EUROPSKA LIGA

STANDARD - RIJEKA 2:0 Obrana 'plivala', suci griješili, Ivan Krstanović promašivao!

Iako krajnji rezultat možda tako ne sugerira, imaju Bijeli za čime žaliti. Dobrih 70-ak minuta u Liegeu su izgledali jako dobro, kontrolirali situaciju, bili su opasniji od domaćina... Ali, ne i konkretniji! Dvije velike propuštene prigode, po jedna u svakom poluvremenu, na kraju ipak nisu prošle nekažnjeno. To je Europa! Standard je do postignutog pogotka djelovao kao da Riječanima ne može zabiti, a kada su zabili gosti (Vešović), pomoćni sudac signalizirao je nepostojeće zaleđe. Na kraju je pobjeda Belgijanaca "pečatirna" u završnici.

Riječani su posljednji put u euro-natjecanju u Belgiji gostovali prije 28 godina. Upravo kod Standarda, od kojeg su ispali ispali nakon dva ogleda u prvom kolu kupa UEFA (0:1, 1:1). Klubu iz Liegea pošlo je tada za nogom isto ono što i Beverenu (0:0, 0:2) u Kupu pobjednika kupova 1978/18, ne i Germinal Beerschotu u istom natjecanju sezonu kasnije (2:1, 0:0). Bijeli su na četvrti nastup u Kraljevini doputovali puni samopouzdanja, "ne brinući tuđu brigu". Domaćin je, naime, sinoćnji ogled dočekao s problemom (rezultati) zbog kojeg su njegove pristalice posljednjih tjedana doslovno bjesnile. I umalo ih je već u 15. sekundi mogao malo umiriti Gonzales, koji je pokušao ugroziti Vargića udarcem iz okreta, ali lopta je prošla malo pored vratnice. Nokti se na tribinama stadiona Maurice Dufrasne nisu grizli svega 5 minuta, dok Kramarić iz daljine nije zagrijao dlanove vratara Kawashime.

Japanac na golu Standarda nekoliko trenutaka kasnije našao se u daleko nezavidnijoj situaciji. Ubačaj Jajala s desne strane u kaznenom prostoru primio je Krstanović, koji je s 15-ak metara pucao visoko preko gola. Velika prilika Rijeke, ujedno najbolja u 1. poluvremenu općenito, otišla je u nepovrat. Nastavili su Riječani igrati "svoju igru", promašaj koji ih je mogao dovesti u vodstvo nije poremetio koncentraciju (raspored) nogometaša trenera Keka. Gosti su protivnika gotovo umrtvili, pa je Standard bio osuđen nešto napraviti udarcima s distance, poput onog Louisa u 15. minuti, kada je Vargić lakoćom uhvatio loptu upućenu prema njemu. Rijeka je, pak, nastavila tražiti put prema mreži, "okolo na okolo", preko bokova. Jedan takav pokušaj, onaj Leovca u smiraju prve polovice susreta, umalo je pronašao cilj, ali Kawashima je nekako uspio pokupiti ubačaj ispred Jugovića. Bila je to ujedno posljednja prigoda prije odlaska na odmor. U svlačionicu se otišlo bez pogodaka na obje strane. Bijeli su odigrali "europskih" 45 minuta, uputili su i šest udaraca u okvir, za razliku od svega tri Standarda - 0:0.

