Vladimir Mađarević i Aurel Benović

 MARKO BANIĆ/REROOT
PLATINASTA LIGA

Izbornik Hrvatske: Kao što je ATP izgradio novi svijet tenisa, tako i mi sad želimo pokrenuti lavinu

Vladimir Mađarević idejni je začetnik prvog svjetskog online gimnastičkog natjecanja (od 21. do 23. studenog)
Piše: Vedran BožičevićObjavljeno: 31. listopad 2024. 08:24

Vladimir Mađarević, izbornik hrvatske muške gimnastičke reprezentacije, oduvijek je bio čovjek pun energije i ideja. Kao direktor osječkog turnira Svjetskog kupa godinama je prkosio učmaloj gimnastičkoj stvarnosti uvodeći pregršt inovacija, a najveća nagrada stigla je prije nekoliko mjeseci kada je Osijek uvršten u najvišu kategoriju, među šest elitnih turnira koji će u sljedeće četiri godine biti kvalifikacijski za svjetska prvenstva i Olimpijske igre u Los Angelesu.

No, nije se Mađarević zaustavio samo na tome. S ekipom iz GK Osijek-Žito koja vodi osječki Svjetski kup, idući mjesec organizira prvo svjetsko online natjecanje nazvano Platinasta liga ili, u međunarodnim okvirima, Platinum League. Već dugo se taj projekt kuha, a za nekoliko tjedana (21. - 23. studenog) će konačno i zaživjeti. Održavanje natjecanja omogućava mobilna aplikacija Elevien koju je osmislio upravo Mađarević, a potom je sa svojim suradnicima uspješno proveo u djelo.

- Ideja je došla u vrijeme korone kad su natjecanja bila nemoguća, a kao izlaz iz te situacije palo mi je na pamet da bi se gimnastičari mogli snimati iz svojih dvorana i da bi se produkcija cijelog natjecanja mogla odvijati online. Suci, recimo, polažu ispite na temelju videa, nikad uživo, pa sam mislio, ako možeš postati sudac prve kategorije gledajući video, zašto onda ne bi moglo biti vjerodostojno suđenje natjecanja na temelju snimki. I tako je ta ideja zaokružena - kaže Mađarević.

U posljednjih se godinu ili dvije pokazalo da je organizacija i provedba online natjecanja itekako moguća.

- Aplikacija Elevien se sada koristi u više u 90 zemalja svijeta i ima više od 45.000 korisnika. Organizirana su brojna natjecanja, a neki rade i hibridno, primjerice Australija i Malta, gdje nema dovoljno sudaca, pa održavaju klasična natjecanja u dvorani, ali pomoću aplikacije koriste suce iz svijeta da im nadopune sudačke komisije. Čak i Europska gimnastička federacija (EG) organizira nekoliko online natjecanja uz pomoć naše aplikacije. I sve su to stvarni nastupi, baš poput onih uživo, imate samo jedan pokušaj, nema ponavljanja, a uz pomoću niza zaštitnih faktora osigurali smo da nema varanja. Imamo i “video result-book”, odnosno snimke svih nastupa su pohranjene i mogu se zauvijek gledati i koristiti za razne analize.

Jako radosni i napeti

I sada, nakon svih “probnih” natjecanja, kreće Platinasta liga...

- Jako smo radosni i napeti. Možda je kratko vrijeme do 21. studenog, treba zagrebati cijeli svijet i doći do potencijalnih korisnika. Sponzor Žito Grupa se pobrinuo za inicijalni nagradni fond od 62.000 eura, a on se povećava sa svakim novim sudionikom jer prijava za nastup iznosi 50 eura i sve ide u nagradni fond. Izazov je u kratko vrijeme doći do velikog broja sudionika, trebat će više natjecanja da gimnastičari shvate o čemu se radi i da se uvjere u sve prednosti. Ali zato smo i nazvali projekt “liga” jer nam je u planu više natjecanja.

Taj dio o nagradama je zapravo posebno zanimljiv jer na turnirima najviše kategorije Svjetskog kupa ukupan nagradni fond je 32.500 franaka (oko 35.000 eura), što znači da Platinasta liga nudi ono što gimnastičari ne mogu zaraditi ni na jednom turniru pod okriljem Međunarodne gimnastičke federacije (FIG). Neki će na iznos od 62.000 eura odmahnuti rukom, jer daleko je to od mnogih drugih sportova, ali za gimnastiku je ovo veliki korak.

