Ovoga je tjedna i službeno, s prvim treninzima i ulaskom u dvoranu na Zagrebačkom velesajmu, gdje će im biti baza, zaživio CRO Team.
Riječ je o, za hrvatski sport, prvom projektu ove vrste na nacionalnoj razini u loptačkim sportovima te koji bi mogao, zapravo i trebao udariti temelje u razvoju mladih sportskih talenata. CRO Team, naime, okuplja najprespektivnije mlade odbojkašice iz cijele Hrvatske, u dobi do 16 godina, u jednu ekipu, koja bi se trebala “ponašati” kao klub. Kroz cijelu će sportsku sezonu, dakle osam-devet mjeseci biti skupa, svakodnevno zajedno trenirati i igrati u Prvoj ligi (stupanj ispod elitne Superlige), a također će i živjeti zajedno u istoj zgradi, ići zajedno u istu školu, isti razred... Iznimka su jedino dvije cure, koje su 2008. godište, odnosno time starije od ostalih te su ovoga tjedna krenule u drugi razred srednje škole, dok je ostalih deset krenulo u prvi razred u Privatnoj sportskoj gimnaziji.
Hrvatski odbojkaški savez pobrinuo se da skupi na istom mjestu djevojke iz Pule, Osijeka, Dubrovnika... za koje su stručnjaci procijenili da su najtalentiranije u svom uzrastu, te im osigurao optimalne uvjete za odbojkaški razvoj, ali istovremeno jednako tako i za školovanje kroz, dakle, svojevrsni odbojkaški internat.
Ideja je kroz CRO Team omogućiti mladim odbojkašicama što kvalitetnije sportsko odrastanje kroz kadetski i juniorski uzrast, odnosno kako bi kasnije što lakše prebrodile tradicionalno zahtjevan prijelaz u seniorsku odbojku. Konačni je cilj, pak, kroz cijeli taj ciklus “proizvesti” vrhunske igračice upravo za seniorsku reprezentaciju, koja bi s njima trebala ubirati najviše plodova u vidu rezultatskih uspjeha.
- Ovo je ideja koju smo razmatrali već nekoliko godina, a sada smo je uspjeli i realizirati u praksi. Zamjetno je bilo kako smo godinama uglavnom imali uspjeha u mlađim dobnim uzrastima, ali ne toliko i u seniorskim reprezentacijama, pa smo zato htjeli primijeniti ono što već postoji kod drugih velikih odbojkaških nacija - istaknula je direktorica Hrvatskog odbojkaškog saveza, Valentina Bifflin.
- Ovo je nešto što u svijetu već dugo postoji, u Italiji, Poljskoj, Turskoj, Belgiji, gotovo svim nacijama koje imaju jake seniorske odbojkaške reprezentacije, koje upravo na ovaj način pripremaju mlade igrače za seniorski kadar. Perspektivne mlade igračice okupljene su na jednom mjestu, omogućeni su im vrhunski uvjeti za kontinuirani rad kroz čitavu godinu, a ne samo kroz tri ljetna mjeseca, kada su redovne reprezentativne akcije i pripreme, a sve to kroz jedan olimpijski ciklus od četiri godine. Ovo je mali korak za početak, ali nadamo se da će projekt zaživjeti na pravi način i da ćemo nakon dvije godine upisati i novu generaciju CRO Teama.
Kako bi sve to teklo na pravi način, prije svega što se tiče odbojkaškog razvoja, jasno da su za to potrebni i vrhunski stručnjaci, sposobni provesti ovaj zahtjevan zadatak u djelo. HOS je stoga već početkom ove godine upravo s tom namjerom angažirao Svetlanu Ilić, nekadašnju vrsnu odbojkašicu, koja je krajem 1980-ih i u prvoj polovici 1990-ih igrala za Rijeku, a koja je kasnije trenerski posao brusila u klubovima iz Belgije, Rusije, Srbije, Švicarske, odnosno bila izbornica Švicarske i Austrije. Vrlo sličan posao ovome radila je i neposredno prije dolaska u Hrvatsku, kao trenerica Volleyball Academy u Švicarskoj.
Njezina desna ruka u CRO Teamu bit će Marija Anzulović, naša proslavljena odbojkašica, olimpijka iz Sydneya 2000. i europska klupska prvakinja s Mladosti 1991. Kondicijski trener je, pak, Pero Kuterovac.
