BEOGRADSKA ARENA >> HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 31:27

Kauboji rutinskom pobjedom do europske bronce! Ovo je 10. velika medalja u rukometu

Nakon poraza od Srbije u polufinalu Europskog prvenstva u borbi za broncu hrvatski rukometaši su smogli snage za veliku pobjedu nad Španjolskom 31-27.
 Ante Čizmić/CROPIX

Veliko psihološko pražnjenje nakon poraza od domaćina i izgubljene borbe za jedino zlato koje nedostaje muškom rukometu, ipak nisu obeshrabrili rukometaše u pohodu na medalju.

Osvojeno je 10. odličje na velikim natjecanjima, a za razliku od polufinala u susretu sa Španjolskom izabranici Slavka Goluže su nakon plus jedan u prvom dijelu (13-12), u nastavku zaigrali još bolje, te nekoliko minuta prije kraja osigurali brončanu medalju. Kao i tijekom cijelog turnira do pobjede su nas vodili Blaženko Lacković i Ivan Čupić sa po 7 pogodaka, a na kraju je i vrlo dobru napadačku dionicu odradio kapetan Igor Vori sa 6 golova uz stopostaotan učinak.

Mirko Alilović je, također, i u posljednjem nastupu u Srbiji zadržao konstatnu s 10 obrana uz čak tri zaustavljena udarca Španjolaca sa sedam metara. Većina Mirkovih obrana došla je u trenucima kada se lomio rezultat, te je i ovaj puta naš vratar značajno doprinio hrvatskom slavlju u Srbiji.

Osim spomenutog kvarteta, vrlo dobro su odigrali i, u nastavku natjecanja probuđeni Marko Kopljar i Ivan Ninčević sa po 4 zgoditka, dok su kod Španjolaca Sarmiento i Iker Romero bili najraspoloženiji sa 7 odnosno 6 golova.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 31-27

KRAJ

60. minuta Vuković stavlja točku na i, zabijaju Španjolci

59. minuta Vori zabija, isključenje za Musu

57. minuta Još jedan sedmerac za Španjolce, brani Alilović, Čupić zabija

56. minuta Sedmerac za španjolce, Parrondo zaboja

55. minuta Ninčević zabija svoj 4. pogodak

54. minuta Vori zabija, sedmerac za Španjolce, Romero puca i gađa gredu, zabija Aguinagalde

53. minuta Sedam metara za Španjolsku, izvodi Romero i zabija

51. minuta Sedmerac za Španjolsku, izvodi Romero i zabija

50. minuta Gurbindo zabija

49. minuta Ninčević zabija

48. minuta Kopljar zabija, Sarmiento uzvraća

47. minuta Čupić zabija svoj 6. pogodak, Parrondo uzvraća

46. minuta isključenje za Hrvatsku, Ninčević, sedam metara za Španjolce, izvodi Romero i brani Alilovoć, ali kupi odbijanac i zabija

45. minuta kontra Ninčević zabija

43. uzvraća Sarmiento, još jednom Španjolci zabijaju

42. minuta Kopljar za +6

41. minuta Balić daje svoj prvi pogodak

40. minuta Sarmiento zabija, Čupić uzvraća

39. minuta Sedmerac za Hrvatsku, Čupić puca i zabija

37. minuta Sedmerac za Čupića i zabija

36. minuta Isključenje za Španjolce

35. Ninčević zabija prvi gol, Tomas uzvraća

34. minuta Sarmiento još jednom zabija, Lacković zabija svoj 7. pogodak

34. minuta sarmiento još jednom zabija

32. minuta Vori zabija, ali je prilikom šuta zadobio jak udarac

31. minuta Lacković

31. minuta Aguinagalde zabija za prvo izjednačenje

Gojunu je pozlilo od umora i neće nastaviti utakmicu...

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

30. miuta Zadnje dvije minute igramo s igračem manje, Sarmiento zabija

29. minuta Tomas za Španjolce dva puta

28. minuta Lacković ponovno, Sarmiento uzvraća, Lacković još jednom ,isključenje Ćupić

27. minuta Kopljar zabija, uzvraća Španjolska

26. minuta Kopljar zabija, uzvraća Španjolska

24. minuta Aguinagalde zabija

23. minuta Entererrios zabija

22. minuta Kopljar zarađuje isključenje

19. minuta Kopljar zabija

17. minuta Sedmerac za Španjolce, Romero puca i zabija

15. minuta Isključenje su zaradili Španjolci, sedmerac zabija Čupić

13. minuta Lacković ponovno

12. minuta Lacković zabija

11. minuta Maqueda zabija, isključenje Gojuna

10. minuta Vori s crte

7. minuta Lacković iz skoka, uzvraća Španjolska, Entererrios

5. minuta Čupić iz kontre, sedmerac za španjolce, Romero zabija

4. minuta Vori s crte zabija

3. minuta Sedmerac za Španjolce. Izvodi Romero i zabija

2. minuta Duvnjak za povećanje

1. minuta Vori zabija

Arena je poluprazana...

