Ante Cizmic / CROPIX
HRV. - MAK. 29-26

Hrvatska na krilima Alilovića svladala Makedoniju i osigurala prvo mjesto

'Mi nismo Hrvatska, Francuska, Danska ili Španjolska, koje utakmice u ovoj fazi dobivaju s pola gasa'
Piše: Predrag ŽukinaObjavljeno: 21. siječanj 2015. 11:04

Hrvatski rukometaši upisali su i četvrtu pobjedu u nizu na Svjetskom prvenstvu u Kataru. Na 'meniju' je u srijedu bio objektivno najteži dosadašnji suparnik Makedonija, no igrači Slavka Goluže ogled su završili pobjednički, jednako kao i dosadašnje s Austrijom, Tunisom i Iranom. Okončalo je rezultatom 29-26.

Kao što se moglo i očekivati, obje su momčadi u utakmicu ušle otvorena garda, s najjačim postavama, vjerojatno i s namjerama da se furioznim startom brzo slomi suparnik. Suprotno očekivanjima te hrvatskoj ulozi favorita, bolje su se snašli Makedonci te su zahvaljujući dobroj obrani, ali i greškama naših igrača već nakon 10 minuta ostvarili tri pogotka prednosti. To se je uskoro diglo na četiri plusa (9-5) te je Slavko Goluža bio primoran pozvati time-out. Ono što je pritom bilo najgore, makedonci su nas iskontrirali, kao da nije riječ o najstarijoj momčadi na SP-u, jedinoj s prosjekom od preko 30 godina.

Golužin potez sjeo je u pravo vrijeme, Čupić je ubrzo zabio dvaput, prvog iz sedmerca, drugog iz kontre, jedan je dodao Kopljar i tada je Ivica Obrvan natjeran da izvadi svoj zeleni karton za svoju minutu odmora.

U dosadašnjem tijeku SP-a najefikasniji i najsigurniji naš igrač Ivan Čupić “sprašio” je još jednog iz kuta i utakmica je vraćena u egal.

Očito taktičko neizvršavanje obrambenih zadaća od strane mlađih suigrača dovelo je do isključenja Vorija, zatim i Duvnjaka jer su pregrubo pokrivali tuđe propuste, no unatoč tom hendikepu od četiri minute s igračem manje, do poluvremena izvanredni Čupić zabio i svoj sedmi pogodak (samo jedan s linije sedam metara) te je potvrdio status najboljeg hrvatskog igrača u dosadašnjem dijelu turnira. Bičanić je također u tih prvih 30 minuta vukao, tukao te i sam zabio triput. Vanjski pucači su generalno opet zakazali, Duvnjak se previše u obrani trošio na pokrivanje Kire Lazarova te je prvi pogodak zabio tek u petoj minuti drugog dijela.

Ono što je Hrvatskoj dosad nedostajalo, pogoci izvana, počelo se ostvarivati u drugom dijelu. Nakon što je u prvom pluvremenu imao šut 1/5, proradio je Marko Kopljar. Na stranu njegov izniman doprinos u obrani, najviše je zaslužan za hrvatsko odvajanje nakon polovice drugog poluvremena. Dvaput se digao, dvaput zabio, Alilović je skinuo tri teška udarca u nizu i semafor je pokazivao obećavajućih 21-17. Nakon novog pogotka, zabio ga je Štrlek, s hrvatske strane tribina počela je upravo ta pjesma “pogledajte semafor”.

Ni to, nažalost, nije slomilo makedonski duh, s tri gola u nizu zaprijetili su još jdnom, no, odlični Bičanić je fintom izbacio dvojicu, uposlio Čupića, koji je opet bio neumoljiv. U zadnjih nekoliko minuta Makedonci nisu mogli anulirati prednost koju su naši stekli u tom odličnom periodu igre. Rukomet nisu samo pogoci, naravno, no opet je igrač utakmice bio Čupić. U Dohi gotovo da ne zna za promašaj.

Ne može se tvrditi da je u taktičkom dvoboju dvaju trenera Metkovaca pobijedio bolji, pobijedio je onaj koji ima za nijansu bolje igrače. Ipak, Goluža je u četiri utakmice upisao četiri pobjede, potezi koje je povukao i u ovoj utakmici imali su glavu i rep.

U ostalim utakmicama u našoj skupini Austrijanci su pobijedili Iran sa 38-26, dok su BiH i Tunis...

U skupini A s kojom se naši križaju, Slovenci su s dosta muke obračunali sa Brazilcima (35-32) te je situacija uoči zadnjeg kola takva da se ništa ne zna sa sigurnošću. Za pretpostaviti je da je najsigurniji suparnik našima i osmini finala upravo Brazil.

HRVATSKA – MAKEDONIJA 29:26 (14:13)

DOHA Dvorana Duhail. Gledatelja 2000. Suci: Horaček i Novotny (Češka)

HRVATSKA: Alilović (15), Ivić; Štrlek 1, Ninčević, Čupić 9 (2), Horvat, Vori 2, Musa 1, Brozović, Bičanić 4, Slišković, Gojun 1, Duvnjak 5, Karačić 1, Kopljar 4, Stepančić 1.