- Iskustva nas iz svijeta odbojke, koji smo već vidjeli ili radili u ovakvim projektima, govore da oni značajno pridonose napretku igračica - naglašava Ilić.
- Hrvatska je u prošlosti imala velike rezultate sa seniorskom reprezentacijom i vjerujem da zaslužuje ponovo biti na, primjerice, olimpijskim igrama, a ovo je najbolji put prema tome. Zahvalni smo svima koji su zaslužni za pokretanje ovog projekta, a na nama je obaveza i obećanje da ova priča mora donijeti i pokazati rezultate.
Najvažniji dio ovog projekta odbojkaški je savez, dakle, povjerio u ruke Svetlane Ilić, ali ne samo HOS, već i roditelji tih 12 djevojaka koje su izabrane u CRO Team.
- Jasno, početak priče bio je dosta težak, jer trebalo je sa svim roditeljima razgovarati i objasniti da im “uzimamo” njihovo dijete od 14-15 godina od kuće. No, s obzirom da su roditelji imali prilike vidjeti kako sve funkcionira, kako cure žive, vjerujem da nitko nije i neće imati dvojbe kako je ovo pravo mjesto za njih. Što se tiče prvih reakcija samih cura, pune su energije i želje da postanu vrhunske odbojkašice. Već tako “male” sanjaju o tome da bude europske i svjetske prvakinje, a to je vrlo pozitivan, ali također i važan pristup za uspjeh.
O CRO Teamu govorio je i predsjednik HOS-a, Frane Žanić, jasno, ponosan što je zajedničku ideju, koja je postojala još kod njegova prethodnika, Ante Bakovića, uspio sada sa suradnicima osoviti na noge.
- Svaki projekt u početku treba imati strategiju i partnere, a kod nas su to HOO, Privatna sportska gimnazija, Međunarodna odbojkaška federacija (FIVB), koji su nam dali potporu da krenemo u ovu priču. Kao što je i izbornica naglasila, nije bilo lako ni roditelje nagovoriti da puste djecu, ali ni klubove, koji možda smatraju da smo im uzeli najbolje igračice iz njihova sustava. No, vjerujem da bismo svi trebali ovo gledati kao pozitivnu priču, kao benefit za sve jer te će igračice nesumnjivo kroz ovaj sustav napredovati. S druge strane, osigurana je i financijska naknada, koja nije mala, klubovima, kada danas-sutra te djevojke budu otišle igrati negdje vani, a dodatno će završnice državnih i regionalnih prvenstva te cure igrati za svoje matične klubove. Zbog svega toga smatramo da je ovo najispravniji model da uskoro budemo opet u vrhu europske i svjetske odbojke. Jer danas je vrlo teško, bez obzira na svekoliku pomoć HOO-a, Ministarstva, države, financijski parirati Italiji, Turskoj, Njemačkoj... Odbojka je najrasprostanjeniji loptački globalni sport i bez ovakvih ideja jako teško ćemo biti u mogućnosti boriti se za velike medalje. No, uz ovu priču CRO Teama siguran sam da kroz četiri-šest godina hrvatska odbojka opet može imati seniorsku medalju.
Inače, želja je vodećih ljudi HOS-a isti ovaj model primijeniti uskoro i na mušku odbojku bez obzira što je tu baza kvantitativno manja, nego li što je slučaj kod djevojaka, ali je kvalitativno dobra.
- Ideja s djevojkama je da se svake dvije godine upiše nova generacija kako bismo kroz tri-četiri ciklusa, dakle kroz možda deset godina, dobili jednu pravu seniorsku ekipu koja je prošla ovaj put. Realno, teško je očekivati da će svih 12 igračica iz jedne generacije biti vrhunske, ali ako ih bude dvije-tri pa kada se one sve na kraju spoje u seniorskoj reprezentaciji, onda bi to trebao biti kadar koji će, vjerujem, boriti se za velike stvari na velikim natjecanjima. S druge strane, i one koje ne budu možda vrhunska razina, trebale bi biti dovoljno dobre da mogu od odbojkaške karijere dobro i lijepo živjeti - zaključio je Žanić, poželjevši sreću i ustrajnost djevojkama iz CRO Teama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....