Ante Čizmić/CROPIX
ZA POČETAK +23

Kauboji protiv Australaca odradili pucački trening, Goluža promovirao mladost

U prvom nastupu na SP u Španjolskoj u skupini D u Madridu Hrvatska je. svladala Australiju 36:13 (17:4). Najbolji strijelci bili su Zlatko Horvat s 8 i Ivan Ćupić s 7 golova
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 12. siječanj 2013. 17:17

Hrvatska je očekivano otvorila SP pobjedom protiv Australije, kojoj u svjetskoj eliti nije mjesto. A zamislite, nema Švedske i Norveške.

Goluža nije prijavio Marina Marića među 16 igrača, jest Vorija i Lackovića, ali opet nismo bili kompletni, jer je Jakov Gojun ulovio virozu i umjesto na terenu skoro ostao u krevetu. No, to će proći. Igrali smo s 15 igrača, Australija i tako nije bila opasna da bismo morali biti tip-top.

Igrali smo solidno, s obzirom da motiv u takvim utakmicama nije lako naći. Obrana je bila 6-0 od početka, krenuli smo u postavi Alilović - Čupić, Štrlek - Musa - Vuković, Duvnjak, Kopljar. Bez izmjena obrana - napad. Kasnije se sve to mijenjalo, no ono što je važno bilo za vidjeti je da su Čupić i Horvat jurili u kontru, što je značilo da su s ozljedama OK. Duvnjak je svoje odigrao nakon 15 minuta, izašao, izašla su i krila koja su, posebno Štrlek i Čupić, proslavila australskog vratara Latinovića. Sa Špremom smo promijenili obranu na 5-1.

Australija je igrala dosadno, svaki napad je bio pasivan, vjerojatno u strahu da ne izgube 100 razlike. Suci su čuvali ruku u zraku, ali ni to ih nije spasilo. Zabili su prvo poluvrijeme 4 gola, a i to je ruku na srce bilo previše. Da je bilo ozbiljno 100 posto, teško da bi i to. Vidjeli smo svašta, vidjeli smo Bičanića na sredini, Vukovića na crti, jer Vori nije ulazio, a ni Musa nije morao giljati 60 minuta. Vidjeli smo Stepančića, Mandalinića, 'dječjih bolesti', ali sve je to očekivano.

Australci nemaju Kima Andersona, ali imaju Tima Andersona, a kad nam je on zabio skok šut, to je bio znak da je počelo totalno opuštanje. Za 3 minute nastavka primili smo 3 gola, pa je Goluža zvao 'upozorenje', da se ne pretjeruje. No, nije puno pomoglo. Važno je primijetiti da se vratio Lacković. Obranom je na SP debitirao Ivić, golovima Stepančić, Mandalinić i Šprem. Baš lijepo.

HRVATSKA: Alilović, Ivić; Štrlek 2, Ćupić 7 (2), Vori, Bičanić 3, Kopljar 4, Duvnjak 3, Šprem 1, Horvat 8 (2), Musa, Lacković, Mandalinić 1, Vuković 4, Stepančić 3.

AUSTRALIJA: Latinović, Karlsson; Kelly 2, Hetges, Fletcher 5, Subotić, Calvert, Matić 2, Jovanović, Pandžo, Queroz, Najdovski 1, O'Sullivan, Mouncey, Gahan 1, Anderson 2.

HRVATSKA - AUSTRALIJA 36-13

Zlatko Horvat proglašen je najboljim igračem utakmice.

Utakmica je završena.

Pogodio je i Lovro Šprem.

Prvi gol za Hrvatsku postigao je i Mandalinić.

Jubilarni 30 gol za Hrvatsku zabio je Drago Vuković.

Naši su se malo uozbiljili i postigli pet golova zaredom.

U 29 minuta prvog dijela Australci su zabili samo tri gola... Isto toliko golova su nam zabili u zadnje dvije minute.

Utakmica se potpuno razvodnila, tako da su i Australci došli do izražaja.

Hrvatska obrana na početku drugog dijela na funkcionira najbolje, tako da je Goluža bio primoran pozvati time-out. Izgleda da je upalilo, budući da su Horvat i Štrlek odmah podigli razliku na +14.

Počelo je nastavku, Kopljar se prvi upisuje u strijelce

Završeno je prvo poluvrijeme, Hrvatska ima +13.

Goluža je već izmijenio cijeli sastav, a Stepančić je zabio svoj prvi gol.

U 19. minuti utakmice prvi gol je zabio i Marko Kopljar.

Australci nam ne mogu ni zapucati prema golu, a naši paraju mrežu Latinovića. Prvi gol na prvenstvu upisao je Horvat.

Razlika se konačno počinje povećavati, zabili su Ćupić, Bičanić (2) i Duvnjak.

U strijelce se upisao i Domagoj Duvnjak. Inače, početak naših rukometaša nije briljantan, dosta je promašaja, poglavito Ćupića.