Boks, jedan od najstarijih olimpijskih, ali i sportova uopće, godinama već tresu afere i skandali. Na svjetskoj razini. Nedostatna razvidnost u djelovanju i organizacijskoj strukturi, silna sumnjičavost u čestitost suđenja zbog čega su primjerice svi suci s olimpijskog turnira u Riju 2016. suspendirani koji tjedan kasnije, onda sve do raskola uvjetovanog dolaskom Rusa Umara Kremljeva na čelno mjesto IBA (Međunarodnog boksačkog saveza) i sumnji u poštene izbore. Zbog toga je uostalom još u lipnju 2019. IBA suspendirana od Međunarodnog olimpijskog odbora. Stoga je uostalom MOO vodio olimpijske boksačke turnire u Tokiju 2021. i Parizu ove godine.
Trenutno izvan programa za LA
S ruskom agresijom na Ukrajinu, stanje je samo dodatno zaoštreno te je dobilo i političku konotaciju. Umar Kremljev je naime jedan od bližih suradnika i prijatelja Vladimira Putina, te se IBA oglušila od naloga MOO i cijelog sportskog svijeta koji je zabranio do daljnjeg nastup sportašima/sportašicama iz Rusije i Bjelorusije na međunarodnim natjecanjima pod njihovim nacionalnim simbolima (grb, zastava, himna), ali i pod imenom tih država. Boks je jedini sport koji takvo što dopušta. Tome tako može biti i zahvaljujući i silnom Kremljevljevom bogatstvu, silnoj količini novca koje je “trpao” u džepove boksača i boksačica, u konačnici pogodovao i nacionalnim boksačkim savezima.
U Parizu na Igrama je boks bio i dodatno opterećen jednim od zapravo najvećih skandala, odnosno aferom kojom su se na ovaj ili onaj način bavili svi svjetski mediji. Riječ je o Alžirki Imane Khelif (na kraju je osvojila zlato). Dotična je primjerice suspendirana od IBA jer se nije željela podvrgnuti u nekoliko navrata provjeri rodnog statusa, dok za MOO tu nije bilo nikakvog spora.
Sve to skupa je boks učinila sportom slučajem, ali i ponovo otvorila sumnju u zadržavanje boksa u krugu obitelji olimpijskih sportova. U konačnici, ovog trenutka boks i nije olimpijski sport, odnosno nije u programu OI u Los Angelesu 2028. Međutim, za očekivati su dvije stvari. Vrlo skoro. Konačno razrješenje spora, samim time i zadržavanje olimpijskog statusa.
Naime, Međunarodni olimpijski odbor je zadao konačan udarac Kremljevu. Iz Laussane su uputili vrlo jasan dopis svim nacionalnim boksačkim savezima i olimpijskim odborima. U nalogu stoji, pojednostavljeno, da boksački svijet mora oformiti novu, legitimnu međunarodnu organizaciju s kojom će MOO surađivati. U suprotnom, boks se definitivno briše s popisa olimpijskih sportova. Svaki nacionalni boksački savez koji bi se oglušio odnosno ostao vjeran IBA istog bi bio isključen s popisa olimpijskih sportova u nacionalnom olimpijskom odboru. Za Hrvatski boksački savez bi takva opcija - ostanak blizu Kremljevljevih skuta - bila ravna “kliničkoj smrti”.
- Mi smo već u travnju, odnosno prije Pariza ne samo izviješteni o tome, već smo ušli u razgovore i s World Boxingom (drugom međunarodnom boksačkom organizacijom) i Hrvatskim olimpijskim odborom - veli Bono Bošnjak, predsjednik naše nacionalne boksačke organizacije.
- Mi ćemo uskoro, nakon ljetnih odmora, poslušati ono što veli i naš olimpijski odbor, kao i MOO. Mi poštujemo naše institucije, kako nam nalaže naše Ministarstvo turizma i sporta. To nije upitno. Ova priča oko IBA će se raspasti. Mnogi nacionalni savezi iz ovog dijela Europe, razgovarao sam s njihovim čelnicima, će jasno isto to učiniti. Udaljiti se od IBA i ući u World Boxing.
Trenutno 42 države u WB
Inače, World Boxing je utemeljen prošle godine, vodi ga Nizozemac Boris van der Horst, te je u stalnom sučeljavanju s IBA odnosno Umarom Kremljevom. Trenutačno su u članstvu World Boxinga 42 države, od toga 12 iz Europe: Engleska, Češka, Danska, Finska, Njemačka, Island, Italija, Nizozemska, Norveška, Škotska, Švedska i Wales. U biti, europskih država je i manje jer zasebne saveze imaju Englezi, Škoti i Velšani koji su zajedno dio jedne države, Velike Britanije. Uskoro bi se to moglo iz temelja promijeniti, te se pridružiti i izvaneuropskim članicama poput SAD, Kanade, Australije, Koreje, Novog Zelanda, Brazila, Argentine...
- Cilj našeg Saveza i svih u boksu je da naš sport opstane na olimpijskim igrama. Najtragičnije bi bilo u cijeloj priči da boks izgubi olimpijski status, ali to se neće dogoditi jer će do kraja godine mnoštvo saveza prijeći u World Boxing. To je jedina organizacija koju će priznati MOO. Mislim, ima tu svega u pozadini. Od politike do rata u Ukrajini, ali nama je zadatak sačuvati boks kao olimpijski sport - veli Bono Bošnjak, predsjednik Hrvatskog boksačkog saveza.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....