U Poreč je na 8. izdanje Sport Festa stigao i jedan olimpijac iz Pariza. Osječanin Aurel Benović, sjajni gimnastičar koji je osvojio srca nacije odličnim nastupom u glavnom francuskom gradu. Primarno samim ulaskom u finale preskoka, a dosegnuti olimpijsko finale u bilo kojoj disciplini je... Vrhunski rezultat. Na kraju je osvojio peto mjesto, a do postolja, do brončane medalje samo pola desetinke. Do zlata pak tek nešto više od dvije desetinke.
Aurel je odlično je izveo oba svoja skoka. Za prvi, tzv. Dragulescu, dobio je visoku ocjenu, točno 15 bodova. Za drugi skok, premet naprijed pruženi salto s okretom za 90 stupnjeva, zaradio je 14.800. Prosječna ocjena iznosila je 14.900.
Pariz je definitivno smjestio Aurela Benovića na atlas velikih hrvatskih nada budućnosti. Dečko iz Osijeka je u Francuskoj pokazao da se može nositi s najvećim izazovima. Je li Pariz sada postao donekle čak i neko opterećenje u psihološkom smislu jer Aurel Benović više nije anonimac. Kako za hrvatsku sportsku javnost, tako i za stručne gimnastičke krugove, suparnike...
- Pa, zapravo i ne. Ne uopće. Otišao sam na te olimpijske igre bez opterećenja i ondje sam, na najvećoj sportskoj manifestaciji, najvećoj pozornici, sam sebi zapravo dokazao da se mogu itekako nositi s velikim pritiskom. Tako da ubuduće najviše ja sam od sebe nešto očekujem, a ne netko, itko sa strane - odlučno će Aurel Benović.
- Želim pokazati, dokazati i dalje, samom sebi, da mogu izdržati pritisak, nositi se sa svim poteškoćama i preprekama. Dakako, i biti rame uz rame sa svim najvećim gimnastičarima.
Hrvatska gimnastika doista bilježi zadnjih godina, čak bi naveli maestralne rezultate. U sportu koji je planetaran, koji je uostalom jedan od tri temeljna, uz atletiku i plivanje. Marijo Možnik još, pa Filip Ude, Robert Seligman, vi... To bi bio neki hrvatski vrh vrhova, ali onaj koji pripada planetarnoj eliti. Iz jedne površinom, pa i brojem stanovnika malene Hrvatske, to je veličanstveno. U čemu je "kvaka"?
- Teško mi je procijeniti generalno, ali kod mene osobno, neki moj glavni "alat" je psihologija. Budući da sam ja sam dosta "težak" i sam sebi sam najveći neprijatelj, na treninzima i natjecanjima. To sam znao već reći. Puno mi stoga pomaže moja psihologinja, baš prije Pariza. Ona mi je puno pomogla kako se nositi s pritiskom i kako bi mogao što bolje odraditi kvalifikacije.
Kako izgleda jedan dan Aurela Benovića?
- Na svakodnevnoj razini pokušavam pronaći neke nove strategije. Kako fizički, tako i u mentalnom treningu, a sve kako bi poboljšao svoju izvedbu i doveo bi na najvišu razinu. U biti, na tomu radim svaki dan. Posebno za najveća natjecanja kakva su svjetska i europska prvenstva, i dakako olimpijske igre. Zato jer su to natjecanja na kojima si više ne možeš priuštiti nikakvu pogrešku. Tamo pogreškama nema mjesta. To je ono što radim maksimalno, baš iz dana u dan.
Tko su glavni ljudi u stožeru Aurela Benovića, oni u koje se najviše uzdaš?
- Vladimir Madžarević je moj glavni trener. Pomoćni trener je Boris Čulin. S njima sam od svoje 4. godine, s njima provodim sve dane u dvorani. Oni su mi kao drugi roditelji. Pripremamo se tako da na svakom treningu, i kad padnem, i kad mi ne ide i kada se ne osjećam baš najbolje, uz njih pokušavam izvući maksimum iz svakog treninga. Tako izgleda moj svaki dan, i tako zadnjih 20-ak godina.
Prva sljedeća obveza slijedi u 2025. godini?
- Sljedeće godine me očekuju prvo 4 svjetska kupa, u njemačkom Cottbusu, zatim u Bakuu, pa Dohi i Varni u Bugarskoj. Nakon toga slijedi Europsko prvenstvo u Leipzigu, a krajem 2025. Svjetsko prvenstvo u Jakarti. Tako da ćemo sada brusiti svu formu baš za to zadnje natjecanje, ali ono je i najvažnije, za Svjetsko prvenstvo u Indoneziji. To je kruna sljedeće godine - naglasio je Aurel Benović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....