Iza nas je mjesec dana vrhunskog nogometa na Europskom prvenstvu. Vidjeli smo sve najbolje što Europa može ponuditi kad su u pitanju reprezentacije, a sve je kulminiralo slavljem Talijana na Wembleyju u nedjeljnom finalu. Na kraju turnira donosimo vam 10 slika koje su obilježile ovo Europsko prvenstvo.
1. TALIJANSKI TRIJUMF
Italija je osvojila svoj drugi naslov prvaka Europe u povijesti, a do titule je stigla na impresivan način. Izbornik Roberto Mancini preporodio je Azzurre nakon neodlaska na Mundijal u Rusiji, uveo je novi način igre, proširio krug reprezentativnih kandidata i stvorio moćan stroj koji gazi sve pred sobom. Na putu do trona padali su Turska, Švicarska, Wales, Austrija, Belgija, Španjolska i Engleska. Momčad je bila odlično posložena, Mancini ju je znalački vodio, a sve je bilo ukrašeno velikim zajedništvom i obiteljskom atmosferom.
2. ENGLESKA TRAUMA
'It's coming home', pjevalo se ovih mjeseca na Otoku. Nogomet je doista vratio kući, u svoju kolijevku, a nekako je ostao dojam da je sve bilo posloženo za engleski trijumf. Primili su Englezi svega dva pogotka na cijelom turniru, ali prikazanom igrom baš i nisu impresionirali, pogotovo ne u finalu protiv Italije. Izgubili su na dramatičan način, jedanaesterci su još jednom bili kobni za Tri lava, a tragičari su ispali najmlađi igrači Saka i Sancho. Harry Kane i dalje je najbolji igrač bez osvojenog trofeja, no treba reći da je i finale velik rezultat koji se nadovezao na polufinale SP-a.
3. 'SIMPATIČNI' KAZNENI UDARAC
Mnogi od nas tako su nazvali kazneni udarac kojeg je nizozemski sudac Danny Makkelie poklonio Engleskoj u produžetku polufinalnog ogleda s Danskom. Raheem Sterling pao je pokraj Maehlea i Jensena, arbitar je pokazao na bijelu točku i Kane je (iz odbijanca) osigurao Englezima prolaz u finale. Gotovo svi sudački stručnjaci složili su se da je penal dosuđen prestrogo i da je u toj situaciji Danska oštećena. Sve ljubitelje nogometa začudilo je što se u toj situaciji VAR uopće nije oglasio, pa su odmah krenule i razne teorije zavjere.
4. POVRATAK ŠPANJOLACA
Neslavno je svoj nastup na prošlom Svjetskom prvenstvu završila reprezentacija Španjolske, ispala je protiv Rusije u osmini finala. Ubrzo je stvari u svoje ruke preuzeo iskusni i dokazani trener Luis Enrique. Nije Enrique želio robovati imenima i starim zaslugama, igrali su oni koji su u tom trenutku bili spremni, pomladio je momčad nizom novih igrača i malo mu je nedostajalo da se probije do finala. Pedri je najbolji mladi igrač turnira, a nama je posebno drago vidjeti u kakvog se igrača razvio bivši HNL-ovac Olmo.
5. DANSKA BAJKA NAKON TRAGEDIJE
Malo je nedostajalo da ovaj Euro obilježi velika tragedija. Na sreću, danski kapetan Simon Kjaer i liječnici su brzo reagirali i spasili život Christiana Eriksena, koji je doživio srčani udar u utakmici 1. kola s Finskom u Kopenhagenu. Kroz turnir su se Danci dizali, izgubili su prve dvije utakmice u skupini, ali su potom eliminirali Wales i Češku i stigli čak do polufinala. Igrali su hrabro i odvažno, pucali iz svih pozicija i stekli simpatije velikog broja neutralnih gledatelja. Dalje od polufinala nije išlo, ali i ovo je sjajan rezultat.
6. REKORDER RONALDO
Iako po godinama već spada u veterane, Cristiano Ronaldo se ne predaje. Odigrao je samo četiri utakmice na ovom Euru, njegov Portugal se oprostio od obrane naslova već u osmini finala porazom od Belgije, ali je Ronaldo opet nešto osvojio. I to ne bilo što, postao je najbolji strijelac Europskog prvenstva. Zabio je pet golova, prva dva Mađarskoj, pa jedan protiv Njemačke i Francuske, te je postao najbolji strijelac Eura svih vremena. Sa 109 golova izjednačio se s Irancem Alijem Daeijem po najvećem broju pogodaka za reprezentaciju.
7. SJAJNI GOLOVI
Bilo je na ovom Euru puno dobrih utakmica u kojima se doista moglo uživati. Isto tako i dobrih poteza, lijepih akcija... No, nogomet ipak najviše prepoznajemo i pamtimo po golovima. A vidjeli smo u proteklih mjesec dana nekoliko golčina kojih ćemo se dugo sjećati. Patrick Schick zabio je škotskom vrataru Marshallu s centra, Luka Modrić prekrasnim je udarcem vanjskim dijelom kopačke matirao tog istog Marshalla, Lorenzo Insigne sjajno je pogodio za pobjedu protiv Belgije, dok je prvi i jedini gol iz slobodnjaka na Euru postigao mladi Mikkel Damsgaard protiv Engleske.
8. DEBAKL FRANCUZA
Na Europsko prvenstvo stigli su kao aktualni svjetski prvaci i glavni favoriti, no na kraju su neslavno ispali u osmini finala protiv autsajdera Švicarske. Francuzi nisu briljirali u 'skupini smrti', minimalno su pobijedili Njemačku i potom remizirali s Mađarskom i Portugalom, da bi ih Petkovićeva Švicarska izbacila na jedanaesterce i to nakon vodstva Tricolora od 3:1. Nakon tog debakla na vidjelo su izašli i problemi unutar momčadi, a jasno je da se s lošim ozračjem teško može do uspjeha na ovako jakom natjecanju.
9. ZAUSTAVLJENA BELGIJA
Romelu Lukaku, Kevin de Bruyne, Eden Hazard... Velike zvijezde trebale su odvesti Belgiju u visine na europskoj smotri. Roberto Martinez ima generaciju spremnu za velike stvari, no najveći domet ove postave Crvenih vragova ostala je bronca s Mundijala u Rusiji. Nisu imali sreće s ozljedama De Bruynea i Hazarda, izbacili su Portugal u osmini finala nakon sve tri pobjede u skupini, ali su protiv Italije u četvrtfinalu ipak pokazali premalo. Svjetsko prvenstvo u Kataru možda im je i posljednja prilika za veliki rezultat.
10. NAVIJAČKE NEPRAVDE
Europsko prvenstvo trebalo je biti održano prošlog ljeta, ali je zbog pandemije koronavirusa prolongirano za godinu dana. Platinijeva ideja o održavanju Eura u velikom broju država možda bi i prošla u idealnim uvjetima, ali u korona-vremenu takva je organizacija dovela do velikih nepravdi kad je u pitanju dolazak navijača na utakmice. Dio reprezentacija u tom smislu bio je povlašten, najviše Engleska, no treba reći da su profitirale sve momčadi koje su grupnu fazu igrale na domaćem terenu. Ne ponovilo se!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....