Getty
PROVUKLI SE PROTIV GRČKE

DRAMA U KAZANJU Hrvatska nakon penala izborila finale SP-a i veliki derbi protiv Srbije

Piše: Predrag ŽukinaObjavljeno: 06. kolovoz 2015. 11:20

Hrvatska vaterpolska reprezentacija plasirala se u finale Svjetskog prvenstva u Kazanju. Nakon što su na tri zadnja izdanja SP-a u Rimu 2009., Šangaju 2011. i Barceloni 2013. gubili u polufinalima i nakon toga osvajali brončana odličja, pobjedom nad Grčkom nakon peteraca 15-13 (3-1, 2-3, 3-2, 2-4) doveli su se u priliku da ponove Melbourne 2007. kada su pod vodstvom Ratka Rudića osvojili zlatno odličje. U subotu u 21.00 borit će se za novo najsjajjnije odličje. Sukno, Muslim, Joković, Petković i Šetka bili su uspješni s linije pet metara, Josip Pavić je obranio jedan udarac za veliko slavlje.

Početak ogleda nije mogao biti bolji, nakon kratkog ispitivanja snaga i po dva napada bez pogodakana obje strane, Lončar i Sukno zabili su pogotke za ulazak u utakmicu u kojoj su hrvatski vaterpolisti vodili cijelo vrijeme po dva i tri pogotka razlike.

Nakon samo dvije minute u drugoj četvrtini naši su vaterpolisti odigrali dotad najbolju akciju na utakmici. Sukno je zavarao suparnik i na centar spustio loptu Obradoviću koji je leđima okrenut golu šraubom “probio” grčkog vratara Flegkasa. Velikih plus tri, (4-1), nimalo nije pokolebalo suparnike “barakuda” jer su pogocima Vlachopoulousa, Mourikisa i drugim golom Fountoulisa s plusom zaključili drugu četvrtinu. Muslim je prije toga iz pozicije s igračem više drugi puta povisio na plus tri (5-2).

Iako su imali zadnji napad za novo povećanje vodstva prije odlaska na “veliki odmor”, igrači Ivice Tucka zapucali su još jednog igrača više. I u trećoj dionici nastavila se “mrtva trka”, Grci su držali priključak ne dopustivši našima da se odvoje te su imali i dva napada za izjednačenje, no obrana s igračem manje funkcionirala je besprijekorno. Kad se već mislilo da će se u zadnjih osam minuta ući s jednim razlike, sijevnula je ljevica Mare Jokovića i lopta je probila Flegkasa za velikih 8-6.

U zadnjoj je dionici ponovno najprije nisu iskorištena tri igrača više, ali je Sukno bio pribran za novo vodstvo od dva razlike koje je Mylonakis još jednom poništio za približavanje na jedan razlike poslije čega je Kolomvos donio Grcima prvo izjednačenje na utakmici (10-10). Nažalost, puni napad koji su imali naši igrači nisu iskoristili, nisu niti uputili udarac. Srećom, bili su prisebni u lutriji peteraca...

Srbija bolja od Italije

Hrvatski vaterpolisti u finalu Svjetskog prvenstva u Kazanu igrat će protiv Srbije u subotu od 21 sat. Hrvatska je u polufinalu nakon boljeg izvođenja peteraca svladala Grčku sa 15-13 (3-1, 2-3, 3-2, 2-4; 5-3), dok je Srbija uvjerljivo sa 10-6 (4-0, 4-2, 1-2, 1-2) bila bolja od Italije.

Po dva gola za Hrvatsku tijekom utakmice postigli su Lončar, Muslim, Sukno i Obradović, a po jednoga su dodali Joković i Bukić. Za Grčku je trostruki strijelac bio Vlachopoulos, a Fountoulis je dodao dva.

Ulaskom u finale SP-a Hrvatska je ujedno osigurala i plasman na Olimpijske igre koje će se sljedeće godine održati u Rio de Janeiru gdje će braniti zlato osvojeno prije tri godine u Londonu. Srbija je plasman na OI osigurala još u lipnju trijumfom u Svjetskoj ligi, pa će tako Grčka i Italija u subotu (19.30 sati) u međusobnom ogledu odlučivati ne samo o osvajaču brončanog odličja, već i o tome koja će od te dvije reprezentacije već na ovom SP osigurati Rio.

Srbija - Italija 10-6

HRVATSKA - GRČKA 15-13 (3-1, 2-3, 3-2, 2-4; 5-3)

HRVATSKA: Pavić, Burić, Petković, Lončar 2, Joković 1, Bukić 1, Muslim 2, Bušlje, Sukno 2, Paškvalin, Šetka, Obradović 2, Bijač

GRČKA: Flegkas, Mylonakis 1, Dervisis, Genidounias, Fountoulis 2 (1), Pontiekas, Afroudakis 1, Delakas, Mourikis 1, Kolomvos 1, Gounas, Vlachopoulos 3, Galanopoulos

SUCI: Alexandrescu (Rumunjska), Flahive (Australija)

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 4/13, Grčka 6/11

PETERCI: Hrvatska -, Grčka 1/1

11-10 Sukno, 11-11 Afroudakis, 12-11 Muslim, Fountoulis - Pavić obranio, 13-1 Joković, 13-12 Mylonakis, 14-12 Petković, 14-13 Vlachopoulos, 15-13 Šetka

HRVATSKA - GRČKA 10:10

PETERCI

HRVATSKA: 0, 0, 0, 0, 0

GRČKA: 0, X, 0, 0

Putnika u finale SP-a odlučit će peterci

KRAJ UTAKMICE

8. minuta - Grci su zabili za izjednačenje

7. minuta - Mylonakis zabija za Grčku

6. minuta - Sukno je opalio bombu i zabio za Hrvatsku s igračem više

5. minuta - Vlachopoulos zabija za -1 Grčke

2. minuta - Obradović diže na novih +2

2. minuta - Gounas zabija prvi pogodak u posljednjoj četvrtini za Grčku

TREĆA ČETVRTINA

8. minuta - Joković pet sekundi prije kraja treće četvrtine, Joković zabija za +2

6. minuta - Igra se pogodak za pogodak, Afroudakis iz daljine zabija u donji lijevi kut

5. minuta - Muslim s krila zakucava ispod ruke za novih +2 Hrvatske

2. minuta - Lončar je osato sam na centru i lagano zabio za +2

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

DRUGA ČETVRTINA

7. minuta - Grčka preko Fountoulisa dolazi na samo -1

5. minuta - Mourikis je primio loptu na i zabio nakon šuta iz okreta

4. minuta - Mulsim vraća na +3

4. minuta - Vlachopoulos je pucao iz daljine, a lopta se potom odbila od Sukna u mrežu, sreća za Grčku

2. minuta - Sukno je dao izvrnu loptu za Obradovića koji puca iz okreta i diže na +3

PRVA ČETVRTINA

8. minuta - Bukić iskosa s desne strane zabija ispod ruke za povećanje vodstva

7. minuta - Grci iz peterca preko Fountoulisa zabijaju svoj prvi pogodak

6. minuta - Sukno pogađa iz daljine za povećanje vodstva

5. minuta - Grčka je imala igrača više, ali Pavić lakoćom brani udarac iskosa

3. minuta - Lončar dovodi Hrvatsku u vodstvo

3. minuta - Nakon promašenog napada Grčke, Bušlje je imao priliku na drugoj strani, ali lopta je odsjela na gredi

1. minuta - Prvi napad imala je Hrvatska, a nakon udarca Sukna, lopta se odbila do naših vaterpolista tako da smo imali još jedan napad, ali ponovno bez gola

21. rujan 2024 23:01