PALI I ŠVEĐANI

Maksimalni u drugi krug: Duvnjak i Buntić odveli Hrvatsku na korak od polufinala!

Hrvatskarukometna reprezentacija u susretu 3. kola je svladala Švedsku sa 25-24 (10-9), te će tako u drugi krug prenijeti maksimalna četiri boda.
Piše: Predrag ŽukinaObjavljeno: 17. siječanj 2014. 09:21

Hrvatski rukometaši upisali su i treću pobjedu na EP-u u Danskoj. Pobjedom 25-24 protiv jake Švedske ostvarili su maksimalan učinak u prvom krugu te su ostvarili prvi veliki cilj - prenijeli su u drugi krug natjecanja maksimalna četiri boda,

Takav su doseg naši rukometaši ostarili i na tri posljednja EP-a u Norveškoj 2008., Austriji 2010. i Srbiji 2012. Svaki su puta s takvim plijenom iz prvog kruga u drugom krugu bez većih problema izborili polufinale. Dapače, sa svakog od tih natjecanja doma su se vratili s medaljama. Zadnji puta kad su u prvom krugu izgubili utakmicu (bilo je to u Švicarskoj 2006. kad su izgubili od Rusije), također su ušli u polufinale, ali medalju nisu osvojili. Tri uvodne pobjede, kaže povijest, vode do medalje. Tradiciju, stoga ni u Danskoj ne valja iznevjeriti bez obzira što nas u drugom krugu čekaju suparnici puno jači od ovih koji su poklekli u prvom dijelu.

Kao i sve međusobne utakmice sa Šveđanima, a bilo ih je čak osam, uključujući i ono veliki pobjedničko sa OI u Atlanti 1996. I ova u Kopenhagenu je bila vrlo tijesna. Srećom, završila je ishodom kao i ona prošla u Splitu na našem SP-u 2009., a ne kao ona zadnja na švedskom terenu na SP-u 2011. Upravo ta zadnja međusobna utakmica u drugom krugu i taj poraz onemogućili su Goluži kao debitantu na mjestu izbornika, prvi prolaz u polufinale.

Kao što je Goluža i najavio, u utakmici sa Švedskom tek kreća prava obrana, tako je i bilo. U prvom dijelu utakmice obje su obrane ostavljale jako malo prostora suparničkim napadačima, no zahvaljući manjem broju pogrešaka Šveđani su se uspjeli odvojiti na dva pogotka razlike koju su naši anulirali neposredno prije istjeka prvih 30 minuta. Kad je Marko Kopljar zaradio opravdano isključenje na dvije minute, činilo se da će suparnici prelomiti utakmicu. U istom napadu dosuđeni sedmerac Alilović je obranio vrhunskom piruatom te su ipak naši na poluvrijeme otišli s jednim pogotkom razlike (10-9).

Nastavak nije ponudio baš ništa novo do čistu rovovsku borbu kojoj su se zbrajale tehničke pogreške I promašaji na obje strane. Nitko nije mogao prelomiti rezultat. Kad je Kopljar zaradio drugo isključenje, Losert je skinuo sedmerac, no isto je odmah nakon toga Andersson napravio Ćupiću. Imao je i odlični Duvnjak dva promašaja iz forsiranih udaraca, no morao je jer nije bilo izrađene akcije za pogodak.

Horvat je bio priseban s linije 7 metara, čistu je kontru nakon toga zapucao Štrlek, no srećom, nije i sljedeću samo pola minute kasnije. Dva razlike, konačno, hoće li to prelomti utakmicu i u crno zaviti žute tribine u Kopenhagenu?! Ne još neko vrijeme, drama je morala još malo trajati. Sjostrand je čuvao Šveđane, no tri gola Buntića u nizu držala su isti razmak te je pet minuta prije kraja na semaforu staalo solidnih 22-19. To se ne smije prokockati!

Naravno da nije, Bičanić je još na kraju zabio i iznudio Karlssonov crveni karton, Iako su Šveđani u zadnjom minuti zabili dvaput, presudan je bio pogodak Zlatka Horvata za zasluženo slavlje. Minimalno, ali vrlo slatko i neviđeno važno. Možda i ‘teško’ finala.

