Prije malo više od tjedan dana dobili smo novu boksačku profesionalku. Pretprošle subote je u Beču u profi-ring prvi put kročila i trijumfalno zakoračila, Zagrepčanka Sara Beram. Jednoglasnom odlukom sudaca slavila je nad Litavkom Anom Starovoitovom. Neki su možda tek tada čuli za ovu sjajnu sportašicu zanimljivog puta, iako je Sara (29) primjerice prije dvije godine osvojila broncu na EP u Budvi, a višestruka je prvakinja države. Sara Beram je u boksu 12 godina, što će reći da je relativno kasno “uronila” u svijet plemenite vještine.
- Devet godina sam bila u baletu. Počela sam kad sam imala 4 godine. Majka mi je bila plesačica i u tom me duhu praktički odgajala. Upisala sam i osnovnu baletnu školu na Kaptolu, koja je inače jedna od najjačih baletnih škola u Europi. Baletna škola je u okviru glazbene, pa sam i svirala glasovir.
Raznovrsna sportašica
Otkrila nam je Sara i prvi djevojački san.
- Htjela sam biti primabalerina, upisati Srednju baletnu školu, no nisam prošla na audiciji koja je stvarno rigorozna. Zato sam upisala Srednju medicinsku školu i usput sam upisala i Školu suvremenog plesa Ane Maletić. To nije baš nimalo slično baletu, završila sam 2. razred, ali nije mi se to svidjelo i otišla sam. Onda sam se iskušala u atletici, sprint na 60 i 100 metara, pa dvije godine plivanja, da bi došla do kickboxinga. Nakon kickboxinga sam došla u boks jer sam tada upoznala kasnijeg, sad već bivšeg muža koji je trenirao boks. Zaljubila sam se u njega i u boks, i eto, 12 godinama sam u tom sportu.
Možda se nekima na prvi pogled/čitanje to ne čini srodnim, ali ples i boks imaju itekakvu poveznicu. Slavni Muhammad Ali se za karijere malo čak i bavio plesom jer u boksu je vrlo bitan... rad nogu.
- Ne samo to. Kroz balet, kroz ples se radi na koordinaciji svih pokreta, pa ste brži, efikasniji. Lakše spajate ruke i noge. Meni je ta brzina iz plesa ostala, plus još i iz atletike u kojoj sam kao kadetkinja čak osvojila nekoliko medalja. Sve jedna zaokružena priča; ples, balet, brzina, eksplozivnost, koordinacija. Ja jesam kasno počela s boksom, ali upravo zbog tih preduvjeta od baletne škole, škole trčanja, atletike, ja sam idemo reći prepoznata u svijetu da imam jedan od najbržih radova nogu. Stvarno jest tako. Nije samo brzina bitna, već i ritam.
Najveći uspjeh Sare Beram smo naveli, bronca 2022. s EP u Crnoj Gori, iako ni u kojem slučaju nije jedini...
- Ja sam vam stvarno oduvijek radila jako dobre rezultate, samo što to nije baš uvijek bilo jako dobro popraćeno. Niti od boksačkog saveza, pa ni od medija, HOO. Prije bronce u Budvi koja jest najveći uspjeh jer je to seniorska medalja, bila sam i brončana na Prvenstvu EU u Italiji 2017. U Srbiji se recimo boksa Kup nacija, jedan od najjačih turnira u Europi, te sam ondje bila dvaput brončana, jednom srebrna, da bi u petom nastupu došla i do zlata - veli Sara.
Trenira kadete
Znali smo u nekoliko navrata pričati s Nikolinom Ćaćić, našom prvom olimpijskom boksačicom (Tokio 2021.) koja je istaknula da je jedan od najvećih problema ženskog boksa u nas manjak sparing-partnerica. Imate li i vi tako mišljenje?
- Teško je, ali mislim da je najveći problem u nedostatku kvalitetnih trenera. Ne može se dogoditi da na državnom prvenstvu, meni u kategoriji bude 7-8 boksačica koje ja skoro pa... izudaram. Ako trener pošalje svoju boksačicu da sa mnom odboksa sve tri runde, a ona nije spremna, ima jako malo mečeva iza sebe ili joj je to prvi, a ja ih imam 115... Ne nanosi se tako čisto fizička šteta, koliko psihološka. Ta cura nakon takvog meča veli “gle, pa nije ovo za mene”. Iako bi možda ostala jer ima talent, ali nema borbi, nema iskustva. Bitno je prvo naučiti tehniku, pa tehniku kroz taktiku i naravno što manje udaraca primiti. Ima cura po dvoranama, treniraju, ali krivo je ako curu koja trenira 6 mjeseci pošaljete na mene koja sam u boksu 12 godina. Što se sparinga tiče, povezala sam se dobro s BK Thor iz Bartolovca (nedaleko od Varaždina) koji imaju jak i dobar rad u ženskom boksu. No, i moj klub (BK Petar Zrinski) mi puno pomaže i dovode sparing-partnerice moje ili razine više čak u Zagreb.
Sara Beram i sama trenira kadete u BK Petar Zrinski u zagrebačkom Črnomercu, ali i kadete Hrvatske vojske, djelatne vojne osobe na Hrvatskom vojnom učilištu Franjo Tuđman. To je vjerojatno i poveznica s njezinim trenerom Damirom Stručić, brigadirom HV. Drugi joj je trener, Pero Tadić, bivši hrvatski izbornik. Početkom ove godine Sara Beram se borila i za nastup na OI u Parizu. Na svjetskim kvalifikacijama u Bangkoku došla je do četvrtfinala, suparnica joj je bila Vijetnamka od koje je izgubila. Medijski su tada u nas pisali da je Sara “pokradena”. Oduševio nas je odgovor prave sportašice.
- Iskreno, ja nisam bila baš potpuno “svoja” za taj meč. Mogao je on na jednu i drugu stranu. Podijeljenom odlukom je pripao Vijetnamki. I to je to.
Osobno, ja želim ići tamo gdje je HOO i MOO, tamo gdje će boks biti na olimpijskim igrama
Prva liga od odgovora. Kao što je prva liga bila i borba i trijumf nad Litavkom koju je između ostalog uspjela i rušiti lijevim krošeom u 3. rundi. Početak dobre priče u profi boksu, iako još se uvijek sniva olimpijski san.
- U ovom trenutku ni ne znam kada ću opet u ring jer u boksu imamo dosta tešku situaciju, što je znano zbog podvojenosti između IBA-e koja je pod suspenzijom MOO-a i World Boxinga. Osobno, ja želim ići tamo gdje je HOO i MOO, tamo gdje će boks biti na olimpijskim igrama. Meni je najbitniji olimpijski pokret - naglasila je Sara Beram.
Pobijedila je Imane Khelif
Imane Khelif. Alžirska boksačica, zlatna na OI u Parizu do 66 kg i jedna od najvećih priča, kontroverznih istina, tih Igara. Mnogu su iznijeli svoja mišljenja, zanima nas stav jedne boksačice, sportašice.
- Ljetos me dosta i novinara to pitalo, te sam izbjegavala dati odgovor. Mislim da tu ima i dosta politike itd. Ja sam ju jednom pobijedila inače, ali zato što se ona nije pojavila na vaganju. Iskreno, ne znam što bi vam rekla. Po meni, kad se već dignula tolika “frka” oko nje, neka obavi testiranje, dokaže da je žensko i gotovo. Evo, ja bih to napravila, ali više i dalje na ovu temu ne bih jer vas odmah optuže da se svrstavate na nečiju stranu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....