HRVATSKA: Alilović, Ninčević4), Vori (6), Duvnjak, Čupić (7), Lacković (7), Kopljar (4), Losert, Batinović Horvat, Musa, Gojun (1), Bičanić, Vuković (1), Balić (1), Buntić;

ŠPANJOLSKA: Hombrados, Juanin, Aguinagalde (2), Tomas (4), Entererrios (1), Sarmiento (7), Gurbindo (1), Sierra, Ugalde, Parrondo, Morros, Guardiola, Raul, Maqueda(1), Romero (6), Canellas (1), Garcia (3)

Goluža uoči Španjolske: 'Razočaran sam još uvijek, ne razmišljam o četvrtom mjestu'

Stvarno je teško proživio poraz od Srbije. Oči pune suza, a ni drugo jutro nije bilo idealno. Trag je ostao.

- Nije bilo baš za spavati.

Razočarani još uvijek...

- Jesam, zbog nas, zbog ljudi koji nas prate, vole, koji nisu mogli doći. Mislim da ćemo kada sve završi morati napraviti detaljnu analizu zašto i kako se sve događalo.

Predbacujete li si nešto za utakmicu?

- Sve smo probali, i 5-1, i 6-0 sam htio promijeniti, imali smo šansu u prvom dijelu, +2, loptu, ali u drugom smo razbranili Stanića, njihov napad je igrao koliko je htio.

A mi faula pravog 60 minuta nismo napravili?

- Ispalo je tako.

Psihološki smo pali, 20 minuta prije kraja smo se predali, a mnogi su stizali i veće razlike.

- Tako je izgledalo. Htjeli smo drukčije, ali jednostavno nije išlo.

Sada igramo za broncu. Ako ne uspijemo, je li to uspjeh ili neuspjeh?

- Uopće ne razmišljam o 4. mjestu, iskreno rečeno. Jedino razmišljam kako sastav dignuti na noge i na najbolji način zaključiti prvenstvo. Medalja je uvijek medalja, a nekad moraš biti i realan, svidjelo se to nekome ili ne. Mnoge dobre reprezenatcije su otišle kući, a mi smo još uvijek tu, igramo završnicu. Nije to za baciti. Naravno da svi želimo najviše, pa ako smo već radili, trenirali, žrtvovali se za sve ovo mjesec i više, bilo bi glupo ne pokušati iskoristi šansu koja nam se nudi.

To što smo izgubili od Španjolaca već...

- To je bila jedna utakmica, mogla je otići i na našu stranu. Ne mora značiti ništa.

Srbija je u euforiji, sportskoj. Rukometaši u finalu, Novak Đoković u finalu, vaterpolisti u finalu. Doista su veliki uspjesi u pitanju. Od Đokovića i vaterpolista tako nešto se moglo i očekivati, ali rukometaši su otišli korak, nekoliko koraka više od očekivanja. Da će osvojiti medalju, to se nitko nije nadao, a, eto, bore se za zlato pred svojom publikom i sigurno je da Dancima u Areni neće biti lako.

Srbija ima euro-medalju iz Španjolske '96. kada se zvala Jugoslavija i osvojila broncu. Danci imaju više, prvaci Europe iz '08. iz Norveške direktno su putovali u Peking, a mogli bi i sada u London. Imali su prije toga tri bronce, lani srebro sa SP. Nakon 0 bodova u prvom krugu, kada je prošao u polufinale, Wilbek je rekao, “sretan sam k’o prase”, a, eto, otvorila mu se šansa za zlato.

- Iskreno, ni sami nismo očekivali da će se sve tako rasplesti. Ali igramo sve bolje, imamo šansu i želimo je iskoristiti i izboriti direktnu kartu za London.

Mi ćemo navijati za Dance jer u slučaju da oni osvoje zlato, bit ćemo domaćini olimpijskih kvalifikacija, a u skupinu bi nam došao Island uz Čile i Japan. Za Dansku će jako drukati i Poljaci jer bi s njihovom pobjedom dobili šansu u kvalifikacijama za OI.

Za Srbiju će, pak, navijati Slovenci jer u slučaju da Srbija osvoji naslov, Slovenija ulazi u olimpijske kvalifikacije u skupinu sa Španjolskom, Poljskom i Alžirom.

Svatko ima svoje motive - danas ćemo znati sve.

23. rujan 2024 17:40