HRVATSKA - ŠVEDSKA 25:24

HRVATSKA: Alilović, Bičanić, Buntić, Duvnjak, Vuković, Vori, Čupić, Ninčević, Gojun, Valčić, Štrlek, Kopljar, Mandalinić, Losert, Musa, Horvat

ŠVEDSKA : Andersson, Nilsson, Petersen, Nielsen, Jakobsson, Källman, Larholm, Ekdahl du Rietz, Karlsson, Jernemyr, Persson, Zachrisson, Ekberg, Fahlgren, Karlsson

KRAJ UTAKMICE

60. minuta - Persson i Zachrisson zabijaju za Švedsku, a Horvat za Hrvatsku

58. minuta - Bičanić diće na novih +3

58. minuta - Larholm zabija za -2 Šveđana

57. minuta - Buntić zabija novi pogodak za Hrvatsku

56. minuta - Zachrisson smanjuje zaostatak Šveđana

55. minuta - Bičanić zabija za Hrvatsku

55. minuta - Karlsson smanjuje zaostatak Šveđana

54. minuta - Buntić upisuje novi pogodak za Kauboje

53. minuta - Zachrisson zabija s krila za Švedsku

52. minuta - Buntić iz koraka s devet metara diže na novih +2, a odmah u idućem napadu zabija i novi pogodak

50. minuta - Karlsson se diže na 9 metara i zabija za Švedsku

50. minuta - Štrlek zabija nakon brze kontre i diže na +2

48. minuta - Horvat zabija sedmerac i dovodi Hrvatsku u vodstvo

47. minuta - Ekberg izjednačava za Švedsku sa sedam metara

45. minuta - Persson zabija za Švedsku, a Bunitć za Hrvatsku

44. minuta - Duvnjak je odlično proigrao Vorija koji zabija svoj prvi pogodak i dovodi Hrvatsku u vodstvo

39. minuta - Larholm zabija za izjednačenje

37. minuta - Karlsson postiže novi pogodak za Švedsku

36. minuta - Gojun diže na +2

35. minuta - Duvnjak postiže novi pogodak za Hravatsku

34. minuta - Švedska s igračem manje zabija preko Petersena

33. minuta - Nielsen postiže pogodak s crte za izjednačenje, a Kopljar zabija za Hrvatsku

32. minuta - Duvnjak zabija soj peti pogodak za Hrvatsku

31. minuta - Ekberg zabija sa sedam metara

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

30. minuta - Čupić zabija iz sedmerca i dovodi Hrvatsku u vodstvo

28. minuta - Buntić zabija svoj prvi pogodak i izjednačava rezultat

23. minuta - Nielsen zabija s crte za Švedsku

21. minuta - Kopljar odlično vara obranu i pogađa za izjednačenje

20. minuta - Petersen zabija s crte za +2 Šveđana, a Ćupić zabija iz sedmerca za Hrvatsku i vraća na -1

18. minuta - Štrlek smanjuje zaostatak Kauboja

16. minuta - Karlsson zabija za Švedsku, a Bičanić za Hrvatsku

15. minuta - Nakon dugih osam minuta bez pogotka, Hrvatska konačno zabija preko Duvnjaka

14. minuta - Ekdahl du Rietz zabija za Švedsku, a Vuković zarađuje dvije minute

13. minuta - Jakobsson i Zachrisson s dva brza pogotka dovode Švedsku u vodstvo

12. minuta - Karlsson izjednačava rezultat

10. minuta - Jakobsson smanjuje zaostatak Šveđana

7. minuta - Duvnjak zabija svoj treći pogodak za Hrvatsku

3. minuta - Suci su dignuli ruke za pasivan napad, a Domagoj Duvnjak topovskim udarcem šalje loptu pod gredu

2. minuta - Karlsson zabija za Švedsku

1. minuta - Duvnjak pogađa za vodstvo Hrvatske

1. minuta - Utakmica je počela!

23. rujan 2024 14:43