U 60. minuti stadionom prolomio pljesak domaćih pristalica, koje su se morale zadovoljiti opasnim, ali neuspjelim pokušajem Louisa, Lešković je pravovremeno blokirao njegov udarac. Nakon propuštene izgledne prigode u 1. poluvremenu, Krstanović je u 64. minuti dobio priliku za "popravni". Međutim, napadač Rijeke nije iskoristio veliku pogrešku domaće obrane, pucao je pored gola, te je još kao "nagradu" od glavnog djelitelja pravde dobio i žuti karton za pokušaj iznuđivanja jedanaesterca. Nije se činilo da će biti tako, ali završnica susreta pripala je Standardu. Kazna je stigla u 74. minuti. Slobodni udarac s desne strane izveo je Mpoku, a Ciman sa 7-8 metara glavom pogodio pored nemoćnog Vargića - 0:1. Mogao je domaćin u kratkom vremenu podebljati prednost, ali riječka "jedinica" u dva je navrata zaustavila pokušaj Vieire. Vešović je u 83. zatresao mrežu domaćina nakon ubačaja s desne strane, ali zgoditak je poništen zbog zaleđa, kojega je vidio samo pomoćni sudac. Pokušaji Rijeke da dođe do izjednačenja, završio je drugim primljenim pogotkom, polukontra Standarda je zaključena realizacijom Arauja glavom - 2:0.

STANDARD - RIJEKA 2:0 (Ciman 74', Vinicius 87')

STANDARD: Kawashima - Milec, Ciman, Teixeira, Van Damme - Mujangi (od 16. Mpoku) - De Sart, Trebel, Carcela-Gonzalez (od 56. Viera) - de Camargo - Louis

RIJEKA: Vargić - Tomečak, Samardžić, Lešković, Leovac - Jugović (od 81. Ivačić), Cvijanović, Jajalo, Kvržić (od 66. Vešović) - Krstanović, Kramarić (od 64. Moises)

KRAJ UTAKMICE

GOOL 87. minuta - Trebel je poslao loptu u kazneni prostor, a najviši u skoku bio je Vinicius i pogodio za povećanje vodstva

83. minuta - Vešović je postigao izjednačujući pogodak, ali sudac je neopravdano podigao zastavicu označivši zaleđe! Rijeka je oštećena u ovoj situaciji

77. minuta - Louis je imao odličnu priliku, ali Vargić brani

GOOL 74. minuta - Nakon prekršaja na 30-ak metara od gola, Mpoku je ubacio loptu u kazneni prosotr, a najviši u skoku bio je Ciman koji je doveo domaćine u vodstvo!

71. minuta - Standard je povukao brzu kontru, a udarac Viere s ruba kaznenog prostora otišao je daleko od vratiju Vargića

64. minuta - Najbolja prilika na utakmici i to za Rijeku! Krstanović je nakon pogreške domaće obrane izbio sam, oči u oči s vratarom Kawashimom, ali se potom spetljao i Belgijci su uspjeli otkloniti opasnost

63. minuta - Jugović je pucao s dvadesetak metara iskosa, ali lopta je otišla visoko iznad grede

60. minuta - Mpoku je izvrtio Tomečaka na lijevoj starni, poslao oštru loptu na jedanaest metara za Louisa čiji udarac odlazi u blok Leovca

54. minuta - Nastavak utakmice ne donosi veće prilike s jedne ili druge strane.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

37. minuta - Carcela je poslao oštru loptu na pet metara od vratiju Vargića, ali u podljednji trenutak ispred Mpokua loptu izbija Samardžić

32. minuta - Jajalo je pucao s dvadesetak matera, ali lopta je otišla ravno u ruke Kawashime

27. minuta - Louis je zapucao s 25 metara, a Vargić je tu loptu hladno špogledom ispratio u gol-aut iako je ona prošla tik uz lijevu vratnicu

15. minuta - Louis je povukao loptu prema kaznenom prostoru Rijeke, opalio s dvadesetak metara iskosa, ali Vargić odbija u korner

9. minuta - Odlična prilika za Rijeku! Jajalo je odlično uposlio Krstanovića koji je prihvatio loptu na desetak metara, primirio ju prsima, ali njegov udarac otišao je visoko iznad grede!

5. minuta - Nakon puno odbijanja na tridesetak metara od gola domaćina, lopta je stigla do Kramarića koji je opalio s dvadesetak metara, ali ravno u ruke Kawashime

1. minuta - Carcela-Gonzalez je primio loptu na desetak metara od gola, pucao iz okreta, ali njegov udarac otišao je malo pored lijeve vratnice

1. minuta - Utakmica je počela!

21. rujan 2024 19:41