Srećko Niketić/CROPIX
HRVATSKA -NJEMAČKA 3-2

Nakon drame od pet setova Sanja Popović i društvo šokirale viceprvakinje Europe

Piše: Mladen PlešeObjavljeno: 28. rujan 2014. 21:47

U utakmici prepunoj dramatičnih preokreta Hrvatska je nakon gotovo 2 i pol sata velike igre pobijedila Njemačku, jednu od najboljih reprezentacija svijeta, sa 3:2 u setovima. Osim velikog trijumfa, naše su odbojkašice ostvarile izvanredan rezultat jer su se uspjele plasirati u drugi krug Svjetskog prvenstva koji će se igrati u Trstu. I to čak s četiri boda, to nisu očekivali ni najveći optimisti. Tri boda smo dobili pobjedom na Njemicama, a bod smo zaradili zbog dva osvojena seta u meču protiv Dominikanske Republike. U Trstu nas čekaju još teža iskušenja: reprezentacije Japana i Kine, treće i pete ekipe na svjetskoj ranglisti, Belgije, koja je među šest najboljih europskih momčadi, te nešto slabijeg Azerbajdžana.

Protiv Njemica naše su reprezentativke u prvom dijelu oscilirale i padale u igri, ali nakon slabije igre u prvom i trećem setu, briljirale u drugom i četvrtom setu. Vrhunac igre ostvarile su u petom setu koji su dobile sa 15:11 nakon zaista sjajne igre. Koliko je vrijedna pobjeda nad Njemicama najbolje govore podaci o snazi te reprezentacije. Na posljednja dva Europska prvenstva 2011. i 2013. Njemice su osvajale srebrne medalje, 2013. pobijedile su Europsku ligu, a ove godine igrale su u prvoj jakosnoj skupini World Grand Prix. Dakle, riječ je o jednoj od najboljih svjetskih ekipa. Inače, dan ranije, na susretu između Italije i Njemačke, domaćini su bili presretni. Osim što su pobijedili, u dvorani Palalottomatica u Rimu sakupilo se 10.612 gledatelja, od kojih je 9150 platilo ulaznice pa su organizatori samo taj dan inkasirali čak 163.040 eura.

U prvom i trećem setu, koje su izgubile sa 17:25 i 9:25, naše reprezentativke nikako nisu mogle pronaći pravu igru. U drugom setu koji su dobile sa 25:23 bitno su popravile sve elemente igre, da bi na kraju, u četvrtom i petom setu koje su dobile sa 25:21 te 15:11, slomile otpor Njemica. Trener Angelo Vercesi tražio je od naših igračica što kraće servise za što Njemice do kraja meča nisu nalazile rješenje.

Uz uobičajeno izvrsne Sanju Popović i Miu Jerkov, odlično su igrale Marija Ušić i Bernarda Brčić, koje su zamijenile Nikolinu Jelić i Anu Grbac. Tako se ponovno pokazalo da reprezentacija već ima desetak igračica koje mogu ravnopravno nositi teret i u najtežim utakmicama.

Hrvatska je igrala u sastavu u kojem je počela Svjetsko prvenstvo: Senna Ušić Jogunica, Ana Grbac, Nikolina Jelić, Bernarda Ćutuk, Mia Jerkov, Ivana Miloš, Sanja Popović, Samanta Fabris, Karla Klarić, Bernarda Brčić, Maja Poljak, Marija Ušić.