HRVATSKA - BRAZIL 26:25

DRAMA U PUSTINJI Hrvatska tek u završnici slomila žilave Brazilce i izborila četvrtfinale!

Piše: Predrag ŽukinaObjavljeno: 25. siječanj 2015. 12:56

Hrvatski rukometaši plasirali su se u četvrtfinale SP-a u Dohi , nastavili su uspješan niz i nisu dopustili gaf kakav im se na SP-ima zadnji puta dogodio davne 2001. U Francuskoj. A bili su blizu tome jer ne pamtimo kad su odigrali tako lošu utakmicu. Za prolaz među osam najboljih momčadi svijeta teškm su mukom pobijedili Brazil rezultatom 26-25. Jednako važno kao i ulazak u završnicu turnira je i to što su ovom pobjedom igrači Slavka Goluže osigurali mjesto u kvalifikacijama za Olimpijske igre u Rio de Janeiru.

Biti prvi u skupini, to su naši rukometaši ostvarili sa stopostotnim učinkom, sada su ostvarili drugi cilj osiguravanjem kvalifikacija za OI, sljedeće “prolazno vrijeme” je polufinale za koje će se boriti s pobjednikom ogleda Poljske i Švedske koji je na rasporedu u ponedjeljak.

Nažalost, nakon to su odlično otvorili utakmicu, naši su rukometaši zaredili tehničkim pogreškama i nepreciznim udarcima, koji nisu završavali ni u okviru vrata. Čak i Ivan Čupić, čovjek s najboljim postotkom šuta u grupnoj fazi natjecanja, promašio je sedmerac i još dva otvorena šuta što mu nije bilo svojstveno u Dohi. Kopljar i Bičanić su odlično otvorili utakmicu, no onda su i oni stali, Duvnjak je imao dva neprecizna dodavanja i Brazilci su držali priključak. Premda pravi “Liliputanci” u usporedbi s našim divovima Kopljarom, Gojunom i ostalima, Južnoamerikanci su u tom prvom dijelu bez problema promnalazili put do Alilovićeve mreže. I on je isto odlično krenuo, no onda također stao kao i cijela momčad te se na njegovu obranu moralo čekati desetak minuta. Nije da je nešto bio kriv jer je obrana bila porozna poput švicarskog sira. Umjesto da kapitaliziraju početnu prednost od dva pogotka, Goluži su igrači kao hipnotizirani promašivali ono što igrači njihova kalibra ni žmireći ne bi smjeli.

Nakon što je Horvat promašio još jedan sedmerac, a Peleov prezimenjak Nascimento obranio novi udarac Štrleku pa Horvatu te onda i drugi udarac sa sedam metara Čupiću, postalo je jasno da nešto definitivno nije u redu.

Naši su se na terenu doslovno prepirali s Golužom i među sobom, većina igrača kao da je ostala mislima u hotelu, kao da nisu ni došli u dvoranu. Četvrtim i petim pogotkom Silve Brzilci su otišli na plus dva (15-13) koje su “odnijeli u svlačionicu”.

Bez imalo pretjerivanja, bilo je to najgore poluvrijeme hrvatske reprezentacije u ovom stoljeću na velikim natjecanjima, bilo je to poluvrijeme kakva su naše djevojke igrale u prosincu na domaćem EP-u u Varaždinu. Da, nekadašnji olimpijski i svjetski prvaci igrali su kao curice.

Na sreću, igrači su u svlačionici shvatili da se tako ne može nastaviti, istrčali su furiozno u drugom dijelu i serijom 4-0 postavili stvari na svoje mjesto te je brazilski izbornik odmah prinuđen pozvati time-out. Moglo se tada reći da se lakše diše, no ipak to nije bio kraj muka niti su Brzilci dotučeni.

Opet su bez problema gurali u napadu loptu na crtu, ali su također “iz prizemlja” bez problema propucavali naš visoki blok pa su ponovno došli u prednost od 21-20. U napadu se nastavili redati promašaji, dojam je da Hrvati u nedjelju u Dohi nisu osvijestili da su igrali za mogućnost plasmana na OI, za hrvatski rukomet i za svoju čast.

Bila je to užasna predstava, pravo mučenje, jedini koji je pokušavao u napadu dobiti utakmicu bio je hrabri debitant na velikim natjecanjima Karačić. Čak je i zabio za 25-24, no baš u nesretnom trenutku kad mu je pogodak “izbrisao” Goluža “pravovremenim” time-outom. No, “Kara” je to odmah ispravio i zabio za 25-24.

Nećemo pogriješiti priznamo li da su nam u toj završnici, ali i u većem dijelu utakmice katarski suci pomogli da uz katastrofalnu igru prođemo hrabre Brazilce.