MAKEDONIJA: Ristovski (13), Angelov; Manaskov 3, Vugrinec, Stoilov 3, K. Lazarov 7 (3), Jonovski, Mirkulovski 3, V. Markoski, N. Markovski 2, N. Mojsovski, Pribak 1, Georgijevski 3, F. Lazarov 1, Nedanovski 2.

SEDMERCI: Hrvatska 2 (2), Makedonija 3 (3)

ISKLJUČENJA: Hrvatska 12 minuta (Bičanić 9, Duvnjak 26, Vori 24, Štrlek 34, Gojun 47, Kopljar 27), Makedonija 12 minuta (Jonovski 10, 21, Vugrinec 28, Mirkulovski 37, K. Lazarov 38, Manaskov 57)

HRVATSKA - MAKEDONIJA 29:26

HRVATSKA: Alilović, Ivić, Duvnjak, Kopljar, Bičanić, Vori, Čupić, Štrlek, Ninčević, Horvat, Musa, Brozović, Slišković, Gojun, Karačić, Stepančić

MAKEDONIJA: Ristovski, Angelov, N.Mojovski, Lazarov, Mirkulovski, Stoilov, Gerogijevski, Manaskov, Nedanovski, Z. Mojovski, Dimovski, V. Markovski, N. Markovski, Pribak, Vugrinec, Jonoski

KRAJ UTAKMICE

59. minuta - Stepančić za Duvnjaka na crti i novi pogodak za Hravtsku

58. minuta - Stepančić zabija svoj prvi pogodak na utakmici

58. minuta - Lazariv se diže na 9 metara i šalje bombu u gornji desni kut

56. minuta - Duvnjak pod pritiskom zabija novi pogodak za Hrvatsku

56. minuta - Stoilov zabija s crte za Makedoniju

55.minuta - Kopljar diže na +4

54. minuta - Čupić zabija s krila

53. minuta - Markovski dovodi Makedonce na samo -2 zaostatka

52. minuta - Novi pogodak Lazarova sa sedam metara

51. minuta - Manaskov zabija iz brze kontre

50. minuta - Novi pogodak Duvnjaka

48. minuta - Duvnjak zabija novi pogodak za Hrvatsku, ali i Makedonci odmah u idućem napadu

47. minuta - Stoilov zabija za Makedoniju, ali što je važnije Hrvatska je na dvije minute ostala s igračem manje

47. minuta - Nakon pokušaja Kopljara, lopta se odbila do Štrleka koji zabija novi pogodak za Hrvatsku

43. minuta - Kopljar se diže i zabija novi pogodak za Hrvatsku

42. minuta - BIčanić diže na velikih +3 Hrvatske

39. minuta - Vori nakon brze kontre zabija za +2 Hrvatske

38. minuta - Čupić zabija svoj prvi pogodak u nastavku

36. minuta - Gerogijevski zabija za izjednačenje

35. minuta - Duvnjak zabija svoj prvi pogodak na utakmici i donosi Hrvatskoj novu prednost

34. minuta - Lazarov zabija novi sedmerac

33. minuta - Kopljar se diže i donosi novu prednost Hrvatskoj

32. minuta - Lazarov zabija iz sedmerca prvi pogodak za Makedoniju u nastavku

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

31. minuta - Čupić u posljednjim sekundama prvog dijela zabija za vodstvo

30. minuta - Lazarov se diže na 9 metara i zabija za izjednačenje

29. minuta - Musa atraktivnim 'frkom' s crte zabija za prvo vodstvo Hrvatske

28. minuta - Karačić pod prekršajem zabija za Hrvatsku

26. minuta - Čupić zabija za Hrvatsku s igračem manje

25. minuta - Nedanovski diže na +2 Makedonije

24.minuta - N.Mojovski zabija za Makedoniju

24. minuta - Bičanić postiže pogodak za novo izjednačenje

23. minuta - N.Mojovski se diže na devet metara i zabija novi pogodak za Makedoniju

22. minuta - Vori lobom s crte zabija za izjednačenje

21. minuta - Pribak iz koraka zabija za novo vodstvo Makedonije

18.minuta - Izjednačnje! Čupić zabija s krila

17. minuta - Čupić zabija novi pogodak! Hrvatska ekspresno smanjila na samo -1

16. minuta - Kopljar zabija nakon brze kontre Harvatske

15. minuta - Čupić zabija iz sedmerca

14. minuta - Stoilov zabija s crte i diže na viskoih +4

13. minuta - Manaskov zabija Aliloviću kroz noge za novih +3 Makedonije

11. minuta - Lazarov diže na +3, ali odmah u idućem napadu zabija Čupić

9. minuta - Hrvatska je s igračem manje, a Makedonci to koriste i podižu na +2

8. minuta - Bičanić zabija svoj drugi pogodak na utakmici, a nakon njega Lazarov zabija za Makedoniju

8. minuta - Mirkulovski i Gerogijevski zabijaju dva brza pogotka za Makedoniju

7. minuta - Igrači Makedonije svađali su se sa sucima a situaciju je najbolje iskoristio Čupić koji je postigao novi pogodak za Hrvatsku

6.minuta - Gerogijevski postiže pogodak za Makedoniju

5. minuta - Gojun nakon brze kontre zabija za vodstvo

4. minuta - Bičanić je nakon dugog napada Hrvatske izjednačio rezultat

2. minuta - Manaskov dovodi Makedoniju u vodstvo

1. minuta - Utakmica je počela!

22. rujan 2024 15:32