Romanian Adriana Nechita celebrates her score against the host team Denmark during the 9th Women's Handball European Championships match for bronze medal on December 19, 2010, in Herning, Denmark. Romania won the bronze medal by 16-15. AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK
EP RUKOMET

Norveška četvrti put zaredom do naslova, Rumunjke preko Danske do brončane medalje!

Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 19. prosinac 2010. 18:46

Rukometašice Norveške pobijedile su Švedsku 25-20 u finalu Europskog prvenstva koje su suorganizirale nakon što su na poluvremenu u danskom Herningu gubile 11-10. Obranile su time aktualne olimpijske pobjednice naslov iz 2008. godine, kada su do kraja također otišle u Makedoniji. Peto im je ovo zlato u povijesti europskih prvenstava, koja se igraju od 1994. godine, te četvrto uzastopno.

Odlijepile su se pobjednice na početku drugog poluvremena, kada su od 13-13 otišle na, pokazalo se, nedostižnih 19-13. Najbolje su igračice u pobjedničkim redovima sa po pet pogodaka bile Gro Hammerseng i Heidi Löke. U Švedskoj je najefikasnija bila Isabelle Gullden sa 7 pogodaka.

Ovom su se pobjedom također Norvežanke osvetile susjedama za poraz u drugoj fazi natjecanja po skupinama (24-19), jedini koje su doživjele u osam utakmica Europskog prvenstva.

Ovim su se naslovom, pred 12.500 gledatelja u Herningu, Norvežanke kvalificirale za Olimpijske igre u Londonu 2012. godine, a skupa sa Šveđankama i Rumunjkama također i na SP u Brazilu iduće godine. Šveđanke su pak ovim srebrom došle do najvećeg uspjeha u povijesti: prve medalje na velikim natjecanjima.

Najboljom igračicom devetoga Europskog prvenstva proglašena je Šveđanka Linnea Torstenson. Hrvatska je natjecanje u Danskoj i Norveškoj završila na devetom mjestu.