HRVATSKA - BRAZIL 26-25 (13-15)

DVORANA: Ali Bin Hamad Al Attiya Arena

HRVATSKA: Alilović, Ivić; Vori 2, Horvat 1 (1), Duvnjak 4, Čupić 3, Bičanić 2, Gojun 1, Štrlek 4, Kopljar 5, Musa, Brozović 1, Stepančić, Karačić 3, Ninčević, Slišković.

BRAZIL: Almeida, Luis Ricardo Nascimento; Pozzer 3, Patrianova 2, Hubner, Chiuffa 2 (1), Ribeiro 3, Pacheco 2 (1), De Toledo 1, Gama 3, Cardoso 1, H.Teixeira, Joao Silva 5, Candido, Petrus 3, V.Teixeira

SEDMERCI: Hrvatska 1/5, Brazil 2/4.

ISKLJUČENJA: Hrvatska 2 minute, Brazil 6 minuta

KRAJ UTAKMICE

59. minuta - Duvnjak je zabio za Hrvatsku i riješio pitanje pobjednika

55. minuta - Karačić pod prekršajem zabija za Hrvatsku

55. minuta - Chiuffa je gurnuo na crtu za Pozzera koji zabija za novo izjednačenje

54. minuta - Brazilci zabijaju za novo izjednačenje, ali Karačić zabija svoj drugi pogodak odmah u idućem napadu Kauboja

53. minuta - Ivić brani sedmerac Chiuffi, a odmah u idućem napadu Kopljar nakon solo akcije zabija za vodstvo Hrvatske

51. minutu - Igor Karačić zabija svoj prvi pogodak na utakmici

49. minuta - Gama je strijelac za Brazil

48. minuta - Kopljar zabija za novo izjednačenje

45. minuta - Cardoso zabija za Brazil

44. minuta - Pacheco zabija za vodstvo Brazila, ali odmah u idućem napadu Duvnjak vraća stvari na početak

43. minuta - Gama zabija za izjednačenje

41. minuta - Pozzer zabija s crte za Brazil

40. minuta - Igor Vori zabija svoj drugi pogodak na utakmici za Hrvatsku

39. minuta - Ribeiro zabija i dovodi Brazil na samo -1

38. minuta- Patrianova zabija prvi pogodak za Brazil u nastavku

37. minuta - Čupić zabija za +3 Hrvatske, Brazilce bez odgovora u nastavku

34.minuta - Štrlek zabija novi pogodak nakon brze kontre Hrvatske

33. minuta - Hrvatska je vodstvu, Štrlek je strijelac

32. minuta - Gojun zabija s crte za izjednačenje

31.minuta - Duvnjak pogađa mrežu za prvi pogodak Hrvatske u nastavku

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

30. minuta - Brazil zabija s igračem manje

29. minuta - Čupić zabija s krila i smanjuje zaostatak Hrvatske

29. minuta - Silva zabija za +2 Brazila

28. minuta - Nakon Čupića i Horvata i Manuel Štrlek je promašio sedmerac, to je ukupno 4. neiskorišteni sedmerac za Kauboje

26. minuta - Silva dovodi Brazilce po prvi puta u vodstvo

25. minuta - Patrianova zabija za Brazil

24. minuta - Čupić leti i zabija s krila za novo vodsvo Kauboja

23. minuta - Chiuffa ne dopušta Hrvatsko da napravi osjetniju razliku

22. minuta - Brozović je precizan s crte i svojim prvim pogotkom na utakmici dovodi Hrvatsku u vodstvo

21. minuta - Chiuffa zabija za izjednačenje

18. minuta - Horvat zabija iz sedmerca za novo vodstvo Hrvatske

16. minuta - Vori s crte zabija za izjednačenje

15. minuta - Brazil s igračem manje postiže dva brza pogotka i dovodi Brazil u vodstvo

14. minuta - Toledo zabija za Brazil koji trenutačno igra s igračem više

13. minuta - Štrlek zabija s krila i diže na +2

9.minuta - Duvnjak je zabio svoj prvi pogodak na utakmici, a nakon njega odmah u idućem napadu zabija Silva za Brazil

8. minuta - Pozzer zabija za Brazil

8. minuta - Kopljar je strijelac za Hrvatsku, to je njegov treći pogodak na utakmici

7. minuta - Gama smanjuje zaostatak Brazilaca

6. minuta - Štrlek zabija nakon brze kontre

5. minuta - Pacheco zabija iz sedmerca, a nakon njega i Cardoso

5. minuta - Kopljar postiže novi pogodak za Hrvatsku

4.minuta - Bičanić zabija svoj drugi pogodak na utakmici

3. minuta - Silva zabija prvi pogodak za Brazil

2. minuta - Bičanić nakon brzre kontre diže na +2

1.minuta - Kopljar zabija vodeći pogodak za Hrvatsku

1. minuta - Utakmica je počela!

22. rujan 2024 21:13