
A ako se ipak dulje zadrže, uvjeravaju nas u Drnišu, pokušat će se riješiti skakutave pošasti.
Zbog njihova vlastitog dobra, nadamo se da će skakavci uskoro krenuti dalje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....