Postoji nekoliko sportova u kojima je Hrvatska u samom svjetskom vrhu, a za kickboxing možemo reći kako je Hrvatska prava sportska velesila. Nema velikog natjecanja s kojeg se Hrvati ne vraćaju s mnoštvom medalja, a tako je bilo i ne nedavno završenom Europskom prvenstvu održanom u Ateni odakle se Hrvatska vratila s čak 24 medalje. Tim povodom smo o našem Sportcastu ugostili tajnika Hrvatskog kickboxing saveza Tomislava Novosela.
- Mogu reći da je ovo bilo očekivano. Dapače, neću biti skroman pa ću reći da smo očekivali i bolje i više, ali ovaj put se pokazalo da je ovo stanje hrvatske kickboxing reprezentacije. Naša reprezentacija je proteklih godina uvijek bila među deset najboljih reprezentacija bilo na europskim, bilo na svjetskim prvenstvima. Prošle godine na SP-u u Portugalu smo, primjerice, imali devet zlatnih medalja - rekao je Novosel koji je objasnio i strukturu ovog sporta:
- Kickboxing ima sedam disciplina od čega su četiri na tatamiju i tri u ringu. Sve je zamišljeno da mladi čovjek, koji se želi baviti borilačkim sportom, kreće s tatamija na kojem se odvijaju tehničke discipline - point fighting, light contact, kick light i forms - bez puno kontakata te dođe do ringa gdje imamo discipline full contact, low kick i K1 koja je najprepoznatljivija grana kickboxinga.
Ovaj sport svakako ima veliku popularnost u Hrvatskoj u kojoj trenutačno funkcionira čak 104 kluba. Za popularizaciju istog Novosel ističe jedno ime:
- Mirko Filipović je toliko popularizirao ovaj sport i ja mogu nabrojati 20-ak dečki koji su krenuli trenirati ovaj sport zbog njega, odnosno jer su gledali njegove borbe. Njemu svakako trebamo zahvaliti što je popularizirao naš sport i zbog čega je Kickboxing i narastao.
Kickboxing je popularan, ali uvijek postoji zabrinutost roditelja da šalju djecu u ovaj sport zbog ozljeda i udaraca.
- Što se ozljeda tiče, ovaj sport je manje opasan od, recimo, skijanja i rukometa. Što se tiče udaraca, u trenažnom procesu tijelo se nauči primati udarce i braniti se od njih pa tijelo očvrsne. Borilački sportovi su generalno dobri za fizički razvoj djece, a tu je i samopouzdanje te disciplina kojima se djeca nauče na treninzima - ističe Novosel.
Osim amaterskog kickboxinga tu je i profesionalni, a najpoznatiji su oni koji se odvijaju u organizaciji Glory. Novosel radi i kao sudac u Glory mečevima, a novinar Sportskih novosti Davorin Olivari pomogao nam je u nabrajanju onih boraca koji su već u toj organizaciji ili koji bi uskoro mogli ući u nju.
- Andrej Kedveš je po meni najbolji hrvatski borac u ovom trenutku i on je u Gloryju, Antonio Plazibat je u samom vrhu svjetskog kickboxinga, borio se i Antonio Krajinović, a tu su i novi dečki koji su potpisali ugovore poput Ivan Bertića ili Vite Košara. Oni su u amaterskom sportu došli na vrh i sada se okreću profesionalnim borbama. Posljednja dvojica i Kedveš su budućnost hrvatskog Kickboxinga za koje će se čuti i na svjetskoj razini - rekao je Olivari.
Svjetsku razinu bi mogli dosegnuti mnogi kickboxeri kada bi ovaj sport postao olimpijski. O tome se priča, a jasno je i kako bi se sve organiziralo.
- Na Olimpijskim igrama bi išle samo dvije discipline - point fightingom na tatamiju i K1 kao ringovnom disciplinom. Bili smo u konkurenciji da budemo pokazni sport u Los Angelesu, ali ponovo ćemo participirati da budemo pokazni sport 2032. i nadam se da ćemo taj put proći pa bi onda i Hrvatska mogla dobiti nove olimpijske medalje - istaknuo je tajnik HBS-a Tomislav Novosel.
Pogledajte cijeli Sportcast sa svim detaljima o kickboxingu, zaradi u ovom sportu, prednostima bavljenja istim i mnogim drugim temama:
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....