- Cilj nam je stvoriti profesionalnu ligu, napraviti neki odmak od postojećeg stanja. Gimnastika je obilježena velikim radom i odricanjima od najranije dobi, a jako malim zaradama. Nekakav izlaz iz toga vidim u ovome, vodilja mi je ono što je u sedamdesetima napravio ATP u tenisu. Osnovano je se Udruženje profesionalnih tenisača, odvojeno od ITF-a (Međunarodna teniska federacija) koji nije imao ni ideja ni mogućnosti. Profesionalni tenisači su se okupili i počeo se graditi novi svijet tenisa. Nešto od toga ima u ovome što mi radimo, zato smo i krenuli s većim nagradnim fondom nego što je uobičajeno kod nas.

Kovtun, Davtjan, Mjakinin...

Kojem se broju sudionika nadaju na prvom turniru?

- Odluka je da neće biti natjecanja ni na jednoj spravi na kojoj ne bude minimalno 30 prijavljenih. S time da imamo dvije razine lige, a granicu smo napravili na temelju težinskih ocjena. Svi koji su na određenoj spravi preko granice su prva liga, a ispod granice druga liga. Cilj nam je da gimnastičari koji ne mogu napraviti teže elemente i kombinacije ne budu demotivirani, odnosno da nađu svoje mjesto u drugoj ligi gdje su nagrade ipak nešto manje. U svakom slučaju, s dvije lige i ukupno deset sprava, šest muških i četiri ženske, to je ukupno oko 600 natjecatelja koje očekujemo. Istina, kratko je vrijeme da to postignemo, zato sada prevodimo pravila na ruski, kineski, šaljemo ih po cijelom svijetu. Nudimo gimnastičarima priliku i da reklamiraju svoje sponzore na odjeći i spravama, bez ograničenja koja ima FIG, i nadamo se da će s vremenom, kad osjete projekt, kad im sjedne prvi novac na račune, ta priča eksponencijalno rasti. Ovo je prva gruda snijega koja je najteža, a vjerujemo da će se kasnije pretvori u lavinu.

image

Tin Srbić

TOM DUBRAVEC Cropix

I među prvim prijavama već ima velikih imena poput Ukrajinca Ilje Kovtuna, svjetskog doprvaka u višeboju i srebrnog olimpijca na ručama. Dečko koji živi i trenira u Osijeku nastupit će na svih šest sprava, a među konkurentima bi mu trebali biti olimpijski doprvak na preskoku Artur Davtjan i jedan od najboljih svjetskih prečaša Aleksander Mjakinin. No, prijave su u tijeku i vidjet ćemo tko će se još “upisati”.

Za kraj je Mađarević htio naglasiti još jednu važnu stvar - nije ideja da online natjecanja zamjene ona prava koja se odvijaju uživo, pred publikom.

- Nikako, online natjecanja su samo nadopuna. Naravno da će se svjetska i europska prvenstva ili svjetski kupovi održavati uživo, to ima svoj poseban štih, ali ovo je drugi format koji je nadogradnja postojećim natjecanjima. I na kojem će se, nadamo se, moći bolje zaraditi.

Osijek i Hrvatska su primjer cijeloj gimnastičkoj zajednici

U razgovoru s Mađarevićem dotakli smo se i Svjetskog kupa u Osijeku koji će od iduće godine prvi put biti u najvišoj kategoriji. Uz mnoge druge, posebnost Osijeka bit će i dvostruko veći nagradni fond (65.000 franaka) od ostalih turnira, a u pripremi je još jedna novost.

- U fazi smo kupovine gimnastičkog podija, koji daje poseban dignitet turniru jer se na takvoj pozornici održavaju najveća svjetska natjecanja. Skupi su takvi podiji i dosad nam je to bio velik zalogaj, ali uspjeli smo osigurati sredstva i ta će pozornica dodatno podići razinu natjecanja. Tu su i popratni događaji koje samo mi imamo poput javnog izvlačenja brojeva i koncerata, tako da Osijek i Hrvatska stvarno izrastaju u primjer cijeloj gimnastičkoj zajednici u kojem smjeru treba ići.

Aurel Benović ozlijedio stopalo

Osječanin Aurel Benović, petoplasirani na preskoku na Olimpijskim igrama u Parizu, neće nastupiti na prvom turniru Platinaste lige jer je u utorak na treningu ozlijedio stopalo.

- Skakao je trostruki na parteru i pod krivim kutem doskočio. Oteklo mu je i poplavilo lijevo stopalo, pa smo išli brzo na rendgen u Vukovar kod dr. Jurkovića koji je operirao i Kovtuna prije OI, a u četvrtak ćemo vjerojatno i na magnetsku rezonancu. Kosti su, čini se, dobro, ali nema šanse da će za tri tjedna nastupiti na natjecanju - otkrio je Mađarević.

Linker
31. listopad 2024 08:27