Imane Khelif

 MOHD RASFAN Afp
STIGLO PRIOPĆENJE

Ne stišavaju se reakcije na Alžirku, iz MOO-a poslali jasnu poruku: ‘Tužni smo zbog tog zlostavljanja‘

Nakon kontroverznog meča koji se odvio u četvrtak popodne oglasio se MOO
Piše: Patrik JazbecObjavljeno: 02. kolovoz 2024. 13:07

Olimpijske igre u Parizu obilježio je veliki boksački skandal! Alžirka Imane Khelif pobijedila je Talijanku Angleu Carini nakon 46 sekundi u ringu nakon što joj je zadala dva udarca u lice i protivnicu natjerala da prekine meč.

Meč je izazvao brojne kontroverze jer je ranije utvrđeno da Khelif ima XY kromosome što upućuje da je riječ o biološkom muškarcu. Zbog toga joj je ranije boksačka organizacija IBA zabranila nastupe. Međunarodni olimpijski odbor ipak je Alžirki dala da nastupa i ona je lakoćom pobijedila Talijanku u kategoriji do 66 kilograma.

Talijanska olimpijka je već nakon 46 sekundi pala na koljena, bacila zaštitnu kacigu, počela plakati i na sav glas vikati:

- Ovo nije fer, ovo nije fer!

Nakon kontroverznog meča koji se odvio u četvrtak popodne oglasio se MOO. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

"Svaka osoba se ima pravo baviti sportom bez diskriminacije. Svi sportaši koji sudjeluju na boksačkom turniru Olimpijskih igara u Parizu 2024 poštuju pravila o moralnosti i ulasku u natjecanje, kao i sve važeće medicinske propise koje je utvrdila "Boxing Unit Paris 2024" (PBU). Kao i na prošlim Olimpijskim igrama u boksu, spol i starost zasnovani su na njihovoj putovnici.

image

Kellie Anne Harrington i Imane Khelif

LUIS ROBAYO Afp

Ova pravila su se primjenjivala i tokom perioda kvalifikacija, uključujući boksačke turnire na Europskim igrama 2023, Azijskim igrama, Panameričkim igrama i Pacifičkim igrama, kvalifikacijskom turniru Dakaru (Senegal) 2023. godine, kao i dva svjetska kvalificirana turnira održana u Busto Arsiziju (Italija) i Bangkoku (Tajland) 2024.godine, koji su uključivali ukupno 1471 različitog boksača iz 172 Nacionalna olimpijska odbora (NOC), Skupinu boksača izbjeglica i pojedinačne neutralne sportaše, i obuhvatili više od 2000 kvalificiranih borbi.

PBU je koristila pravila iz boksa na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. kao osnovu za razvoj svojih propisa za Pariz 2024. Ovo je učinjeno kako bi se smanjio utjecaj na pripreme sportaša i garantirala dosljednost između Olimpijskih igara. Ta pravila iz Tokija 2020. bila su zasnovana na pravilima nakon Ria 2016, koja su bila na snazi prije suspenzije Međunarodne boksačke federacije od strane MOO-a 2019.godine i naknadnog povlačenja njenog priznanja 2023.godine. Vidjeli smo u izvještajima nepotpune informacije o dvije ženske sportašice koje se natječu na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. Ove dvije sportašice su se natjecale u međunarodnim boksačkim natjecanjima godinama u ženskoj kategoriji, uključujući OI Tokio 2020, Svjetsko Prvenstvo Međunarodne boksačke federacije (IBA) i turnire koje je odobrila IBA.

Ove dvije sportašice bile su žrtve iznenadne odluke IBA-a. Na kraju Svjetskog prvenstva IBA 2023, iznenada su diskvalificirane bez ikakvog odgovarajućeg postupka. Prema izvještaju IBA-a dostupnih na njihovoj web stranici, ovu odluku je prvobitno donio samo generalni tajnik i izvršni direktor IBA. IBA odbor je tek kasnije odobrio ovu odluku i potom zatražio da se uspostavi procedura za slične slučajeve u budućnosti i da se takvi slučajevi nađu u IBA pravilnicima. Izvještaji također navode da bi IBA trebala da uspostavi jasnu proceduru za testiranje spola.

Trenutna agresivnost prema ovim sportašicama zasniva se potpuno na ovoj proizvoljnoj odluci, koja je donijeta bez odgovarajuće procedure - naročito s obzirom na to da su ove sportašice godinama bile prisutne na natjecanjima najvišeg nivoa. Ovakav pristup je suprotan dobrom upravljanju. Pravila o korektnosti ne bi trebala da se mijenjaju tijekom natjecanja, a bilo kakve promjene pravila treba da slijede odgovarajuće procese i da budu zasnovane na znanstvenim dokazima.

image

Imane Khelif i Angela Carini

MOHD RASFAN Afp

Međunarodni olimpijski odbor je posvećen zaštiti ljudski prava svih sportaša koji sudjeluju na Olimpijskim igrama u skladu s Olimpijskom poveljom, Etičkim kodeksom MOO-a i Strateškim okvirom MOO-a za ljudska prava. MOO je tužan zbog zlostavljanja koje ove dvije sportašice trenutno trpe. Priznanje IBA povukao je MOO 2023.godine nakon njene suspenzije 2019.godine. Povlačenje priznanja potvrdio je Sportski arbitražni sud (CAS). MOO je jasno stavio do znanja da mu je potrebno da nacionalni boksački savez postignu dogovor oko nove međunarodne federacije kako bi boks bio uključen u sportski program OI u Los Angelesu 2028.", navodi se u priopćenju.

Linker
10. listopad 2024 02:35