PRIMERA

Barcelona neumoljivo gazi prema naslovu

Barcelona's forward David Villa (C) is hugged by his teamates after scoring during the Spanish league football match FC Barcelona vs Real Sociedad on December 12, 2010 at Camp Nou stadium in Barcelona. AFP PHOTO/ JOSEP LAGO

Nogometaši Barcelone ostvarili su u 21. kolu španjolskog prvenstva i 19. pobjedu savladavši u gostima Hercules s 3-0.

Podsjećamo, Hercules je jedina momčad koja je ove sezone u Primeri savladala moćnu Barcelonu. Bilo je to u 2. kolu kada je sastav iz Alicantea senzacionalno slavio na Camp Nouu s 2-0, no ovoga puta sastav Pepa Guardiole nije dopustio novo iznenađenje.

Barcelona je povela golom Pedra Rodrigueza iz 43. minute. Zabio je Pedro iskosa s desne strane u bliži kut Herculesova gola nakon lijepe asistencije Xavija. Usprkos velikoj ofenzivi Katalonaca, isti je rezultat na semaforu stajao sve do same završnice susreta. Tada je u 85. minuti Francisco Farinos zaradio drugi žuti karton, a Barcelona je kapitalizirala igrački višak u dva navrata. Dva je puta Herculesovu mrežu u samo dvije minute tresao najbolji nogometaš svijeta Lionel Messi, oba puta na asistenciju Danija Alvesa. Omalenom Argentincu postignuti su golovi bili 20. i 21. ove sezone u Primeri, te sada za vodećim strijelcem lige Cristianom Ronaldom ima samo jedan gol zaostatka.

Od ostalih utakmica spomenimo 4-0 gostujuću pobjedu Sporting Gijona nad Mallorcom i domaći 2-0 trijumf Levantea nad Getafeom. Sportingu, u čijem sastavu nije bio Mate Bilić, bila je to prva gostujuća pobjeda ove sezone i peta ukupno. Četvrtu pobjedu Levanteu donijeli su svojim golovima početkom drugog dijela Valdo i Felipe Caicedo, a valja reći da su u 78. minuti oba sastava ostala s igračem manje nakon međusobnog sukoba Xisca Nadala (Levante) i Manua (Getafe).

Nogometaši Seville bili su na konopcima u dvoboju 21. kolu španjolskog prvenstva kod Deportiva, gubili su s 2-0, a na kraju su žalili za propuštenom pobjedom (3-3).

Domaći su poveli u 15. minuti sjajnim pogotkom Tunišanina Lassada koji je potegnuo desnom nogom s vrha šesnaesterca. Kola su za Andalužane još više krenula nizbrdo u 57. minuti kada im je isključen vratar Andres Palop zbog igranja rukom izvan kaznenog prostora u šansi za gol. Samo pet minuta kasnije Lassad je zabio i drugi pogodak i činilo se da Sevilli više nema spasa.

No, novi klub našeg Ivana Rakitića, koji nije bio u konkurenciji za ovaj dvoboj, čudesno se vratio "iz mrtvih" i uspio čak i povesti, ponajprije na krilima Alvara Negreda. Bivši napadač Reala smanjio je zaostatak već u 63. minuti. Jedanaest minuta kasnije domaći vratar Daniel Aranzubia uspio je samo odbiti loptu nakon slobodnog udarca Luisa Fabiana, na nju je natrčao Julien Escude i zabio za izjednačenje. Gosti su u 79. minuti senzacionalno poveli nakon što je Negredo sjajno primio loptu na prsa, pustio je da padne na tlo i potom iskosa s lijeve strane matirao Aranzubiju.

Nije tu, međutim, bio kraj šokovima. Deportivo je izjednačio u 88. minuti pogotkom Laurea. Iako je pomoćni sudac podigao zastavicu, označavajući zaleđe, glavni je sudac priznao gol što je izazvalo žestoke prosvjede gostiju. No, pomoći nije bilo...

Primera, 21. kolo:

Deportivo La Coruna – Sevilla 3-3 (Lassad 15, 62, Laure 88 / Negredo 63, 79, Escude 74)

Levante – Getafe 2-0 (Valdo 47, Caicedo 54)

Malaga – Zaragoza 1-2 (Duda 15 / Bertolo 40, Sinama-Pongolle 87)

Mallorca – Sporting Gijon 0-4 (D. Castro 3, Garcia 61-ag, A. Castro 67, Novo 87)

Real Sociedad – Almeria 2-0 (Ansotegui 45, Tamudo 78)

Hercules – Barcelona 0-3 (Pedro 43, Messi 88, 89)

1. Barcelona 21 19 1 1 67-11 +56 58

2. Real Madrid 20 16 3 1 48-17 +31 51

3. Villarreal 20 13 3 4 40-21 +19 42

4. Valencia 20 12 4 4 33-23 +10 40

5. Espanyol 20 12 1 7 28-26 +2 37

6. Athletic 20 10 2 8 32-31 +1 32