RESTRICTIONS / EMBARGO - ONLINE CLIENTS MAY USE UP TO SIX IMAGES DURING EACH MATCH WITHOUT THE AUTHORISATION OF THE DFL. NO MOBILE USE DURING THE MATCH AND FOR A FURTHER TWO HOURS AFTERWARDS IS PERMITTED WITHOUT THE AUTHORISATION OF THE DFL.Frankfurt's Greek defender Georgios Tzavellas (R) and Mainz' Marcel Risse vie for the ball during the German first division Bundesliga football match Eintracht Frankfurt vs 1. FSV Mainz 05 at the Commerzbank-Arena in Frankfurt, central Germany, on December 4, 2010. AFP PHOTO/ DANIEL ROLAND
BUNDESLIGA

Schalke sredio Bayern na Veltins Areni, Mandži 90 minuta u remiju Wolfsburga

Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 04. prosinac 2010. 19:20

Odigrano je još pet utakmica 15. kola nogometne Bundeslige. Bilo je puno crvenih kartona i dosuđenih penala. Dva su promašena u dvoboju Wolfsburga i Werdera (0-0).

Sraz ove sezone razočaravajuće loših suparnika na Volkswagen Areni promašajima s bijele točke obilježili su kapetani. U 75. minuti domaći golman Benaglio obranio je 11-erac Torstenu Fringsu, nakon čega se lopta odbila u gredu, pa natrag u teren.

Samo dvije minute kasnije, najstrožu je kaznu na drugom kraju igrališta izborio hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić, kojeg je u skoku austrijski stoper gostiju Prödl udario laktom u glavu. Sudac Deniz Aytekin Austrijancu je pokazao i žuti karton.

Na žalost trenera Stevea McClarena, kapetan u redovima domaćih, bosanski napadač Edin Džeko, pucao je preko gola.

Prije toga Džeko nije dao pucati Brazilcu Diegu, koji je neuspješno pokušao preuzeti odgovornost. U 88., pak, minuti engleski trener Wolfsburžana zamijenio Džeku, a ovaj je bijesno i ignorirajući ga protrčao pored njega u tunel prema svlačionici.

Mario Mandžukić drugi je put ove sezone odigrao utakmicu od početka do kraja.

Stuttgart je kao domaćin remizirao s Hoffenheimom 1-1. Gosti su poveli preko Sejada Salihovića, koji je u 11. minuti zabio desnom nogom nakon povratne lopte Becka s desne strane. Bosanskom je veznjaku to bio već peti ovosezonski prvenstveni pogodak.

U 34. je minuti na 1-1 izjednačio Austrijanac Martin Harnik nakon sjajnog prodora i asistencije Cacaua.

Gosti su od 41. minute, kada im je isključen ganski branič Vorsah, igrali s igračem manje, ali domaći to do kraja nisu znali iskoristiti.

Potencijalni hrvatski reprezentativac u redovima Hoffenheima, 20-godišnji Boris Vukčević, odigrao je cijelu utakmicu. Ibišević je odigrao prvo poluvrijeme, a Salihović je zamijenjen u 83. minuti.

Svojim 13. pogotkom ove sezone Grk Teofanis Gekas donio je sva tri boda Eintrachtu protiv Mainza u Frankfurtu. Iz penala je u 84. minuti zabio za konačnih 2-1. Tim je pogotkom također najbolji bundesligaški strijelac donio jesenski naslov prvaka dortmundskoj Borussiji, koju u preostala dva kola više nema tko prestići.

Svoj je pak 11. ovosezonski bundesligaški pogodak zabio Freiburgov senegalski napadač Papiss Demba Cisse, strijelac jedinog pogotka za domaću momčad u 1-0 pobjedi nad HSV-om, za koji nije nastupio ozlijeđeni Mladen Petrić.

Nogometaši Schalkea pobijedili su u derbiju 15. kola njemačke Bundeslige Bayern u Gelsenkirchenu 2-0 dokazavši time da nisu u krizi.

Valja istaknuti, međutim, da su Bavarci tijekom utakmice stvorili više izvrsnih prilika za pogodak, ali su ih redom propuštali: ponajviše zahvaljujući raspoloženom Manuelu Neueru, ali i okviru gola, koji je Bastian Schweinsteiger zatresao u 39. minuti.

Veći su dio svojih prigoda Bavarci stvorili u prvom dijelu utakmice. Dvoboj je definitivno prelomilo Neuerovo ispucavanje duge lopte na Raula u kontranapad. Španjolac se u duelu uspješno zagradio od Bayernova brazilskog stopera Brena, iskoristio njegovo proklizavanje, te napao gol Hans-Jörga Butta. Njegov pokušaj udarca desnom nogom bio je blokiran, ali je na odbijenu loptu prvi natrčao Raulov sunarodnjak Jurado i od lijeve je Buttove vratnice zakucao u mrežu. Dogodilo se to u 58. minuti.

Devet minuta kasnije glavom je na 2-0 povisio i konačan rezultat postavio domaći stoper Höwedes, zabivši na asistenciju Klugea. Opet se lopta od lijeve Buttove vratnice odbila u suprotnu "malu mrežicu".

Hrvatski je reprezentativac Ivan Rakitić odigrao svih devedeset minuta za pobjedničku momčad. Prijetio je u nekoliko navrata: u 48. je pokušao lijepim volejem ali ga je sjajnom obranom zaustavio Butt. U 64. minuti nije bio dovoljno precizan pri udarcu s ruba 16-erca.

Bayern je izgubio prvu utakmicu nakon sedam bundesligaških dvoboja bez poraza. Posljednji su put izgubili (2-0) prije točno dva mjeseca (3. listopada) na gostovanju kod dortmundske Borussije.

Schalke je, ne računajući težak poraz (5-0) kod Kaiserslauterna u prošlom kolu, pobijedio i četvrti put u pet zadnjih natjecateljskih utakmica. Sva četiri puta nisu igrači sastava iz Gelsenkirchena primili niti gola.